przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.8.63.2016
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
I KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 24 LISTOPADA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przebudowa starego miasta- Plac Orła Białego- z uwzględnieniem ulicy Staromłyńskiej (budowa parkingowca w miejscu obecnej Przychodni Lekarskiej).
3. Omówienie sytuacji Lekarzy Rodzinnych prowadzących praktyki lekarskie w Przychodni przy ul. Staromłyńskiej
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Omówienie sytuacji Lekarzy Rodzinnych prowadzących praktyki lekarskie w Przychodni przy ul. Staromłyńskiej. Przebudowa starego miasta- Plac Orła Białego- z uwzględnieniem ulicy Staromłyńskiej (budowa parkingowca w miejscu obecnej Przychodni Lekarskiej).


Obrady obu połączonych Komisji : Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Gospodarki Komunalnej , Rewitalizacji i Ochrony Środowiska- otworzyła i powitała zaproszonych gości Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej- Pani Magdalena Herczyńska.

Przypomniała wszystkim, że Przychodnia przy ul. Staromłyńskiej, o której  się mówi, że ma być likwidowana- obsługuje około 20 tys chorych z okolic starego miasta i są to ludzie głownie starsi. Jednocześnie brak  miejsc parkingowych oraz plany likwidacji parkingu przy Placu Orła Białego zaowocowały pomysłem budowy parkingowca w miejscu gdzie jest posadowiona przychodnia lekarska. Jest to duży problem do rozwiązania. Cieszy się, że na sali są lekarze i będą mogli wziąć udział w dzisiejszej  dyskusji.

Przewodnicząca oddała głos pani dr E. Klimczewskiej prowadzącej  praktykę  lekarską w Przychodni przy ul. Staromłyńskiej.

E.Klimczewskapotwierdziła, pod opieką poradni jest około 20 tys mieszkańców, głównie to osoby starsze, którym jest wygodnie,  że mają  przychodnie blisko domu. Zaapelowała aby wstrzymać plany wyburzenia przychodni. Odniosła się też negatywnie  do pomysłu relokacji lekarzy  do innych okolicznych przychodni rodzinnych. Poinformowała, że ma informacje odnośnie planów firmy Calbud  dot.  tego budynku i tego terenu , apeluje też do NIOLu jako właściciela nieruchomości o wstrzymanie się z decyzjami wyburzenia czy sprzedaży gruntu.

Głos zabrał Prezes NIOL p. Konrad Stępień. Stwierdził, że  nie ma żadnej decyzji ani planów w tej sprawie, koncepcja dopiero ma powstać, na dzień dzisiejszy nie będzie podejmowanych żadnych decyzji bez konsultacji i porozumienia z lekarzami. Chorzy nie pozostaną  bez opieki, może to obiecać.

Następnie głos zabrała p dr M.Ilnicka-Mądry- Doradca Prezydenta ds.  polityki społecznej, stwierdziła, że nikt nie wyprowadzi lekarzy rodzinnych z ich gabinetów, dopóki nie będzie stworzonego miejsca pracy dla nich. Nie będzie decyzji o wyburzeniu przychodni. Dodała też, że jeżeli na jakimś etapie inwestycji przy ul. Staromłyńskiej pojawi się  konieczność przeniesienia lekarzy na nowe miejsce- będzie musiało ono spełniać  standardy i ustawowe warunki.

Następnie głos zabrał oraz przewodniczył dalszym obradom  Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji  i Ochrony Środowiska -p.Marek Duklanowski. Zauważył, że wszelkie działania i koncepcje wyburzenia przychodni  przy ul.  Staromłyńskiej,  są wynikiem planów zagospodarowania  starego miasta i przebudowy Placu Orła Białego. Brak miejsc parkingowych i brak koncepcji skutkuje tym, że szuka się nowych rozwiązań. Ale jako radny i mieszkaniec miasta  chce powiedzieć, że nie ma zgody na to, aby Przychodnia zniknęła. Prawdopodobnie będzie nadbudowa i reorganizacja tego miejsca, ale nie odbije się  to na jakości usług w żadnym stopniu.

Marek Duklanowski zaproponował treść  stanowiska obu komisji, skierowanego do Prezydenta Miasta, o treści jak niżej:

Radni Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska jednoznacznie uważają, że w trakcie ewentualnego, mającego nastąpić w przyszłości, remontu lub przebudowy obiektu przychodni przy ul. Staromłyńskiej,  lokalizacja przychodni w tym czasie i miejscu (ul. Staromłyńska) musi zostać utrzymana. Jednocześnie radni obu Komisji  stoją na stanowisku,  że obecni najemcy na terenie przychodni, o ile taka będzie ich wola, winni mieć możliwość dalszego prowadzenia swoich praktyk lekarskich  na dotychczasowych warunkach.

