PROTOKÓŁ NR 0063-3/24/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 11 CZERWCA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Podsumowanie wyjazdowego posiedzenia komisji Szczeciński Szybki Tramwaj- przedstawienie propozycji rozwiązań komunikacyjnych na terenie miasta z uwzględnieniem prawobrzeża. |
4. | Forma zbycia nieruchomości - opinia komisji. |
5. | Informacja nt.poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Wyzwolenia- Ofiar Oświęcimia ( przejście koło "starego" szpitala Kolejowego godz. 12.45.) |
6. | Strefa Płatnego Parkowania- analiza wniosków wpływających od mieszkańców miasta, instytucji itd. (godz.13.00). |
7. | Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta:140,141,130,131,148.(godz. 13.30) |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja postanowiła przyjąć protokół na kolejnym posiedzeniu.
Ad. pkt. 3.
Podsumowanie wyjazdowego posiedzenia komisji Szczeciński Szybki Tramwaj- przedstawienie propozycji rozwiązań komunikacyjnych na terenie miasta z uwzględnieniem prawobrzeża.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że na jednej z poprzednich Komisji radni wizytowali budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Poprosił przedstawicieli Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o przedstawienie propozycji rozwiązań komunikacyjnych na Prawobrzeżu po uruchomieniu SST.
Marek Trzebiatowski Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego powiedział, że nie wiadomo kiedy dokładnie będzie gotowa pętla na ul. Turkusowej, w związku z tym będą dwie pętle przesiadkowe na Basenie Górniczym i na ul. Jaśminowej. Będzie 5 linii autobusowych:
- 54 z Basenu Górniczego do Kijewa;
- 56 z Basenu Górniczego do Dąbia;
- 61 z Basenu Górniczego do Słonecznego;
- 61 z Basenu Górniczego przez Zdroje do Jezierzy
- 72 z Basenu Górniczego przez ul. Pomorską do Jezierzyc.
Poza ww. połączeniami planowane są następujące linie zwykłe:
- Linia 54 – okólna Basen Górniczy –Zdroje Krzyżówka- Kijewo-Pomorska- Basen Górniczy;
- Linia 55 – likwidacja- w zamian zwiększenie częstotliwości kursowania linii 64;
- Linia 56 – wydłużenie trasy do przystanku Osiedle Kasztanowe;
- Linia 64 – wydłużenie trasy do przystanku Klucz Autostrada oraz zwiększenie częstotliwości kursowania w zamian za linię 55;
- Linia 65 – linia okólna po trasie Jaśminowa – Jasna – Osiedle Słoneczne- Osiedle Bukowe - ul. Mączna – ul. Walecznych – Jaśminowa;
- Linia 71 – wydłużenie trasy do Kijewa po trasie 84 (Chłopska, Swojska, Osiedle nad Rudzianką);
- Linia 73 - Jaśminowa – Zdroje – Zdunowo - Wielgowo – Dąbie – Gryfińska – Jaśminowa – skrócenie trasy do ul. Jaśminowej;
- Linia 77 – skrócenie trasy do przystanku Dąbie Osiedle (opcjonalnie do ul. Kniewskiej, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne);
- Linia 79 – dwa warianty: 79) przez Zdroje 72) przez Pomorską;
- Linia 84 – likwidacja – w zamian wydłużenie trasy linii 71;
oraz linie pospieszne:
- Linia A – Os. Bukowe – Pl. Rodła;
- Linia B – Os. Słoneczne – Os. Arkońskie – kursy w dni powszednie poza godzinami szczytu skrócone do Dworca Niebuszewo, w sob. i ndz. cały dzień;
- Linia C – Os. Kasztanowe – Pl. Rodła;
- Linia D – Os. Słoneczne – Pl. Rodła (kursuje w dni pow. w godzinach szczytu);
- Linia E – Os. Bukowe- Pl. Szarych Szeregów (kursuje w dni pow. w godzinach szczytu);
- Linia G – Wielgowo – Pl. Rodła
Linie pospieszne do czasu wybudowania pętli autobusowej przy ul. Turkusowej będą kursować bez zmian. Do analizy pozostaje częstotliwość kursowania.
Anna Ortel-Chmielewska z ZDiTM zapoznała Członków Komisji z prezentacją przedstawiającą proponowaną siatkę połączeń na Prawobrzeżu (zał. nr 3 do protokołu).
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że mieszkańcy Jezierzyc zebrali już ponad 600 podpisów pod petycją o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu do ich osiedla. Dzisiaj jeżdżą one co 70 minut.
Marek Trzebiatowski powiedział, że do czasu uruchomienia pętli Turkusowej nie będzie rewolucji w komunikacji. Będą badali wprowadzane zmiany i analizowali częstotliwość kursowania. Będą także badali potoki pasażerów i interweniowali na bieżąco. Nowa siatka połączeń ma być wprowadzana w drugiej połowie sierpnia, tak, aby nie zaskoczyć mieszkańców 1 września.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że rozwiązania z dzisiejszej prezentacji są pierwszy raz przedstawiane, więc po szczegółowym zapoznaniu się z nimi będzie chciał rozmawiać o szczegółach.
