PROTOKÓŁ NR 0063-2/34/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 10 MAJA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta o numerach : 95,96,97,98,99,110. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania :za - 6 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 11 kwietnia br. bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta o numerach : 95,96,97,98,99,110.
Projekt uchwały 110/16 - uchylenia uchwały w sprawie ustalenia zasad prowadzenia handlu obwoźnego na terenie Miasta Szczecina,
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Ciszewska Zastępca Dyrektor WGKiOS- w skutek wejścia w życie zmian do ustawy „Kto prowadzi sprzedaż na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy, podlega karze grzywny.” możliwe jest prowadzenie działań związanych z likwidacją "nielegalnego handlu" w stosunku do osób prowadzących sprzedaż bez zgody gminy. W związku z powyższym Uchwała Nr XLVI/668/94 w sprawie ustalenia zasad prowadzenia handlu obwoźnego na terenie Miasta Szczecina, podjęta przez Radę Miejską w roku 1994 r. w sytuacji kiedy takiej możliwości wynikającej wprost z przepisów prawa nie było, straciła rację bytu. Dlatego zasadne jest podjęcie powyższej uchwały.
Radny B. Baran- czy są miejsca w Szczecinie, gdzie istnieje taki handel?
A.Ciszewska- przy rondzie Wallenberga odbywa się taki handel.
Radna M.Jacyna-Witt- ta uchwałą dajemy kompetencje Straży Miejskiej i cała nienawiść mediów skupi się na strażnikach za podejmowane działania.
A.Ciszewska- do tej pory strażnik miejski zawsze asystował przy kontrolowaniu nielegalnego handlu. Nie zawsze kończy się to mandatem, stosowane są najpierw pouczenia. Nic się nie zmienia, jest jedno ogniowo w procedurze.
Komisja w wyniku głosowania: za – 5 , wstrzym.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały 98/16 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świerczewo - Ku Słońcu” w Szczecinie,
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Sokołowska BPP- obszar przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świerczewo - Ku Słońcu” objęty jest Uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzania Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świerczewo - Derdowskiego" w Szczecinie, zajmuje pow. 0,8 ha. Wszystkie działki są własnością osób prywatnych. Obecnie w granicach obszaru znajdują się pawilony usługowe, parterowe i dwukondygnacyjne wraz z parkingiem dla samochodów osobowych. Działki objęte są Decyzją Nr 181/2013 z dnia 12.07.2013 r. o warunkach zabudowy na budowę budynku handlowego o powierzchni sprzedażowej do 1400 m2 wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świerczewo – Ku Słońcu” przystępuje się na wniosek Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa RM.
Komisja w wyniku głosowania: za- 6 (jednogłośnie )zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały 95/16 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kijewo - polana leśna" w Szczecinie,
Wprowadzenia do tematu dokonała A. Dołgoszyja BPPM - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Kijewo – polana leśna" w Szczecinie został zainicjowany Uchwałą Nr VI/71/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 marca 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kijewo – polana leśna” w Szczecinie. Plan obejmuje śródleśną polanę o powierzchni 1,2367 ha położoną w granicach osiedla Kijewo, w zachodniej części kompleksu leśnego Park Leśny Dąbie, stanowiącą teren dawnej niemieckiej otwartej strzelnicy wojskowej. Obecnie na tym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Kijewo - Park Leśny Dąbie”, w którym przedmiotowy teren przeznaczony jest na usługi sportu rekreacji, w tym: strzelnicę sportową wraz z obiektami towarzyszącymi lub wybieg dla psów. Teren jest własnością Gminy Miasta Szczecin, w dyspozycji Zakładu Usług Komunalnych. Prace planistyczne zostały podjęte na wniosek mieszkańców osiedla Kijewo zamieszkałych głównie w rejonie ulic: Zwierzynieckiej, Kurzej, Zajęczej, Lisiej, skarżących się na uciążliwość strzelnicy w zakresie hałasu i sposobu jej użytkowania w opinii mieszkańców stwarzającej niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób korzystających z lasu otaczającego osiedle. Wniosek mieszkańców został poparty stanowiskiem Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa z dnia 8.01.2015 r., w którym Radni wnoszą o „przygotowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kijewo – Park Leśny Dąbie" celem zawarcia zapisów uniemożliwiających prowadzenie strzelnicy w obszarze tego planu”. STS, wydzierżawiające przedmiotowy teren, wystosowało do Prezydenta Miasta Szczecin z informacją o prawidłowej działalności strzelnicy i bezpieczeństwie jej użytkowania jednocześnie wnioskując o utrzymanie przeznaczenia tego terenu na strzelnicę sportową, zgodnie z obowiązującym planem, której niekomercyjna działalność służy wszystkim mieszkańcom Szczecina. Omówiła również uwagi, które wpłynęły do projektu uchwały.