Głos zabrała radna M.Jacyna-Witt, która  stwierdziła, że w tym miejscu jest i będzie Przychodnia Lekarska, rozmawiała na ten temat z Prezesem Calbudu p.Osiną, nie są jako firma  zainteresowani tym terenem. jako radna tego miasta stwierdza, że musi być tam  przychodnia, bo jest to obiekt miastotwórczy.  I przychodnia i lekarze tam pozostaną.

Głos zabrała radna Stefania Biernat, przypomniała, że to ona, zaniepokojona informacjami dot.  likwidacji przychodni- złożyła wniosek o dzisiejsze spotkanie z lekarzami w tej sprawie. Chciała mieć wiedzę  od Prezydenta i od NIOLu jakie będą dalsze losy przychodni na ul. Staromłyńskiej.

O głos poprosił radny Henryk Jerzyk, chce wiedzieć, kto sieje te plotki i rozpowszechnia nieprawdziwe informacje dot.planów  likwidacji przychodni.  Zwrócił również uwagę   na fakt, że Prezes NIOL spotykał się    z lekarzami i przekazywane były na tych spotkaniach  niefortunne informacje, które potęgowały obawy lekarzy odnośnie ich dalszego funkcjonowania w tym miejscu. Pyta, kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Po co ten konflikt?

Radny Bazyli Baran- najważniejsi są  ludzie i pacjenci. Decyzje zapadły, ale niepotrzebne informacje budzące niepokój ujrzały światło dzienne, chciałby wiedzieć kto rozpowiada takie pogłoski. Kto personalnie odpowiada za ten fakt.

Radny Rafał Niburski zabrał głos jako radny ale i mieszkaniec miasta i pacjent tej przychodni. Przypomniał, że przychodnia to ludzie i chorzy, którzy już raz  byli przenoszeni z poradni przy ul. Starzyńskiego. Dziś chciałaby zapewnienia Prezydenta Miasta, że przychodnia nie będzie zlikwidowana. Chce takiego zapewnienia na piśmie. Jeżeli lekarze prowadzący swoje praktyki w przychodni, nie dostali jeszcze takiego zapewnienia - to Prezydent powinien wysłać  je do każdego lekarza indywidualnie.

Przewodniczący Marek Duklanowski   zapoznał wszystkich zebranych z  treścią wspólnego stanowiska obu komisji i  poddał  je pod głosowanie:

Głosowanie:

Za przyjęciem stanowiska głosowała kolejno:

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej- (za-5- jednogłośnie)

Komisja Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska- (za-6 jednogłośnie).

Po głosowaniu,  głos zabrała jeszcze Przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto, która popiera  przyjęte stanowisko i cieszy się bardzo, że sytuacja się wyjaśniła.

Przewodniczący  obrad  udzielił głosu pani dr B. Miazgowskiej, która cieszy się, że radni podjęli dziś taką  decyzję. Budowa parkingowca w miejscu przychodni zbulwersowała  środowisko lekarskie, chciała przypomnieć, że lekarze-najemcy lokalu całkowicie  finansują utrzymanie tego budynku, wszelkie remonty są robione na ich koszt.

Prezydent Krzysztof Soska- jako pacjent  tej przychodni również  chciałby, aby wyjaśnić niepokoje związane z tą sytuacją. Prezydent zwrócił jednak uwagę na dwie wartości: z jednej stara część miasta a z drugiej- usługi medyczne. Trzeba pogodzić te dwie funkcje. Przypomniał,  że miał okazję spotykać się w tej sprawie z lekarzami i komunikat był taki, że miasto nie będzie tam nic robić. Ale trzeba pamiętać, że miasto się rozwija i trzeba uwzględniać wszystkie jego potrzeby. Ta przestrzeń jest publiczna i bardzo atrakcyjna. Zapowiedział,  że wszelkie decyzje i pomysły, wizje przestrzenne muszą się oprzeć o fachowców.

Przewodniczący Marek Duklanowski przypomniał, że jest przyjęte stanowisko radnych dwóch komisji i będą jako radni tego miasta pilnować jego realizacji.

Na tym zakończyła się część wspólna posiedzenia obu Komisji. Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej opuściła salę.