Radny Władysław Dzikowski powiedział, że i tak będą musiały autobusy do Żydowiec i Załomia kursować, bo nowe połączenie tramwajowe nie będzie tam dojeżdżało. Nic się nadal nie dzieje z pętlą na Turkusowej. Trzeba pomyśleć o zapleczu sanitarnym przy przystanku na ul. Jaśminowej, skoro ma to być punkt przesiadkowy.
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że tę propozycję trzeba gruntownie prześledzić i przeanalizować nie tylko w naszym gronie, ale też z radami osiedli. Na pewno trzeba zacząć od zwiększenia częstotliwości kursowania autobusu 79. Złożył w tej sprawie interpelacje. Chce, aby Komisja się tym tematem zajęła.
Marek Trzebiatowski powiedział, że chcą zwiększyć częstotliwość kursowania tego połączenia.
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że cieszy się z tych chęci, ale nie widać działań a mieszkańcy mają przez to problemy komunikacyjne.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że problem tego połączenia był omawiany w radiowej audycji „Czas reakcji”. Mieszkańcy mówili, że aby wysłać dziecko do szkoły na godz. 8:00 musi wyjść ono z domu już po godz. 6:00. Tym tematem Komisja zajmie się na kolejnych posiedzeniach.
Radna Joanna Bródka powiedziała, że propozycja połączeń na Prawobrzeżu, którą dzisiaj zaprezentowano, powinna znaleźć się na stronie www Zarządu, żeby jak najwięcej mieszkańców mogło się z nią zapoznać i złożyć swoje uwagi. Takie konsultacje powinny się zacząć minimum miesiąc przed wprowadzeniem zmian. Powiedziała także, że dobrze by było przy nowych przystankach ustawić więcej stanowisk dla rowerów.
Radny Marcin Matias powiedział, że brakuje mu całościowego schematu linii wszystko.
Marek Trzebiatowski powiedział, że to najlepsza koncepcja jaką mogli w tej chwili przedstawić.
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że samo ogłoszenie na stronach internetowych to za mało. Powinny się odbyć spotkania w radach osiedli.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski poprosił o przedstawienie na następnym posiedzeniu harmonogramu spotkań z radami osiedli w sprawie konsultacji tej siatki połączeń.
Radny Rafał Niburski powiedział, że chciałby w końcu uzyskać odpowiedź na 18 wniosków złożonych w lutym. Autobus A jeździł do Polic, jaka jest przyczyna skrócenia jego trasy oraz jaka jest koncepcja połączenia Pomorzan z SST. Autobus C ma kurs o 6:40 a następny dopiero o 8:05.
Marek Trzebiatowski powiedział, że analizowano także ankiety dotyczące rozwiązań komunikacyjnych i 90% z nich dotyczyły komunikacji pospiesznej.
Anna Ortel-Chmielewska powiedziała, że linię A skrócono na wniosek Gminy Police, ponieważ były na niej duże opóźnienia. Po remoncie ulic Gdańskiej i Energetyków autobus wróci na starą trasę. Chcą także zwiększyć częstotliwość kursowania linii C.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski poprosił o odpowiedź na przyszłe posiedzenie na wnioski o których mówił radny Rafał Niburski.
Radny Łukasz Tyszler powiedział, że bardzo dobrym pomysłem są konsultacje z radami osiedli. Jednak lepsze byłoby zaproszenie ich do sali sesyjnej na jedną wspólną debatę.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski zapytał, czy przystanki mało obciążone pasażerami nie mogą być na żądanie. Nie ma potrzeby zatrzymywania całego składu i ponownego go rozpędzania w przypadku gdy nikt nie wsiada ani nie wysiada. Zapytał jak będzie wyglądała sprawa z wozokilometrami.
Marek Trzebiatowski powiedział, że ok. 2 800 000 zł na trasie Basen Górniczy – Turkusowa. Nie mają prognoz co do autobusów, ale chcieli zrekompensować skrócenie linii tramwajowej do ul. Jaśminowej. Będą szukali oszczędności. Punkt przesiadkowy będzie na ul. Jaśminowej.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski zapytał, czy ankietowano mieszkańców i badano potoki pasażerskie.
Marek Trzebiatowski powiedział, że mają to w planach. Zbadają dokładnie potoki pasażerskie jak będzie działał cały system zarządzania ruchem.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że teraz ZDiTM nie wie ile osób na jakich trasach jeździ i gdzie wysiada.
Marek Trzebiatowski odpowiedział, że dokładnie nie wiedzą. Mają w planie to zbadać.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że Członkowie Komisji zapoznają się z przedstawionymi dzisiaj propozycjami i na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wrócimy do dyskusji. Najważniejsze teraz to ustalić harmonogram konsultacji z mieszkańcami w radach osiedli. Prezentacja zostanie wysłana do drogą elektroniczną, prosi o przesyłanie uwag do wtorku, celem przygotowania odpowiedzi przez ZDiTM.
Ad. pkt. 4.
