przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/27/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 22 LIPCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Maciej Kopeć - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Informacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nt. wysokości dotacji na zadanie pn. "Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty - renowacja elewacji północnej".
4. Opiniowanie wniosku Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70/ Styczeń 71 w spr. zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.07.15 przyjęto w głosowaniu: 7 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.


Ad. pkt. 3.
Informacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nt. wysokości dotacji na zadanie pn. "Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty - renowacja elewacji północnej".


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wniosku Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70/ Styczeń 71 w spr. zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka.


M. Kopeć - Przewodniczący Komisji – przedstawił pismo Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności oraz wniosek Stowarzyszenia Grudzień 70/Styczeń 71 w sprawie zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na M. Jurczyka (załącznik nr 3 i 4 do protokołu). Poinformował, iż do Komisji wpłynęła pozytywna opinia Rady Osiedla Centrum (załącznik nr 5), a także szereg protestów w tej sprawie, pismo Klubu Bezpartyjnych (załącznik nr 6) , protest mieszkańców ul. Obrońców. Stalingradu ( załącznik nr 7).

W imieniu wnioskodawców głos zabrał p. J. Słowacki – przypomniał życiorys M. Jurczyka podkreślając jego osiągnięcia oraz to jak wielkie szkody poniósł w życiu rodzinnym (zginęły jego dzieci, 5 lat przesiedział w wiezieniu, 3 lata na Rakowieckiej). Wyjaśnił,że składając wniosek kierowali się wytycznymi Prezesa IPN wskazującego m.in. ulicę Obrońców Stalingradu, jako tę której nazwę należałoby zmienić. Mając pozytywną opinię KNSZZ Solirdarność'80, Rady Osiedla i Komisji Bezpieczeństwa zaapelował o pozytywne zaopiniowanie omawianego wniosku.

I. Balcer – przewodnicząca Rady Osiedla Centrum – poinformowała, że Rada na pierwszym posiedzeniu przyjęła stosowną uchwałę. 11 na 15 radnych głosowało za jej przyjęciem. Podkreśliła, że z uwagi na 14 dniowy termin udzielenia odpowiedzi, Rada nie miała czasu na przeprowadzenie konsultacji społecznych.

K. Czerwińska – przedstawicielka mieszkańców ul. Obrońców Stalingradu - wyjaśniła, że klatka po klatce przeszła po wszystkich mieszkaniach z pytaniem o opinię w tej sprawie. Od 2 lipca wraz ze współpracownikami, zebrała 233 podpisy przeciwko tej inicjatywie. Z uwagi na okres wakacyjny nie do wszystkich właścicieli udało się dotrzeć. "Nie kwestionujemy tematu uhonorowania M. Jurczyka, jednak nie chcemy zmieniać nazwy ulicy z której jesteśmy dumni. Na ulicy jest sporo przedsiębiorców, którzy nie chcą się zgodzić na zmianę nazwy z uwagi na ogromne tego koszty. Nie bez znaczenia są też koszty dla mieszkańców i czas związany z załatwieniem formalności związanych ze zmiana adresu".

A. Budzyński - oświadczył, że aby nazwać czyimś imieniem ulicę, ta osoba musi być krystaliczna. "Jeśli tak wam zależy na uhonorowaniu kolebki Solidarności", zadbajcie o pomnik przy bramie stoczni".

I. Balcer - podała przykład Gdańska, który nadał imię L. Wałęsy portowi lotniczemu i w ten sposób uczynił go elementem promującym miasto. Ad. koszty związane z wymiana dokumentów – przypomniała, że dowody osobiste są wymieniane z urzędu.

J. Słowacki – "Marian Jurczyk zasługuje na uznanie i uhonorowanie. Powinniśmy być z tego dumni. Ulica jest własnością całego miasta a nie tylko jej mieszkańców. To sprawa honoru i emocji".

A. Budzyński – poprosił, by Rada Miasta i Komisja zasięgnęły opinii IPN w Warszawie odnościnie postaci m. Jurczyka. Oświadczył, że miał w rękach dokumenty na jego współpracę, donosy, pobieranie pieniędzy. Są one jednoznaczne i powalające. Zaapelował, by nie czcić antybohatera.