Radny M. Matias- strzelnica funkcjonowała cały czas nawet podczas czasów komunistycznych. Sprostował, iż uwagi do planu zgłosił jeden mieszkaniec i stowarzyszenie 200 osobowe. Jest przeciwny sposobowi załatwienia sprawy, inicjatywy społecznej. Do tej pory stowarzyszenie nie otrzymało wyników emisji hałasu. Nie prowadzono rozmów ze stowarzyszeniem, aby zamknęli ogrodzili teren. Będzie głosował przeciw uchwale.
Radny J. Jagielski- mieszkańcy Kijewa kupując działki wiedzieli o strzelnicy.
Komisja w wyniku głosowania: za- 2, w-1 p- 2 ( 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu) głosem Przewodniczącego Komisji zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
96/16 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Niebuszewo 4” w Szczecinie,
I. Łabno- dokonała wprowadzenia do tematu. Wyznaczono cztery obszary planistyczne, o łącznej powierzchni około 14,19 ha, dla których sporządzony zostanie nowy plan:
1) teren położony w rejonie ulic: Łucznicza, Warcisława, Sosnowa,
2) teren położony w rejonie ulicy Lompy,
3) teren położony w rejonie ulic: Daszyńskiego, Barlickiego, Pasterska,
4) teren położony w rejonie ulic: Tomaszowska, Komuny Paryskiej.
Tereny obejmują istniejącą zabudowę mieszkaniową, zarówno jedno- jak i wielorodzinną. Z wnioskiem o zmianę zapisów planu dotyczących obiektów w ewidencji zabytków wystąpili prywatni właściciele nieruchomości położonych przy ul. Lompy. Zmiana planu dla pozostałych terenów pozwoli na weryfikację zapisów dotyczących ochrony zabytków, przy uwzględnieniu aktualnego wykazu zabytków gminnej ewidencji zabytków. W odniesieniu do zabudowy położonej przy ulicach: Jarogniewa, Wilcza, Komuny Paryskiej i Tomaszowska, Wojewódzki Konserwator Zabytków, w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie, proponuje odstąpienie od ochrony tej zabudowy. Nowy plan miejscowy obejmie pełen zakres merytoryczny ustaleń planistycznych. Kierunek planowanych regulacji jest zgodny z dyspozycjami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin.
Komisja w wyniku głosowania : za 6 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
97/16 - przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Warszewo 5” w Szczecinie,
Przedstawiciel BPPM- uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego obejmuje tereny dla których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Warszewo”. Wyznaczono cztery obszary planistyczne, o łącznej powierzchni około 6,1 ha, dla których sporządzony zostanie nowy plan:
1. Pierwszy obszar dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Duńska, Włoska,
Jemiołowa, Cieszyńska. Obecnie na terenie znajduje się zabudowa mieszkaniowa
jednorodzinna, działa lecznica małych zwierząt, funkcjonuje sklep ogrodniczy, część
stanowi nieużytki. Celem planu, dla terenu położonego przy ulicy Duńskiej jest zmiana warunków odprowadzenia ścieków oraz dopuszczenie lokalizacji stacji telefonii komórkowej (wniosek prywatnych właścicieli nieruchomości). Celem planu, dla terenu położonego przy ulicy Włoskiej, jest rozszerzenie zakresu usług lub zmiana przeznaczenia dla zabudowy mieszkaniowej (wniosek Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM w Szczecinie). Zmiana planu dla terenu obejmującego fragment ulicy Cieszyńskiej i ulicy Jemiołowej związana jest z nowymi rozgraniczeniami terenów po przebudowie układu drogowego na osiedlu.
