przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.72.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 31 STYCZNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Kolbowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosoania, przyjęła protokoły z dnia:

10.01.2018          - za- 7,

13.12.2017           -za - 6, wstrz-1


Ad. pkt. 3.
Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie.


Przewodniczący Komisji  Marek  Kolbowicz przywitał wszystkich przybyłych gości, poinformował, że dzis Komisja spotkała się, aby zapoznać się z akualną  sytuacją dot. przebudowy stadionu przy ul. Twardowskiego, zwrócił się  do Prezydenta Michała Przepiery o przedstawienie  istotnych wiadomości w tej sprawie.

Zastępca  Prezydenta  Michał Przepiera  poinformował, że 16 stycznia br. Zostało wydane pozwolenie na budowę stadionu, jest zgoda na 4 trybuny i zostanie ogłoszony przetarg na realizację  inwestycji. Inwestycję należy uznać za zakończona, kiedy zostanie ona w pełni rozliczona. Został też złożony wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie inwestycji, która zostanie poszerzona dodatkowo o Centrum Szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. Budowa będzie realizowana równolegle z  budową Centrum szkoleniowego, podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie dokumentacji jest Spółka Pogoń.

Następnie Prezydent na wniosek Komisji przedstawił prezentację multimedialną, która stanowi załącznik do protokołu.

Projekt stadionu spełnia warunki 4 kat. UEFA. Ogółem na trybunach przewidziano            około 22,5 tysięcy  miejsc (w czasie rozgrywek piłkarskich 21,1 tys. miejsc). Powierzchnia użytkowa obiektu to około 14 694 m2 (w tym 1 604 m2 promenada na poziomie +1). Kubatura budynków: trybuna północna, wschodnia, toalety, bufety (bez kubatury zadaszenia stalowego nad trybunami) to około 75 900 m³. Powierzchnia trybun (pod dachem) to około 13 134 m2. Dla niepełnoprawnych przewidziano 96 miejsc na trybunach oraz 8 toalet i dod.4 WC. Wokół stadionu będzie kilka zespołów parkingowych na łącznie 787 miejsc, 23 miejsca dla niepełnosprawnych + 9 stanowisk. Prace remontowo-budowlane zakładają etapowanie (4 fazy).

Dofinansowanie, na które liczy miasto to kwota 80 mln złotych, natomiast koszt budowy Centrum Szkoleniowego to kwota 27 milionów złotych. Prezydent przypomniał również, że została powołana Spółka Stadion Inwestycje Miejskie do realizacji tego przedsięwzięcia, miasto finalizuje umowę ze spółką, formalne negocjacje już były, do 07.02.2018r umowa zostanie podpisana, Spółka jest gotowa do działania. Prezydent Przepiera dodał,  że ta inwestycja nie będzie realizowana w rozbiciu na kilka przetargów, będzie jeden przetarg na budowę stadionu, Centrum Szkoleniowego, parkingów i terenu wokół stadionu, z wyłączeniem ulic. 

Następnie głos zabrał p. Prezes Jarosław Mroczek- Pogoń Szczecin S.A. Odnośnie Centrum Szkoleniowego – stawiają  jako Spółka na szkolenia dzieci i młodzieży, chcą aby powstała  tam Akademia Piłkarska. Aby to zrealizować- trzeba dobrych warunków. Projekt budowy jest gotowy, odnośnie balonu oświetleniowego- na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby, aby go stawiać , obniży to z pewnością koszty inwestycji. W skład kompleksu wejdą trzy pełnowymiarowe boiska treningowe pozwalające na ich całoroczną eksploatację, 2 powierzchnie naturalne, trybuna na 800 o.  oraz jedno boisko ze sztuczną nawierzchnią (zadaszone). Wszystkie boiska mają być wyposażone w sztuczne oświetlenie,  ławki rezerwowych oraz podesty do nagrywania treningów i meczów.(mała architektura i niezbędna infrastruktura techniczno-inżynieryjna). 14 szatni głównych, zaplecze sanitarne, pralnia magazyny, pracownie odnowy biologicznej.

Założenia Spółki Pogoń odnośnie przebudowy stadionu są takie:

- musi zwiększyć się funkcjonalność  tego obiektu

- trzeba obniżać koszty realizacji inwestycji

- dostosowanie do nowych przepisów (np. miejsca stojące)

Ważna jest poprawa jakości funkcjonowania stadionu, to jest najistotniejsze. Harmonogram działań określi wykonawca robót. Nowe standardy muszą być zachowane (toalety, miejsca dla niepełnosprawnych). Pan Prezes kończąc wypowiedź- pochwalił współpracę z Miastem i Prezydentem Przepierą, układa się ona bardzo dobrze, Prezydent Michał Przepiera doskonale radzi sobie z tematem, jest dobra atmosfera  pracy.

Radny Henryk Jerzyk cieszy się, że Centrum Szkoleniowe powstanie, pyta Prezydenta o budowę tego Centrum- czy nie opóźni to przebudowy całej inwestycji? Od kilku  kadencji mieszkańcy czekają na ten stadion, radny poruszył też sprawy kontroli nad całą budową, czy radni będą mogli mieć wgląd w dokumentację ?

