przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/47/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 18 LUTEGO 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 11:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Rozpatrzenie skarg na działania Dyrektora ZBiLK-u oraz na działania Dyrektora ZDiTM w zakresie opłaty za dzierżawę działki.
( w części wspólne z Komisją BiM RM).
4. Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta: 33/16, 34/16, 35/16, 38/16 i 39/16
5. Informacja Biura Zamówień Publicznych nt. procedury zamówień publicznych obowiazujących w mieście.
6. Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący Komisji  wnosi o włączenie do porządku obrad  projekt uchwały nr  221/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głsoowania : za - 7 , wsztrym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w  dniu 21 stycznia br. oraz 4 lutego br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skarg na działania Dyrektora ZBiLK-u oraz na działania Dyrektora ZDiTM w zakresie opłaty za dzierżawę działki.
( w części wspólne z Komisją BiM RM).


  • Skarga UNP:271/S/15   na działania Dyrektora  ZBILK-U  oraz na działania Dyrektora ZDiTM-u  w sprawie dzierżawy działki  przy al. Wojska Polskiego i ul. Michałowskiego pod pawilon handlowo-usługowy - postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik  nr  3 do protokołu.

Komisja  w wyniku głosowania: za- 6, przeciw- 1  uznała ww. skargę za niezasadną.

 

  • Skarga UNP: 2/S/16   na działania Dyrektora  ZBILK-U  oraz na działania ZDiTM-u  w sprawie opłaty za dzierżawę  działki nr 147  przy al. Wojska Polskiego  215 pod pawilon handlowo-usługowy - postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik  nr  4 do protokołu.

Komisja  w wyniku głosowania: za- 6, przeciw- 1  uznała ww. skargę za niezasadną.

  • Skarga UNP: 8/S/16   na działania Dyrektora  ZBILK-U  oraz na działania Dyrektora ZDiTM-u  w sprawie opłaty za dzierżawę  działki nr 147  przy al. Wojska Polskiego  215 pod pawilon handlowo-usługowy - postępowanie wyjaśniające plus wnioske o zmiane przebiegu granicy (pismo nr 73) stanowi załącznik  nr  5 do protokołu.

Komisja  w wyniku głosowania: za- 6, przeciw- 1  uznała ww. skargę za niezasadną.

 


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta: 33/16, 34/16, 35/16, 38/16 i 39/16


Na wstępie głos zabrał  M. Przepiera Zastępca  Prezydenta – podał zebranym informację nt.  ekspertyzy dot. awarii SST „ Niezgodności spawalnicze w postaci mikropęknięć po granicach ziarn oraz niewielkie pęcherze gazowe” to wynik ekspertyzy. Odbyło się  spotkanie z wykonawcą, firmą STRABAG oraz użytkownikiem torowiska – Tramwajami Szczecińskimi, ustalono konieczność częstszego monitorowania (przeglądu) stanu torowiska, wypracowania mechanizmu zgłaszania ewentualnych usterek, a także docelowej metody ich naprawy. W wyniku tego zdarzenia, dokonano wymiany uszkodzonego fragmentu torowiska, oraz przeprowadzono kontrolę wszystkich 951 spawów na trasie SST (od Basenu Górniczego do Pętli Turkusowa), która wykazała konieczność poprawy 3% spawów na całym odcinku torowiska. Naprawy zostały zakończone w styczniu br., i od tego momentu nie stwierdzono dalszych uszkodzeń torowiska. Koszty za wszystkie prace związane z naprawą, jak również przeprowadzaniem kontroli i badań w ramach obowiązującej gwarancji ponosi wykonawca.

Projekt uchwały nr  221/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych

Radny M. Duklanowski-  koszt wyliczono na 5, 5 mln. zł. czy miasto jest w stanie udźwignąć straty powstałe w budżecie z tego tytułu

J. Martyniuk- uchwała  rodzi skutki w postaci ograniczenia wpływów do budżetu, nie zaciąga zobowiązań finansowych.

Radny W. Dzikowski- jaką mamy gwarancję, że nie trafi do nas za chwilę  analogiczny projekt uchwały, który wprowadza za darmo komunikacje miejską dla wszystkich mieszkańców.

Radny H. Jerzyk- mamy ulgi w przejazdach komunikacji wynikające z karty rodzinnej , dlaczego rozszerzamy pakiet?

Radna M. Jacyna-Witt- uchwała zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej.

