PROTOKÓŁ NR 0063-2/30/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 23 LUTEGO 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Rozpatrzenie pisma w sprawie wypowiedzenia umowy na dzierżawę targowiska Rynek Dąbie. |
4. | Opiniowanie uchwał na sesje Rady Miasta o numerach roboczych:25,26,27,28. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 7 (jednogłośnie ) przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia komisji ( 16.02.2016).
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie pisma w sprawie wypowiedzenia umowy na dzierżawę targowiska Rynek Dąbie.
Przewodniczący Komisji B. Baran- przypomniał zebranym, iż kupcy targowiska zwrócili się do radnych z wnioskiem o pomoc w sprawie wypowiedzianej umowy dzierżawy na prowadzenie targowiska. Poinformowali urząd o kłopotach z uzyskaniem kredytu i poprosili o prolongatę terminu. Pod koniec stycznia otrzymali pismo z wypowiedzeniem obowiązującej umowy, według którego mają czas do końca września, aby opuścić teren. Prosi o stanowisko Miasta w tej sprawie – protest stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Następnie głos zabrała R. Wiszniewska przedstawiciel kupców w Dąbiu- wystąpienie stanowi załącznik nr 4 do protokołu
P. Adamczyk Dyrektor WGKiOS - są prowadzone rozmowy z kupcami, muszą jednak uwiarygodnić, że będą w stanie sfinansować inwestycję. W lipcu ub. roku zawarto umowę z miastem na piętnaście lat dalszej dzierżawy terenu, był warunek że jeżeli do końca marca br. targowisko nie zostanie odnowione, miasto może ją zerwać.
R. Wiszniewska-remont się nie rozpoczął z powodu kłopotów z pozyskaniem przez spółkę kredytu. Banki uznały, że udzielenie milionowej pożyczki w przypadku krótkiego terminu i możliwości wypowiedzenia umowy przez miasto to zbyt duże ryzyko. Dodała, iż w listopadzie dzierżawcy poinformowali urząd o kłopotach z uzyskaniem kredytu i poprosili o prolongatę terminu. Pod koniec stycznia otrzymali pismo z wypowiedzeniem obowiązującej umowy, według którego mają czas do końca września, aby opuścić teren.
M. Pawlicki Zastępca Prezydenta– sprawa jest otwarta, postanowił umożliwić kupcom prowadzenie dalszych rozmów w sprawie przedłużenia terminu zakończenia zamierzonej inwestycji.
Radna S. Bierniat–sprawa targowiska jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności, pilotuje ja od początku. Odbyło się wiele spotkań w tej sprawie i uważa, iż znajdzie ona pozytywne zakończenie. Jest wola UM i Prezydenta Miasta do prowadzenia rozmów.
Radny W. Dorżynkiewicz- zgłosili się do niego przedstawiciele kupców ze spółki Rynek Dąbie. Umowa przewidywała, że spółka do końca marca 2016 roku zmodernizuje cały ten teren i wybuduje nowe targowisko. Z przekazanych mi przez prezes spółki informacji wynika, że czas ten okazał się zbyt krótki na przeprowadzenie tak dużej inwestycji. Z tego powodu w listopadzie kupcy poprosili Urząd Miasta o wydłużenie umowy na budowę nowego targowiska. Prezydent Kądziołka w styczniu zgodził się na wydłużenie tego okresu, ale dwa tygodnie później wypowiedział im umowę. Kupcy mają opuścić teren targowiska do końca września 2016 roku. Prosi o wyjaśnienie dlaczego tak są traktowani kupcy w Dąbiu. Czy spółka może otrzymać wsparcie (kredyt) z Funduszu Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina , analogicznie jak inne targowiska.
Komisja w wyniku głosowania: za - 7 (jednogłośnie) podjęła stanowisko na wniosek B.Barana Przewodniczącego Komisji o skierowaniu wniosku do Pana Prezydenta o podjęcie działań w celu zabezpieczenia interesów kupców targowiska Rynek Dąbie, w taki sposób aby została im umożliwiona reazliacja inwestycji polegająca na modernizacji targowiska - załacznik nr 5 .
