przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/55/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 28 KWIETNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rewitalizacja pl.Orła Białego - prezentacja Architekta Miasta.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Rewitalizacja pl.Orła Białego - prezentacja Architekta Miasta.


 Prezentacji dokonał J. Bondar Architekt Miasta- komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Szereniewicz A. Biuro PPPM- plan zagospodarowania przestrzennego  pl. Orła Białego jest w  fazie koncepcji, czeka na studium.  Obecnie są  rozpatrywane dwa warianty: odtworzenie starej  zabudowy w ramach jednej koncepcji, Fontanna jest elementem ulicy; drugi wariant nie odtwarzania zabudowy i pozostawienie placu jako ulicy. Podstawowe pytanie jaka jest polityka  organizacji ruchu na tym obszarze? Ten element pozwoli na wyznaczenie kierunków rewitalizacji. Akademia Sztuki winna być partnerem do wypełnienia kubatury, utrzymanie zieleni w ramach amfiteatrów w tej przestrzeni nie powinno mieć miejsca.

A.Bednarz WUAiB –pozwolenie na budowę  wygasło, mamy jednak prawa autorskie projektu można na jego podstawie wystąpić o nowe pozwolenie na budowę.

Radny M. Duklanowski- wiodącym zamierzeniem jest rozpoczęcie do wiosny 2017 roku prac nad zmianą charakteru placu. Zwrócił się do Architekta Miasta o przedstawienie materiałów: Badanie potrzeb parkingowych na terenie miasta ze szczególnym uwzględnieniem Starego Miasta  oraz  Badanie socjologiczne w zakresie kierunków zmian placu. Prosi o odniesienie się przez BPPP i WUiAB, czy widzą możliwość podziału projektu. Nie bójmy się  zamknięcia ruchu, bowiem w promieniu 600 m mamy dojście  do arterii Miasta, plac okalają głównie  drogi miejskie. Wokół są  miejsca parkingowe  istnieje galeria handlowa z wielkim parkingowcem. Jadąc np. do Krakowa akceptujemy odległość  dojścia z parkingu do starówki.

Radny J. Posłuszny- ustalmy co my chcemy na tym placu zrobić? Czy ma być  komunikacja  czy nie, jego zdaniem można ograniczyć ją do zera, ale musimy mieć propozycję parkingu w okolicy. Nie koncentrujmy się na  placu tylko na obszarze wokół, czy nie można zainteresować się budynkiem Polmozbytu jako ewentualną lokalizacją dla parkingu.

Radny W. Dąbrowski- prezentacja pokazała, że musimy spojrzeć na koncepcję  całościowo, nie porównywajmy Krakowa ze Szczecinem, ktoś kto tam przyjedzie musi zaparkować, więc zmiany koncepcji organizacji ruchu winny dotyczyć większego obszaru (Mariacka/Koński Kierat to  dobra propozycja na parkingowiec). Brak jednak spójnej koncepcji w organizacji ruchu, co z Katedrą  od strony ul. Wyszyńskiego.

Radna J. Bródka- pomysł wykonania parkingowca w miejscu starej przychodni nie podoba się. Zdecydowanie lepszy jest pod Trasą Zamkową. Dzisiejsza komisja pokazała, że decyzja sprzed 4 lat była słuszna a dot. wstrzymania  realizacji   tego projektu. Uważa, iż powinniśmy zmienić projekt w całości, ale czy możemy na tym etapie? Jeżeli nie, powinniśmy  stworzyć nowy projekt,  spojrzeć na teren szeroko. Uważa, iż  nie powinniśmy  wprowadzać elementów  kubatury na tym placu, być może na ul. Grodzkiej.

   A. Szereniewicz-  przypomniała, że  mamy cztery rynki  na terenie miasta ( zgodnie z  planem zagospodarowania przestrzennego). Zapotrzebowanie na kubaturę, może być związane z potrzebami Akademii Sztuki.

Radny H. Jerzyk- jego stanowisko jest takie, aby nie likwidować   parkingów w obszarze tego placu, jest tam wiele instytucji które generują ruch samochodowy. Problemem jest parkowanie kilkunastominutowe, tam jest wiele instytucji. restauracje , banki, Sąd Administracyjny.

