przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/45/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 12 KWIETNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Joanna Bródka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Informacja nt. kryteriów wyboru w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
4. Informacja nt. zatrudniania pracowników w Radach Osiedli oraz powołania zespołu ds. opracowania Statutów Rad Osiedli.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Protokół z dnia 5 kwietnia 2016 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzym.-1.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. kryteriów wyboru w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.


Joanna Bródka Przewodnicząca Komisji poprosiła Małgorzatę Olejnik Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych o wprowadzenie.

Małgorzata Olejnik Dyrektor WSS omówiła ogłoszenie na otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym (BOP/WE-A/2016/047) pod nazwą: Organizacja działań profilaktycznych (w szczególności zajęć edukacyjnych, kulturalno - oświatowych i sportowych) dla mieszkańców Szczecina jako formy zagospodarowania czasu wolnego, alternatywy wobec nudy i stosowania substancji psychoaktywnych. Powiedziała, że maksymalna wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania wynosi 200 tys. zł. Powiedziała, że kryteria wyboru oferty podzielone są na dwie części, pierwsza określa kryteria obligatoryjne, druga szczegółowe. Maksymalnie można uzyskać 400 punktów, minimum 200. Punkt 15 szczegółowych kryteriów określa dotychczasową współpracę z Urzędem Miasta Szczecin. Punkty uzyskane w tym kryterium stanowią zaledwie 7% całości punktacji. Po wyznaczonym terminie do składania ofert odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej, która w oparciu o wymienione kryteria, po analizie wszystkich ofert i naliczeniu punktów udzieli dotacji organizacjom.

Joanna Bródka zapytała czy jest to powszechnie stosowane kryterium - współpraca z UM.

Paweł Szczyrski Dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych powiedział, że to kryterium jest jednym z sześciu podstawowych kryteriów wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dodał, że w omawianej ofercie konkursowej zastosowano je na bardzo niskim poziomie.

Joanna Bródka powiedziała, że bardzo ważne jest to, aby kryteria były jasne i tak szczegółowo określane.


Ad. pkt. 4.
Informacja nt. zatrudniania pracowników w Radach Osiedli oraz powołania zespołu ds. opracowania Statutów Rad Osiedli.


Joanna Bródka powiedziała, że do Komisji wpłynęła opinia prawna od mecenas Joanny Martyniuk (zał. nr 3 do protokołu) w temacie konieczności dokonania zmian w statutach Rad Osiedli w zakresie gospodarki finansowej po zmianach organizacyjnych w urzędzie, wpływu zmian ordynacji wyborczej na konieczność zmian statutów oraz z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa. Z przedstawionej opinii wynika, że ordynacja wyborcza do rad będzie musiała zostać ujęta w statucie.

Paweł Adamczyk Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska powiedział, że z opinii prawnej, o którą wystąpił po styczniowej dyskusji w sprawie możliwości zatrudniania pracowników do obsługi administracyjnej i gospodarczej wynika, że nie ma sprzeczności z przepisami obowiązujących Statutów. Dodał, że od marca zawarte są już nowe umowy. W kwestii zmian Statutów to WGKiOŚ stoi na stanowisku, że prace nad redakcją Statutów Rad Osiedli powinny być prowadzone w sposób bardzo wyważony i spokojny. Kolejne zmiany, dokonywane pod wpływem pojedynczych zdarzeń, nie służą powadze dokumentu i nie sprzyjają podnoszeniu rangi ststutu jako kluczowego dokumentu określającego ramy działania rad. Zaproponowaliśmy RO powołanie zespołu, spośród swoich przedstawicieli i Radnych RM, aby ropocząć pracę nad zmianami do statutów. Powiedział, że wg Wydziału nie ma aktualnie takich przesłanek, które determinują bardzo pilne potrzeby dokonania zmian. Zaproponował, aby wypracować taki dokument, który byłby kanonem postępowania, stwoerzenie Kodeksu Dobrych Praktyk, któego zapisy mogłyby być wskazówką i dawać odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z pełnieniem funkcji radnego osiedlowego. Dodał, że dla takiego dokumentu, który nie miałby charakteru orzepisu prawa, łatwiej pozyskać akceptację wszystkich zainteresowanych, którzy dzisiaj mają rozbieżne punkty widzenia.

Radny Robert Stankiewicz zapytał czy Radnu Rady Miasta też będą mogli uczestniczyć w pracach zespołu.

Paweł Adamczyk powiedział, że zespół ma być powołany z przedstawicieli Rad Osiedli oraz Radnych Rady Miasta, urzędników i prawników.

Elżbieta Flis Przewodnicząca RO Międzyodrze Wyspa Pucka powiedziała, że aktualnie jest problem z wyliczeniem zapotrzebowania rady na różne artykuły, spożywcze, przemysłowe, zabawki itd.

Radny Michał Wilkocki (Przewodniczący RO Gumieńce) zapytał jakie są założenia do łączenia zamówień zbiorczych.

Paweł Adamczyk powiedział, że Biuro ds. Zamówień Publicznych stoi na stanowisku, że niektóre artykuły z punktu widzenia praktycznego należy łączyć.

Michał Wilkocki zapytał czy jeżeli zamówienia zbiorowe np. na artykuły spożywcze przektoczą wartość 30 tys. euro to czy będzie przeprowadzony przetarg na ten cel.

Paweł Adamczyk odpowiedział, że na pewno nie w tym roku. Zaproponował zorganizowanie Komisji z Dyrektor Iwoną Miller w celu omówienia zasad zamówień publicznych.

Janusz Fert Przewodniczący RO Krzekowo Bezrzecze przypomniał, że w dalszym ciągu rady osiedli funkcjonują na podstawie starego, zdeaktualizowanego zarządzenia finansowego.

Paweł Adamczyk powiedział, że dokument od wielu lat nie był aktualizowany. Dodał, że w najbliższych dniach spotyka się z Wydziałem Księgowości celem wprowadzenia zmian. Powiedział rónież, że przejmując rady osiedli nie spodziewał się skali tematów, z którą należy się zmierzyć.

Przewodnicząca Komisji Joanna Bródka podsumowała dyskusję. Powiedziała, że powstanie Zespół Roboczy, który rozpocznie pracę nad zmianami do statutów, a na pewno nad powstaniem Kodeksu Dobrych Praktyk. Dodała, że w pracach zespołu mogą uczestniczyć wszyscy radni, którzy wyrażą wolę. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przyspieszy prace nad wprowadzeniem auktualnionego zarządzenia finansowego oraz, że przygotuje spotkanie z Iwoną Miller Dyrektorem Biura ds. Zamówień Publicznych celem objaśnienia zasad zamówień publicznych.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Joanna Bródka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/04/06
odpowiedzialny/a:
Marta Czapiewska
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2016/05/10 13:28:30
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2016/05/10 13:28:30 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/04/29 12:04:12 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/04/22 12:30:46 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/04/06 10:06:54 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/04/06 08:40:10 Nowa pozycja