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesje Rady Miasta o numerach roboczych:25,26,27,28.
25/16 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Podjuchy – Skalista 24” w Szczecinie.
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Nawacka –Górzeńska Dyrektor BPPM - uchwała o przystąpieniu do planu zagospodarowania przestrzennego „Podjuchy – Skalista 24” dotyczy obszaru użytkowanego przez Katolicką Szkołę Podstawową przy ul. Skalistej 24, w otoczeniu kompleksu leśnego (Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gryfino). Z wnioskiem o sporządzenie planu miejscowego celem umożliwienia modernizacji szkolnej bazy sportowej wystąpiła Rada Osiedla Podjuchy (uchwała 26/15 z dnia 18 listopada 2015 r.) oraz Rada Rodziców tej szkoły (petycja z dnia 29.12.2015 r.). Tereny leśne poza ogrodzeniem szkoły są objęte ochroną prawną jako fragment Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 ”Wzgórza Bukowe”.
Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
26/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce – Południowa – rz. Bukowa 2” w Szczecinie1. Informacje ogólne.
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Nawacka Górzeńska Dyrektor BPPM -plan obejmuje obszar o powierzchni 42,4 ha, położony w obszarze osiedla Gumieńce w dzielnicy Zachód. Cały obszar planu znajduje się w granicach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Gumieńce - Południowa - rz. Bukowa". Obecnie obszar planu obejmuje w części tereny niezabudowane, m.in. teren ogrodów działkowych "Nad Bukową", "Mleczarz" i "Południe", które stanowią w przewadze działki rekreacyjne i są zlokalizowane w sąsiedztwie korytarza ekologicznego rzeki Bukowej. Wzdłuż ul. Południowej - bocznej zlokalizowane są obiekty usługowe. Prace planistyczne zostały zainicjowane na wniosek: ZWiK Szczecin, RE Development Sp. z o.o. z Warszawy, Castim Sp. z o.o., Urzędu Miasta Szczecin - Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Black Red White SA z siedzibą w Biłgoraju. Plan obejmuje w szczególności następujące zagadnienia: a) dopuszczenie możliwości lokalizacji obiektów handlowych o większej powierzchni sprzedaży dla działek po byłej mleczarni przy ul. Południowej - bocznej b) dopuszczenie możliwości lokalizacji odrębnego obiektu handlowego na działce nr 4 poprzez korektę ustaleń w zakresie powierzchni zabudowy, powierzchni terenu biologicznie czynnej i wysokości zabudowy dla terenu elementarnego Z.G.4009,c) korektę ustaleń dotyczących obiektów i sieci infrastruktury technicznej, która pozwoli na planowaną przez ZWiK zmianę systemu kanalizacyjnego (odprowadzanie ścieków z ul. Południowej bocznej d) korektę ustaleń konserwatorskich i linii zabudowy; e) dostosowanie ustaleń planu do obowiązujących przepisów i zasad konstrukcji obecnie tworzonych planów. Poinformowała o autopoprawce, która została przyjęta na wniosek radnego M.Wilkockiego - stanowiska Rady Osiedla Gumieńce dot. dodania zapisu o zakazie reklam na terenie elementarnym Z.G.4014.KD.D.
Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały z ww. autopoprawką.
projekt uchwały 27/16 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Krzekowo – Inspektowa” w Szczecinie
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Nawacka Górzeńska Dyrektor BPPM - plan obejmuje obszar o powierzchni 75,62 ha, ograniczony od północy ul. Modrą i ul. Koralową, od zachodu granicą miasta z gminą Dobra oraz ogrodami działkowymi, od południa ul. Sianokosów, od wschodu ul. Żyzną, położony na obszarze osiedla Krzekowo – Bezrzecze w dzielnicy Zachód. Obszar planu obejmuje korytarz ekologiczny rzeki Bukowej wraz z rowami melioracyjnymi, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, enklawy zabudowy wielorodzinnej przy ul. Wroniej i Błogosławionej Księżnej Jolanty, teren ogrodów działkowych, schronisko dla nieletnich przy ul. Modrej, tereny usług i rzemiosła, tereny niezabudowane oraz system infrastruktury technicznej i układ komunikacyjny. Projekt planu obejmuje w szczególności następujące zagadnienia: a) określenie przeznaczenia oraz sposobu zabudowy i zagospodarowania terenów, b) ochronę rzeki Bukowej i systemu rowów melioracyjnych, c) wprowadzenie korytarza ekologicznego wzdłuż rzeki Bukowej umożliwiającego migrację zwierząt i roślin łączących cenne struktury zieleni, d) ustalenie docelowego, publicznego układu komunikacyjnego i sieci dróg zewnętrznych obsługujących obszar opracowania. W części architektonicznej wyznacznikami ładu przestrzennego są ustalenia określające: - wysokość nowej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej do 9,5 m; - kształty dachów (dachy strome) - dla całego obszaru zainwestowania za wyjątkiem terenów usługowych gdzie ustalono dachy o dowolnych parametrach; - elementy małej architektury - ogrodzenia od strony dróg wyłącznie w formie ogrodzeń ażurowych o wys. od 1,1 m do 1,6 m; - dopuszczenie lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży do 400 m2 i jednej lokalizacji do 700 m2 (zrealizowanej przy skrzyżowaniu ul. Modrej z ul. Wronią).
Radny R. Stankiewicz- obawia się o stan utrzymania systemu rowów melioracyjnych wzdłuż rzeki Bukowa.
A.Michalski Zastępca Dyrektora – w planie wprowadzono do niego ustalenia ekologiczne pozwalające na utrzymanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych na całym obszarze opracowania, zakazuje się zmiany stosunków wodnych, wody należą do Marszałka Województwa, zaś utrzymanie rowów melioracyjnych to zadanie ZWiK-u , które jest sukcesywnie realizowane.
Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały nr 28/16 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa – skrzyżowanie Wkrzańska” w Szczecinie
A. Nawacka Górzeńska- plan zainicjowany został na wniosek realizującego budowę zespołu mieszkaniowo-usługowego na terenie położonym przy ul. Łącznej. Celem planu jest ustalenie nowego przeznaczenia terenu, przy zachowaniu drogi publicznej. Wprowadzone nowe rozstrzygnięcia planistyczne obejmują m. innymi: a) zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług na zabudowę usługową b) zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług na zabudowę usługową z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowej c) dopuszczenia, w terenie realizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży nie większej niż 2000 m2; d) dopuszczenia, w terenie P.Z.3068.U,M, realizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży nie większej niż 400 m2.
Radny J. Posłuszny-obawia się, iż zapisy planu mogą spowodować powstanie na tym terenie obiektu wielkopowierzchniowego.
A. Nawacka-Górzeńska- w obszarze planu znajdują się potencjalne tereny inwestycyjne, jeszcze niezabudowane. Nowa zabudowa lokalizowana będzie w sąsiedztwie nowo realizowanych zespołów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Zabudowa usługowa, która mogłaby być lokalizowana w obszarze planu dopełniłaby osiedle w niezbędny program usług. Taki obiekt jak Galaxy nie powstanie, bowiem zmieniły się uwarunkowania ustawodawcze.
Komisja z uwagi na obszerność tematu postanowiła zawnioskować o zdjęcie z porządku obrad sesji ( za- 7 jednogłośnie)
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Bazyli Baran |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/02/16
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/03/17 09:26:16
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/03/17 09:26:16 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/02/29 10:28:28 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/02/22 08:26:47 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/02/16 08:29:47 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/02/16 08:22:37 | Nowa pozycja |