2. Drugi obszar dotyczy terenu położonego przy ulicy Rostockiej. Obecnie teren jest nieużytkiem i jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinnej.
Celem planu jest korekta przebiegu linii zabudowy oraz zwiększenie powierzchni zabudowy. Z wnioskiem wystąpił prywatny właściciel nieruchomości. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa Rady Miasta Szczecin
3. Trzeci obszar dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Warcisława, Pozdawilska. Obecnie część terenu stanowi ulicę Pozdawilską, część jest nieużytkiem. Celem planu, dla terenu położonego przy ulicy Pozdawilskiej, jest zmiana przeznaczenia terenu z usług na zabudowę jednorodzinną (wniosek Wydziału Gospodarki Nieruchomościami) Celem planu, dla terenu w rejonie ulicy Warcisława, jest zmiana obsługi komunikacyjnej nieruchomości gminnej (wniosek Wydziału Gospodarki Nieruchomościami).
4. Czwarty obszar dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Włoska,Warcisława,
Brzeska. Obecnie na terenie znajduje się zabudowa jednorodzinna, część terenu jest nieużytkiem. Celem planu, dla terenu położonego przy ulicy Włoskiej, jest rozszerzenie zakresu usług (wniosek Wydziału Gospodarki Nieruchomościami). Celem planu, dla terenu położonego przy ulicy Brzeskiej jest zwiększenie powierzchni terenu możliwej do zabudowy (wniosek prywatnych właścicieli nieruchomości). Nowy plan miejscowy obejmie pełen zakres merytoryczny ustaleń planistycznych. Kierunek planowanych regulacji jest zgodny z dyspozycjami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin.
Komisja w wyniku głosowania: za- 5, wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
projekt uchwały 99/16 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Warszewo - Duńska 2” w Szczecinie,
J. Kosowska BPPM–projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został sporządzony w oparciu o uchwałę Rady Miasta w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Warszewo - Duńska 2” w Szczecinie. Plan o łącznej powierzchni 11,15 ha obejmuje tereny położone w granicach administracyjnych osiedla Warszewo, w dzielnicy Północ:
- w rejonie ulic Kredowej i Podbórzańskiej, w sąsiedztwie Jaworowego Stawu
- w rejonie ulicy Ostoi Zagórskiego, u zbiegu z ulicą Szczecińską
- w rejonie ulicy Rosponda
- w rejonie ulicy Feniksa
- w rejonie ulicy Rostockiej
- w rejonie ulicy Szczecińskiej, u zbiegu z ulicą Poznańską
- w rejonie ulicy Wieczorowskiego.
Struktura własności w granicach planu jest zróżnicowana: 41,63% obszaru jest własnością gminy Miasta Szczecin, 39,27% stanowią tereny prywatne, 19,10% stanowią grunty Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu. Największym terenem ze 100% udziałem gruntów gminnych na powierzchni 3,47 ha jest teren oznaczony symbolem P.W.2204.UO/ZP. Teren położony jest przy ulicy Kredowej, jest nie zabudowany i w projekcie planu przeznaczony został na usługi oświaty i zieleń urządzoną (otoczenie Jaworowego Stawu).
4. Istniejące użytkowanie i zagospodarowanie
Radny J. Posłuszny- jakie są zapisy planu przy ul. Kredowej w rejonie szkoły?
J. Kosowska BPPM- plan obejmie częściowo tereny nie zabudowane jak i tereny zurbanizowane, w tym miejscu jest warsztat usługowy i nadal będzie funkcjonował /plan dopuszcza te usługi/.
Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Bazyli Baran |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/04/26
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/07/06 10:08:26
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/07/06 10:08:26 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/06/07 08:46:31 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/05/12 09:26:47 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/05/05 09:47:28 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/26 12:37:29 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/26 10:28:24 | Nowa pozycja |