przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.87.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 12 KWIETNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Informacja o akustycznym systemie alarmowym miasta, procedura powiadamiania rozgłośni radiowych i telewizyjnych, informowanie mieszkańców o budynkach i pomieszczeniach ochronnych.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Informacja o akustycznym systemie alarmowym miasta, procedura powiadamiania rozgłośni radiowych i telewizyjnych, informowanie mieszkańców o budynkach i pomieszczeniach ochronnych.


Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski- spotkaliśmy się  z powodu wydarzenia z dnia 10 kwietnia br. , które wydarzyło się podczas uruchomiania próby alarmu.    Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaki był powód awarii syren, czy został z tej awarii sporządzony protokół, jak wygląda sposób informowania o zagrożeniach za pomocą radia i telewizji.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności  W.Daniłkiewicz-  dokonał wprowadzenia do tematu.  System ma 57 syren,   pięć jest nowoczesnych, umożliwiających podanie także komunikatu głosowego. Na lewobrzeżu są 46 urządzenia, na prawobrzeżu  11.Całość uruchamiana jest analogowym sygnałem radiowym. System jest sprawdzany w każdy dzień roboczy. Zdarzają się pojedyncze awarie np. z powodu  braku prądu, czasem uszkodzony jest bezpiecznik. W takiej sytuacji naprawą zajmuje się na zlecenie magistratu prywatna firma. W 2017 roku utrzymanie i konserwacja urządzeń pochłonęła 70 tys. zł. Uważa być może,  iż przyczyną awarii  dnia 10 kwietnia br. mogło być zakłócenie naszego sygnału radiowego poprzez ściągnięcie przez naszą antenę sygnału z okolicznych gmin, które w tej samej minucie uruchamiały syreny. W odwrotną stronę zakłócenia nie było, bo nasi sąsiedzi mają słabsze anteny. Nasza natomiast miała zebrać sygnał nawet ze Świnoujścia. Syreny zostaną testowo być uruchomione  25 i 27 kwietnia, to wówczas tak naprawdę będzie wiadomo, czy hipoteza o zakłóceniu sygnału jest prawdziwa. Przedstawił radnym konkretny plan modernizacji systemu. Okazało się bowiem, że decyzja o jego wymianie zapadła kilka miesięcy temu.  Mamy rozeznanie cenowe, testujemy też nową centralę i nową syrenę. Powstała też już wstępna mapa lokalizacji nowych syren. Ponieważ są głośniejsze od starych, potrzeba ich mniej. Plan zakłada instalację 36 takich urządzeń. W niemal wszystkich przypadkach znajdą się na budynkach publicznych, w dwóch konieczna będzie instalacja na maszcie.  Są problemy z syrenami zainstalowanymi na dachach kamienic należących np. do jakiejś wspólnoty. Dyrektor pokazał radnym pismo z jednej z nich, która zażądała od Urzędu Miasta demontażu syreny. I ma do tego prawo, bo przepisy nie nakładają na prywatnych właścicieli obowiązku akceptacji takich urządzeń na swoim dachu. Wydział zarządzania kryzysowego oszacował już także koszty demontażu starych syren i montaż nowego systemu ( ok. 1,14 mln złotych). Cała dokumentacja ma być gotowa do końca roku. Na wiosnę 2019 roku chcemy ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę i wymienić system.

Radny H. Jerzyk- nie widzi z przedstawionej sytuacji momentu politycznego, nastąpiło złamanie sytemu alarmowego. Zadaniem miasta jest jego jak najszybsze uruchomienie Problem jest poważny, uważa iż należy uruchomić procedury  o zakupie nowego systemu. Powinniśmy podjąć dezyderat do Prezydenta o dokonanie  zmian budżetowych w roku 2018  na zakup nowego  systemu cyfrowego.

Radny M. Duklanowski -cieszy się z głosu kolegi. Brak po 54 godzinach  informacji co się wydarzyło. Myśli, że Prezydent w zaistniałej sytuacji braku skutecznego alarmu ostrzegawczego przed zagrożeniem nada priorytet sprawie. Na najbliższej sesji Rady Miasta powinniśmy  podjąć uchwałę dot.  zmiany w budżecie na ten rok oraz wyasygnowanie pieniędzy na zakup i montaż nowych cyfrowych urządzeń ostrzegawczych.

W. Daniłkiewicz- w tej sytuacji pośpiech nie jest wskazany, bo ważniejsze jest staranne przygotowanie dokumentacji.  Według jego  wiedzy obecny system jest na dzień dzisiejszy sprawny.

W. Dąbrowski– czy i o ile można  skrócić przygotowania do przetargu ? Czy trzeba czekać do przyszłego roku? Chcemy aby pieniądze na ten cel  były zapisane w br.

W. Daniłkiewicz- w tej sytuacji pośpiech nie jest wskazany, bo ważniejsze jest staranne przygotowanie dokumentacji. Jest opracowany plan modernizacji systemu,   decyzja o jego wymianie zapadła kilka miesięcy temu.  Testujemy  nową centralę i nową syrenę;  powstała też już wstępna mapa lokalizacji nowych syren i to jest obecnie najważniejsze  ustalenie lokalizacji.  Plan zakłada instalację 36 takich urządzeń.

B. Stempiński Doradca Prezydenta– w alarmowaniu ludności nie opieramy się wyłącznie na syrenach. W 2008 r. komunikaty przekazywane były przez pojazdy z nagłośnieniem. Nie jest problemem nadać sygnał dla mieszkańców.  Są problemy z posadowieniem syren, należy negocjować z właścicielami

Przewodniczący Komisji W Dąbrowski - podsumowując dyskusję zaproponował przyjęcie dezyderatu o treści:

„ Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM wnosi do Pana Prezydenta, o wyasygnowanie  kwoty 1.200.000,- w najbliższych  zmianach budżetu na rok 2018 (sesja kwietniowa) z przeznaczeniem na modernizację  akustycznego  systemu  alarmowego miasta.”

Komisja w wyniku głosowania : za – 4 (jednogłośnie)  przyjęła ww. dezyderat.


Ad. pkt. 3.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za- 4 (jedngłośnie) przyjęła protokół z  posiedzenia komisji w dniu 9 kwietnia br.  


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/04/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2018/11/19 10:59:46
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2018/11/19 10:59:46 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/04/16 10:17:49 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/04/10 15:08:44 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/04/10 15:04:27 Nowa pozycja