przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/13/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 26 MARCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Opiniowanie wniosku w sprawie bezprzetargowego oddania w najem lokalu użytkowego.
4. Rozpatrzenie skargi Pani Janiny Rzeźnik na Prezydenta Miasta i Dyrektora ZBiLK.
5. Omówienie kryteriów priorytetowego procedowania wniosków o sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 19 marca 2015 r.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie wniosku w sprawie bezprzetargowego oddania w najem lokalu użytkowego.


Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek w sprawie oddania w najem w drodze bezprzetargowej lokalu użytkowego położonego przy ul. Szczerbcowej 1 podpisany przez Krzysztofa Soskę (znak wniosku: WGN.XV.7151.21.2015.US, UNP: 19074/WGN/-XXVII/15, zał. nr 3 do protokołu). Wniosek dotyczy oddania lokalu dla Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Kanadzie. Przywitał księdza Rafała Szwedowicza przedstawiciela PNKK. Poprosiło uzasadnienie wniosku.

Ksiądz Rafał Szwedowicz z Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Kanadzie powiedział, że od sierpnia 2014 roku stara się o lokal dla swojej parafii, który miałby posłużyć na cel kultu i działania duszpasterskie.  Nie posiadają obiektu kultu i o taki proszą, żeby nie być bezdomnymi. Chcą stworzyć placówkę kanoniczną z kaplicą.

Przewodniczący Władysław Dzikowski zapytał ile parafia ma wiernych.

Ksiądz Rafał Szwedowicz odpowiedział, że 50 osób skupia, ale stale na liturgii pojawia się 30. Jest to kilkadziesiąt rodzin. Odwołują się do idei kościoła narodowego działającego wśród emigracyjnej polonii.

Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że w dokumentacji Komisji z poprzedniej kadencji jest wniosek z dnia 9 lutego 2012 r. Izraelickiej Niezależnej Gminy Wyznaniowej w Szczecinie z prośbą o lokal na cele kultu i działalności religijno-społecznej. Wtedy Komisja poprosiła o stanowisko Zastępcę Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołkę w tej sprawie. Ten pismem z dnia 29 maja 2012 r. odpowiedział, że wniosek nie może być rozpatrzony pozytywnie. W uzasadnieniu czytamy, że Gmina nie oddaje bez przetargu pomieszczeń dla związków wyznaniowych a wnioskodawca może wejść w prawo najmu lokalu komunalnego w drodze publicznej licytacji. Zapytał, czym różnią się te dwie sprawy, że jest różne stanowisko.

Renata Matusiak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że chcieli uzyskać opinie Komisji w tej sprawie. To czy Gmina wynajmie takie pomieszczenie Kościołowi zależy tylko od decyzji Komisji, o którą zgodnie z procedurą się zwrócono.

Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że jest zdumiona odpowiedzią. Chce jednolitych procedur, albo dajemy wszystkim związkom wyznaniowym pomieszczenia albo żadnemu.

Ksiądz Rafał Szwedowicz powiedział, że jego wniosek wyniknął z potrzeby duszpasterskiej. Odbył życzliwą rozmowę z Prezydentem w trakcie której ustalono, że wystąpi z takim wnioskiem.

Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że stawia wniosek o negatywne zaopiniowanie tego winsoku.

Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że wnosi o poprzedzenie tego głosowania uzyskaniem opinii prezydenta.

Radny Dawid Krystek powiedział, że w tej sytuacji warto wrócić do wnioski Izraelickiej Gminy Wyznaniowej i zapytać czy są jakieś kryteria przyznawania lokali związkom wyznaniowym czy jest to uznaniowe.  Prosi o omówienie kryteriów przyznawania takich lokali na kojonym posiedzeniu i  opinię prezydenta w tej kwestii. Powiedział, że jest za odstąpieniem od opiniowania do czasu poznania opinii prezydenta.

Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że w takim razie zmienia swój wniosek i poddaje pod głosowanie wniosek Radnej Grażyny Zielińskiej:

„Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa na posiedzeniu w dniu 26 marca 2015 r. zapoznała się z wnioskiem w sprawie oddania w najem w drodze bezprzetargowej lokalu użytkowego położonego przy ul. Szczerbcowej 1 dla Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Kanadzie Senioratu Misyjnego w Polsce (znak wniosku: WGN.XV.7151.21.2015.US UNP: 19074/WGN/-XXVII/15).