Radna M. Jacyna Witt- zwróciła uwagę, iż  projekt nie obejmuje linii ulicy. Nie zgadza się z wypowiedzią ,iż  mamy kilka rynków. Te które istnieją nie spełniają funkcji rynku. Do spacerów w mieście służy Park Kasprowicza. Pl. Orła Białego  winien  być miejscem inwentowym i gastronomicznym, jest to centrum miasta. Jest przyjemna infrastruktura zagospodarowania. Plac powinien  być dużą przestrzenią jednak z ograniczoną zielenią, zwróciła uwagę, iż budynek po Polmozbycie jest budynkiem prywatnym. Jak zrobimy nowy konkurs to umknie nam kilka lat.

Radny R. Niburski- jest za wyłączeniem  pl. Orła Białego  z ruchu kołowego. Rada Osiedla Stare Miasto zorganizowała spotkanie z mieszkańcami, którzy obawiają się ogródków, hałasu i alkoholu a także braku miejsc parkingowych.

Radna G. Zielińska- winniśmy stworzyć takiego miejsce, które będzie równoważyło wszystkie potrzeby. Miejsce jest niewielkie a wzbudza tyle emocji. Plac służy mieszkańcom, przestrzeń mus być wypełniona. Pamiętajmy, że  miejską  przestrzeń tworzą ludzie.

Radny W. Dorżynkeiwicz- szukajmy kompromisu,  centrum miasta należy do mieszkańców Szczecina. Jest za ograniczeniem ruchu samochodowego

Przewodniczący Komisji reasumując  poddał pod głosowanie wniosek  o treści:

„ Komisja Gospodarki Komunalnej,  Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM   na podstawie Uchwały  Nr XVII/479/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2012 r. w sprawie Zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych wnosi  o przeprowadzenie  konsultacji  społecznych w zakresie zmian na terenie placu Orła Białego i w jego otoczeniu - wokół głównych tematów:

  1. zakres opracowania: sama wyspa placu - obszar placu do pierzei budynków (za tym opowiedziała się komisja i do tego ograniczamy całość konsultacji) - obszar całego Starego Miasta
  2. oczekiwane funkcje: miejsce spacerowe - gastronomia i usługi - instytucje, administracja - utrzymanie status quo
  3. wprowadzenie obiektów kubaturowych: tak - nie
  4. sposoby dotarcia do tego miejsca: samochodem - transportem publicznym - głównie rowerem i pieszo - tylko pieszo
  5. lokalizacja miejsc parkingowych: na placu - pod placem - wokół placu - w jakiej odległości od placu
  6. zieleń: więcej zieleni w tym miejscu - ograniczenie do szpalerów wzdłuż krawędzi (jednej lub kilku) placu - bez zieleni wysokiej
  7. kwestie własności przyległych lokali: ile lokali gminnych, inwentaryzacja sposobówobecnego użytkowania, ewentualne przekształcenia i możliwości przekształceń"

Komisja w wyniku głsoowania: za - 7 ( jednogłośnie ) przyjęła ww.stanowisko.


Ad. pkt. 3.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 7 jednoglośnie przyjęła protokół z dnia 14 kwietnia br. bez uwag.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości treść pism nie zajmując stanowiska:

 

  • wspólnoty mieszkaniowej przy ul. xxxx w Szczecinie w sprawie lokalizacji Ekoportu przy ul. Harcerzy i Arkońskiej ( nr 427 w rejestrze BRM) oraz odpowiedzią  na pismo Zastępcy Prezydenta – załącznik nr 5 w protokole.
  • Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „POLONA” skierowanego do ZDiTM – załącznik nr 6 do protokołu.
  • mieszkańca Miasta w sprawie wykonania pilnych prac w rejonie Jasnych Błoni – załącznik nr 7 do protokołu.
  • Rady Osiedla Osów stanowiącego protest dot. lokalizacji schroniska dla zwierząt- załącznik nr 8 do protokołu.

Radna M. Jacyna-Witt-   wnosi  o wykonanie  koperty dla osoby niepełnosprawnej przy  ul.Bolesława Śmiałego 13 w Szczecinie. 

Komisja w wyniku głosowania : za -6 (jednogłośnie) przyjęła ww.wniosek - załącznik nr 9 do protokołu. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/04/21
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/05/13 10:16:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/05/13 10:16:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/05/05 13:01:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/05/05 13:00:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/04/28 14:19:11 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/04/28 14:18:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/04/28 14:18:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/04/21 14:24:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/04/21 09:27:24 Nowa pozycja