 

Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji  i Ochrony Środowiska -p.Marek Duklanowski przypomniał zebranym o procedurach związanych z rewitalizacją Placu Orła Białego. Jest to element większej całości, jaką jest rewitalizacja starej części miasta. Niestety prace stanęły, Przewodniczący przypomniał, że dokładnie 207 dni temu radni z Komisji zwrócili się  do Prezydenta Miasta z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji Placu.

Głos zabrała dyr. WUiAB p. Wiesława Rabińska, która przekazała  informację, że konsultacje o których mowa odbędą sie w zmienionej formule, i zamiast spotkań i dyskusji - pojawi się w internecie na stronach miasta ankieta. Zajmie się   tym BOP, pani Dyrektor Rabińska podała przykładowe pytania z  ankiety. Poinformowała,że ankieta pojawi się na stronach miasta  jeszcze w tym miesiącu.

Przewodniczący M. Duklanowski  stwierdził, że umieszczanie w necie ankiety bez spotkań z mieszkańcami miasta i bez żadnego  dialogu na ten temat mija się z celem.

Głos zabrała radna Małogrzata Jacyna-Witt, stwierdziła, że plac Orła Białego jako miejsce publiczne nadaje się do remontu i rewitalizacji, ale dobrze sie stało, że znajduje sie w tym miejscu budynek Akademii Sztuki. Umieszczanie tam parkingów dla aut  jest nieporozumieniem. Z całą pewnością musi być z tego miejsca wyprowadzony ruch uliczny. Przypomniała, że powstał już projekt budowlany na to miejsce, zapytała  Prezydenta  co się dzieje  z projektem lub jego modernizacją, ale  nie otrzymała odpowiedzi. W tej chwili widać  wyrażnie blokadę remontu tego Placu. Chciałaby decyzji Prezydenta w tej sprawie.

Głos zabrała radna M.  Herczyńska, przypomniała rys historyczny związany z Placem, rynek, na którym jest obecnie posadowiony  ma ponad  600 lat i długoletnie tradycje. Rynek to jest miejsce, na którym spotykają sie ludzie i tętni życie, Radna jest zdania, że jest to  idealne miejsce na ożywienie miasta i zrobienia tam "serca" miasta. W chwili obecnej jest to parking miejski, a powinno być to miejsce, z którego wyprowadzi się  ruch uliczny i auta. Tam ma być deptak spacerowy. Radna zaproponowała również zmianę nazwy Placu Orła Białego, uważa,że powinien mieć w nazwie "RYNEK" i nazywać  się  np. Rynek Św. Jakuba.  Radna przypomniała również, ze Biuro Planowania Przestrzennego Miasta ma dobre rozwiązania i plany, które trzeba tylko zrealizować.

Przewodniczący Komisji zauważył, że nie dzieje się  dobrze, nie tak zakładano i nie takie  były plany odnośnie konsultacji społecznych- radny jest zdania, że powinno być  to miejsce spotkań urzędników, planistów, autorów projektu z mieszkańcami miasta, aby była współna dyskusja. Utrzymanie funkcji parkingowej dla mieszkańców jest ważną kwestią, ale tam oprócz parkingu i Jarmarku Jakubowego raz w roku- nie dzieje się  nic. Akademia Sztuki  musi dogadać  się z Prezydentem i wspólnie opracować jakieś stanowisko.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz popiera wypowiedź  Przewodniczącego Komisji, zaproponował, aby miejscem spotkań i konsultacji społecznych był budynek Akademii Sztuki przy placu Orła Białego. Idealnie wpisze się to w sens konsultacji i ideę samego założenia i koncepcji przebudowy placu. Poza tym jest to blisko miejsca, o którym się dyskutuje.

Pomysł ten spodobał się radnym z Komisji. Przewodniczący Komisji odniósł się  do wzystkich uwag i  stwierdził, że jeżeli po stronie Prezydenta Miasta brak jest pomysłu i dorej woli- to dyskusja staje się  bezprzedmiotowa.

Obiecał radnym z Komisji do tematu rewitaliazacji Placu powrócić na jednym z kolejnych posiedzeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska 
 
Marek Duklanowski 
 
Przewodnicząca
Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej 
 
Maria Magdalena Herczyńska 
 

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/11/18
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2016/12/15 14:22:27
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2016/12/15 14:22:27 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/12/05 09:08:40 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/30 10:00:10 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/29 10:30:00 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/11/18 13:06:17 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/11/18 13:03:47 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/11/18 12:56:36 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/11/18 12:52:46 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/11/18 12:42:41 Nowa pozycja