Forma zbycia nieruchomości - opinia komisji.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że do Komisji wpłynęło zestawienie nieruchomości nr 1/2015 (znak: WGN.XI.6840.91.2014.MF, UNP: 48903/WGN/XIII/14, zał. nr 4 do protokołu).
W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. zestawienie nieruchomości.
Ad. pkt. 5.
Informacja nt.poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Wyzwolenia- Ofiar Oświęcimia ( przejście koło "starego" szpitala Kolejowego godz. 12.45.)
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski poprosił o informację nt. bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu Wyzwolenia-Ofiar Oświęcimia.
Marcin Charęza Kierownik Referatu ds. organizacji ruchu powiedział, że sprawdził statystyki policyjne dla tego skrzyżowania i w ciągu ostatnich trzech lat nic się na nim nie wydarzyło. W związku z tym nie wie co można zrobić na tym skrzyżowaniu obecnie. Jak ruszy udowa Hanza Tower to będzie przebudowany całkowicie układ komunikacyjny. Dzisiaj nie wiadomo czy do tej budowy dojdzie, a jak dojdzie to w jakiej perspektywie czasowej. Trzeba o to pytać Zastępcę Prezydenta Miasta Piotra Mynca.
Radny Rafał Niburski powiedział, że geometria tego skrzyżowania jest z lat 20-tych i należy je przebudować. Piesi nie czują się na nim bezpiecznie.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że to skrzyżowanie dla pieszego jest fatalne. Chce rozwiązań które to zmienią.
Radna Grażyna Zielińska zaproponowała, żeby wprowadzić tam sygnalizację świetlną choćby przenośną.
Marcin Charęza powiedział, że nie mamy takich świateł dostępnych.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski zapytał, czy można wynieść przystanki.
Marcin Charęza powiedział, że gdyby ruszyła przebudowa skrzyżowania to można to wtedy uwzględnić.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że Marcin Charęza wszystkie pomysły neguje, ale nie trzeba przecież czekać do wypadku, żeby poprawić bezpieczeństwo.
Radny Jan Posłuszny powiedział, że takich skrzyżowań jest więcej np. skrzyżowanie Złotowskiej i Duńskiej. Proponuje zajęcie się wszystkimi niebezpiecznymi miejscami a nie tylko punktowo i interwencyjnie.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że Komisja ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności powinna takie prace podjąć. Na dzień dzisiejszy prosi Marcina Charęzę o przeanalizowanie sprawy i przedstawienie Komisji propozycji rozwiązań.
Ad. pkt. 6.
Strefa Płatnego Parkowania- analiza wniosków wpływających od mieszkańców miasta, instytucji itd. (godz.13.00).
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że do Komisji wpłynęły pisma w sprawie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania (zał. nr 4 do protokołu).
Jerzy Frydrych ze Spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne powiedział, że temat rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania jest znany. Mają kilkadziesiąt pism o poszerzenie SPP i wstępny pomysł co z tym tematem zrobić, ale czekają na badania ruchu. Dostaną je w połowie sierpnia. Opracują i przedstawią wnioski. Chcieliby wyniki badania i propozycje przedstawić na osobnej Komisji i rozpocząć dyskusję. Będą do tego gotowi na początku września.
Adam Kozłowski, wnioskodawca, powiedział, że prowadzenie działalności na ulicy bezpośrednio przylegającej do Strefy jest koszmarem. Jest ona całymi dniami zastawiona samochodami ludzi, którzy pracują w Strefie. Rozmawiał z przedsiębiorstwami, którzy to potwierdzają.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że do tematu wrócimy na początku września wraz z SPP i Zainteresowaniami.
Ad. pkt. 7.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta:140,141,130,131,148.(godz. 13.30)
Projekt uchwały nr 140/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
Paweł Adamczyk Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska omówił projekt zgodnie z uzasadnieniem.
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że nie wnosi do ww. projektu uwag.
W wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 141/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin.
Radny Henryk Jerzyk powiedział, że w pkt. 5 można wprowadzić dookreślenie rozpoczynając zdanie od słowa: „ dodatkowo”.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski zapytał Pawła Adamczyka czy przyjmuje to jako autopoprawkę.
Paweł Adamczyk powiedział, że tak.
W wyniku głosowania: za-4, przeciw-0, wstrzym-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 148/15 w sprawie zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2015-2019 z perspektywą do roku 2023.
W wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Marek Duklanowski powiedział, że w związku z nieobecnością Skarbnika odstępuje od omawiania projektów uchwał budżetowych.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radny Henryk Jerzyk poprosił, aby zająć się na Komisji następującymi tematami:
- dopuszczenia prędkości do 80 km. na całej długości ulicy Struga,
- częstotliwościami kursowania autobusu linii 79,
- kontrolowania i karania mieszkańców poruszających się rowerem po chodniku przy ul. Szosy Stargardzkiej (pomiędzy ulicami Balińskiego a Przyszłości).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Marek Duklanowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/05/29
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2015/07/02 14:31:14
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2015/07/02 14:31:14 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/07/02 10:37:51 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/06/08 12:07:10 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/06/08 11:58:43 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/06/01 09:57:16 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/05/29 12:35:39 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/05/29 12:24:06 | Nowa pozycja |