Prezydent Przepiera- odnośnie wypowiedzi radnego- nie widzi przeszkód, aby udostępnić wszystkim takie dokumenty. Miasto nie ma nic do ukrycia. Kontrole mogą być przeprowadzane, również każdy radny może wystąpić o pełna informację odnośnie tej  inwestycji. Obowiązywać  będzie pełna jawność.

Prezydent stwierdził jednocześnie, że trudno będzie grać mecze i jednocześnie budować, ale jest to możliwe do zrealizowania. Chciałby tu rozwiać wątpliwości radnego Jerzyka- budowa Centrum Szkoleniowego niczego nie zmieni i nie opóźni. Problemem może być dofinansowanie, ale pracują nad tym. Budowa rozpocznie się ze środków własnych a potem czekają  na resztę pieniędzy.

Głos zabrała radna Urszula Pańka, która podziękowała Prezydentowi za prezentację, bardzo by chciała, aby Szczecin miał  piękny stadion, cieszy się również z tego, że to Prezydent Przepiera zajął się tą inwestycją, to dobry znak dla miasta. Dla niej jednak jest najważniejsze, że powstanie tam Centrum Szkoleniowe.

Radny Marek  Duklanowski odniósł się do wcześniejszych zdarzeń związanych z budową stadionu oraz z prezentacją na sesji RM, której zabrakło podczas dyskusji na ten temat. Niestety, radni są zakładnikami złej przeszłości. Nie wiadomo praktycznie nic, czy stadion się zapełni, czy zarobi na siebie, plany się zmieniają, dochodzi teraz dobudowa Centrum Szkoleniowego, zmiana projektu. Powołał się też na nieudane inwestycje w mieście. Jest mnóstwo wątpliwości. Radny pyta o rzuty kondygnacji, pyta kto ma być  operatorem obiektu, podał przykład NettoAreny oraz imprez komercyjnych, które praktycznie zdominowały halę. Zdaniem radnego to sam klub powinien decydować o sposobie wykorzystania obiektu, który zna najlepiej. Znając plany wyburzania trybun, chciałby wiedzieć, jak to będzie funkcjonować. Czy będą odbywać się zaplanowane mecze? Chciałby, aby obiekt służył głównie celom sportowym.

Prezydent M. Przepiera, zgadza się, co do wypowiedzi Marka Duklanowskiego, odnośnie wydarzeń z lat poprzednich, ale on sam lubi korzystać z wniosków i doświadczeń poprzedników. Historia stadionu rzutuje na pewno na dzisiejsze działania, projekt trzeba udoskonalać, jest jeszcze potrzebna ocena PZPN. Cena wykonawców zadania zdecyduje o ostatecznych kosztach budowy. Odnośnie zarządzania obiektem, chcieliby, aby obiekt służył przede wszystkim Pogoni, docelowo myślą również o imprezach charakterze sportowym i niesportowym. Realizacja zadania odbywa się pod Klub Pogoń i to sam klub będzie decydować co się tam będzie działo.

Głos zabrał Prezes Mroczek, który odpowiedział, że będą budować etapowo i stopniowo oddawać obiekt do użytku. Podobnie  budował stadion Górnik-Zabrze. Poruszył kwestie budowania obiektu na skarpie i rzutów z kondygnacji.

Głos zabrał radny Rafał Niburski, przypomniał, że stadion budowany jest od 4 kadencji, pamięta jeszcze czasy Prezydenta Jurczyka i Prezesa Ptaka. Zadał pytania dotyczące warunków technicznych stadionu, ile metrów od murawy będą trybuny, odnośnie pojemności stadionu- czy będzie możliwe zorganizować  tam np. Puchar Europy? Radny zapytał o ostateczną cenę inwestycji, czy będzie to 240 mln? Nie jest przekonany, że zamkną się w tej kwocie. Radny pyta, czy stary stadion obok będzie rozebrany. Czy przetargi na każdą  z trybun osobno? I pyta o czas budowy stadionu- ile ostatecznie będzie trwać  inwestycja.

Odp. Prezydent Przepiera- odnośnie przetargu- będzie jeden przetarg na wszystkie zadania, jedynie ulica Twardowskiego będzie osobno rozpatrywana. Odnośnie kosztów inwestycji- na razie  nie wiadomo, wszystko zależy od podwykonawców i wykonawców, dwie inwestycje będą realizowane jednocześnie, obok siebie, stadion i Centrum plus droga. Stary basen nie jest objęty inwestycja. Odnośnie kosztorysu na 4 trybuny- cenę  wykreuje ostatecznie rynek, dziś  trudno to  określić.

Radny Posłuszny zadał pytanie, czy przewidywane będą wiatrochrony na trybunach, czy ma tam być otwarta przestrzeń?

Uzyskali odpowiedź od Prezesa Mroczek, że nie ma potrzeby instalować tam okapów ani wiatrochronów.

Na tym zakończono tę część  posiedzenia, Przewodniczący Marek Kolbowicz podziękował wszystkim za przybycie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Marek Kolbowicz

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/01/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2018/02/15 13:25:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2018/02/15 13:25:18 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/01/10 12:11:27 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/01/10 12:09:04 Nowa pozycja