Komisja odstępuje od opiniowania ww. wniosku do czasu przedstawienia Pana opinii w tej sprawie oraz przedstawienie kryteriów wydzierżawiania lokali dla wszystkich grup wyznaniowych w aspekcie wcześniejszej odmowy dla Izraelickiej Niezależnej Gminy Wyznaniowej w Szczecinie.”

W wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi Pani Janiny Rzeźnik na Prezydenta Miasta i Dyrektora ZBiLK.


Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynęła skarga Pani Janiny Rzeźnik na Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (zał. nr 4 do protokołu).

Joanna Martyniuk Radca Prawny Biura Rady Miasta przedstawiła sprawę Skarżącej.

Iwona Miłosz z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych złożyła wyjaśnienia do skargi, które znajdują się w aktach sprawy.

Przewodniczący Władysław Dzikowski postawił wniosek o uznanie ww. skargi w całości za bezzasadną.

W wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja uznała skargę Pani Janiny Rzeźnik za nieuzasadnioną.


Ad. pkt. 5.
Omówienie kryteriów priorytetowego procedowania wniosków o sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców.


Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że kolejnym punktem posiedzenia jest omówienie kryteriów priorytetowego procedowania wniosków o sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców. Zapytał Małgorzatę Waszak Zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami czy ma pełnomocnictwo Zastępcy Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołki do zabierania stanowiska w tej sprawie.

Małgorzata Waszak Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że ma pełnomocnictwo do pełnienia powierzonych jej zadań, a w ich skład wchodzi prywatyzacja mieszkań. Powiedziała, że po tym jak do Zastępcy Prezydenta wpłynie wniosek o  przyspieszenie sprzedaży mieszkania, to Wydział przygotowuje pełną i szczegółową informację o takim lokalu. Zbiera i przedstawia informacje o m.in. wysokości udziału Gminy we wspólnocie, liczbę sprzedanych mieszkań, kiedy został złożony wniosek o wykup i planowany czas realizacji, wiek wnioskodawcy i inne okoliczności istotne w sprawie etc.

Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że to rozumie, ale chciałby znać faktyczne powody decyzji o przyspieszeniu sprzedaży lokalu.

Małgorzata Waszak odpowiedziała, że najczęściej jest to wiek i zdrowie zainteresowanego.

Przewodniczący Władysław Dzikowski zapytał od jakiego wieku jest przyspieszenie.

Małgorzata Waszak odpowiedziała, że jest z tym różnie.

Przewodniczący Władysław Dzikowski zapytał jaki konkretnie wiek uprawnia do przyspieszenia. Chodzi mu o jasne i czytelne kryteria wg których zostaje przyspieszona sprzedaż. Dwa miesiące temu pisemnie wystąpił do Zastępcy Prezydenta Miasta o takie kryteria i ich jeszcze nie dostał, stąd ten punkt porządku obrad. Sadził, że dzisiaj się dowie, ale widzi, że nie ma ustalonych kryteriów.  Zapytał, skąd Zastępca Prezydenta Miasta wie ile dana osoba będzie żyła, że przyspiesza w oparciu o lata.

Małgorzata Waszak powiedziała, że nie ma ustalonego jednego wieku. Czasem jest to 60 lat w założeniu, że bierzemy pod uwagę wszystkie aspekty. Stan zdrowia natomiast ciężko oceniać na podstawie przedkładanej dokumentacji.

Radny Marek Duklanowski powiedział, że okazuje się, że z dwóch wymienianych kryteriów: stanu zdrowia i wieku nie istnieje żaden.

Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że wynika z tego, że decyzja o przyspieszeniu jest czysto uznaniowa.

Małgorzata Waszak odpowiedziała, że można tak to uznać.

Radna Grażyna Zielińska powiedział, że powinno się ustalić kryteria przyspieszenia.

Przewodniczący Władysław Dzikowski powiedział, że dwa miesiące temu złożył wniosek w sprawie ustalenia kryteriów i nadal na nie czeka. Chciałby zobaczyć, wykaz wszystkich przyspieszonych mieszkań z ostatnich dwóch lat. Wtedy będziemy znali skalę tego procederu.

Radny Marcin Matias powiedział, ze interesuje go nie historia ale przyszłość i informacja ile takich wniosków można jeszcze przyspieszyć.

Przewodniczący Władysław Dzikowski postawił wniosek o wystąpienie do Zastępcy Prezydenta Miasta z pismem o zestawienie lokali sprzedanych w trybie przyspieszenia w ciągu ostatnich dwóch lat.

W wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/03/20
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Rafał Miszczuk
dnia:
2015/05/07 08:43:49
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2015/05/07 08:43:49 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2015/03/20 14:50:48 Nowa pozycja