J. Stopyra – w imieniu radnych Klubu Bezpartyjnych – przypomniał, że miał zaszczyt pracować z p. M. Jurczykiem, będąc teoretycznie "po drugiej stronie barykady". Do dziś powtarza, że to był człowiek zacny, którego dwukrotnie w demokratycznych wyborach mieszkańcy wybrali na Prezydenta Miasta. Radny widział też dokumenty, w których Sąd Najwyższy uwolnił go z zarzutów, o których dziś mówiono. Poinformował, że jego Klub po długiej dyskusji uważa, iż byłoby bardzo źle gdyby imieniem M. Jurczyka nazwać ul. Obrońców Stalingradu. Ta ulica to symbol II wojny światowej, zwycięstwa i szacunku dla mieszkańców tego miasta którzy tam zginęli. Tym ludziom należy się szacunek i pamięć. Klub uważa też, że trzeba słuchać mieszkańców. Oni mają przede wszystkim głos. Nie ma potrzeby narażać ich i zmuszać do przejścia przez procedurę zmiany adresu i wszystkich dokumentów z tym związanych. Jest w mieście wiele ulic np. ul. Nowa, które można nazwać imieniem M. Jurczyka.

M. Jacyna - Witt - oświadczyła, ze nie będzie brała udziału w głosowaniu.

P. Bartnik – zauważył, że w historii i w życiu nie ma krystalicznych postaci. Problemem w ich ocenie jest to, która z szal idzie w górę. W jego ocenie szala "na tak" idzie trochę w górę. Jest za tym, by w Szczecinie była ulica M. Jurczyka. W głosowaniu wstrzyma się od głosu.

B. Baran – zaapelował, by nie robić sądu nad M. Jurczykiem. Jego postać pozostanie historyczna niezależnie od tego, czy ta ulica będzie czy nie. Również historią jest bitwa pod Stalingradem. Radny proponuje by uznać, że M. Jurczykowi ulica się należy jednak nie kosztem ul. Obrońców Stalingradu.

R. Stankiewicz – oświadczył, że jest upokorzony tym, że L. Wałęsa jest Honorowym Obywatelem Szczecina a M. Jurczyk nie doczekał się ulicy swojego imienia. Ta ulica mu się należy. Pomysł, by nazwać tym imieniem ul. Nową jest b. dobry. Zaapelował też, by nie odbierać honoru i szacunku obrońcom Stalingradu.

M. Kopeć – uznał, że postać M. Jurczyka postrzegana przez wydarzenia Sierpnia'80, człowieka Solidarności, Prezydenta Miasta zasługuje na to, by go uhonorować. Radny jest równocześnie przeciwny kwestii dekomunizacji ul. Obrońców Stalingradu. Ma też wątpliwości jako historyk, jest przeciwny zakłamywaniu historii. Nie można udawać, ze nie był to przełomowy moment II wojny światowej.

S. Biernat – wyjaśniła, że podczas obrad Komisji Bezpieczeństwa zapewniano radnych o przeprowadzonej konsultacji z mieszkańcami ul. Obrońców Stalingradu. Nie było ich jednak na tamtym posiedzeniu. Na tej podstawie poparto wniosek Stowarzyszenia Grudzień'70/ Styczeń'71. Zapytała, czy wnioskodawca nie widzi innego miejsca dla imienia M. Jurczyka?

J. Słowacki – "Zastanawialiśmy się, na jaką ulicę zasługuje M. Jurczyk. Jeżeli jest to ikona solidarności, to właśnie on przyniósł nam po 80. roku wolność. Ta ulica powinna być godna. Jeżeli będzie to ulica w centrum miasta to powinniśmy się kierować kryterium dekomunizacji. Uważamy, że to najlepszy pomysł."

R. Niburski – podkreślił, że radni nie są komisją weryfikacyjną ds. przeszłości agenturalnej M. Jurczyka. Na Komisji Bezpieczeństwa radny zagłosował za zmiana nazwy ulicy im. Obrońców Stalingradu przekonany o poparciu mieszkańców dla tej inicjatywy. Uznał, że postać M. Jurczyka ewidentnie zasłużyła na to, by uhonorować go jako osobę zasłużoną dla miasta, zaproponował jednak wskazanie innej lokalizacji.

I. Balcer – wyjaśniła, że uchwała Rady Osiedla intencyjnie oznacza, że Rada jest za nadaniem każdej innej ważnej ulicy Szczecina tego imienia, taki był wydźwięk dyskusji. Jednak propozycja wnioskodawców była bardzo konkretnie określona, stąd taka a nie inna uchwała Rady Osiedla.

M. Kopeć – poddał pod głosowanie wniosek o pozytywnie zaopiniowanie zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na M. Jurczyka.

W głosowaniu: za- 0, przeciw – 6, wstrzym. - 3 Komisja zaopiniowała ww. wniosek negatywnie.

M. Kopeć – zaproponował podjęcie Stanowiska, w którym Komisja uważamy że M. Jurczyka, b. Prezydenta Miasta i przewodniczącego Solidarności w naszym mieście, powinno się uhonorować i znaleźć godną tego lokalizację.

Ww. Stanowisko przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Maciej Kopeć

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/07/16
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/10/20 11:03:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/10/20 11:03:25 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/08/26 14:35:46 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/16 14:57:26 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/16 14:41:05 Nowa pozycja