Radna M. Gadomska- aspekt finansowy wprowadzenia uchwały jest bardzo ważny, ale spójrzmy na aspekt psychologiczny, okazanie posiadanego biletu jest stresujące, zwłaszcza dla dzieci, posiadanie darmowego biletu zapewni im bezpieczeństwo.

Radny M. Duklanowski- jest to dobra uchwała społecznie, wspiera transport zbiorowy, jednak jej wejście w życie spowoduje zmniejszenie dochodu o 5,5 mln. zł.   Oczekuje informacji, czy budżet jest w stanie udźwignąć przyjęcie tej chwały.

Radny M. Herczyńska- zwiększenie wpływów może nastąpić ze zwiększenia opłaty za 1- szą godzinę parkowania w SPP.

Przewodniczący Komisji– wnosi o zdjęcie uchwały z porządku obrad sesji, do czasu przedstawienia przez Prezydenta Miasta informacji  nt. zbilansowania  w budżecie miasta braku wpływów z tytułu zwolnień objętych uchwałą

Komisja w wyniku głosowania: za- 6 , wstrzym.- 2 przyjęła ww. wniosek.

 Projekt uchwały  nr  33/16 w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej

P. Adamczyk Dyrektor WGKiOS -zwolnienie z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego umożliwi zapewnienie uczestnikom wskazanych w uchwale wydarzeń swobodne poruszanie się po Szczecinie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem rangi planowanych wydarzeń.

 Komisja w wyniku głosowania: za-8 jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

 Projekt uchwały 34/16 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2016 roku

Radny M. Duklanowski- co w przypadku, gdy komisja  będzie wnosić o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały, czy jest to możliwe pod kątem  formalno-prawnym?

D. Matejski Zastępca Prezydenta m. Szczecina– RM do dnia 31 marca musi uchwalićprogramu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2016 roku.

Komisja w wyniku głosowania; za – 8 (jednogłośnie) wniosła o zdjęcie z porządku obrad sesji projektu uchwały ( na wniosek Przewodniczącego Komisji i postanowiła zająć się tematem w miesiącu marcu).   

35/16 - zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych na terenie Gminy Miasto Szczecin z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza, polegających na wymianie źródeł ciepła.

P. Adamczyk- poinformował, iż uchwała jest  zdjęta z porządku obrad przez Prezydenta m. Szczecina.

38/16 - realizacji i złożenia wniosków o dofinansowanie dla projektów pn.: „Park Majowe”, „Rewitalizacja Placu Batorego” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, Konkurs Nr POIiŚ.2.5/1/2015

P. Adamczyk- poinformował, iż będzie autopoprawka do projektu uchwały nr 38/16.

Komisja w wyniku głosowania: za-6, wstrzym.- 2   zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

39/16 - wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji i złożenia wniosku aplikacyjnego dla Projektu pn.: „Budowa i wyposażenie Ekoportu” ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, Konkurs Nr POIS.2.2/1/2015

 Komisja w wyniku głosowania: za-6, wstrzym.- 2   zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały


Ad. pkt. 5.
Informacja Biura Zamówień Publicznych nt. procedury zamówień publicznych obowiazujących w mieście.


I.Miller-Rutkowska Dyrektor Biura Zamówień Publicznych w Szczeciniep rzedstawiła informację nt. zasad funkcjonowania biura a także procedur obowiązującym w gminie m. Szczecin w zakresie zamówień publicznych. Zadania biura to przygotowywanie i przeprowadzanie postępowań o udzielenie zamówień publicznych na rzecz Urzędu, koordynowanie opracowywanych przez wydziały i biura planów zamówień publicznych oraz prowadzenie sprawozdawczości z udzielonych zamówień publicznych, prowadzenie spraw związanych z reprezentowaniem Urzędu w postępowaniach odwoławczych, opiniowanie dokumentacji składanych przez jednostki organizacyjne Gminy Miasto Szczecin w zakresie wynikającym z pełnomocnictw udzielonych przez Prezydenta kierownikom tych jednostek.  Poruszyła problem doboru kryteriów stosowanych przez wydział,   w przeszłości można było  stosować doświadczenie wykonawcy jako kryterium punktacji w wyborze wykonawcy. Jako zamawiający  w kryteriach oceny ofert nie możemy przyznawać punktów, ale możemy punktować  w warunkach. Problem zamówień publicznych, to nie tylko problem ustawy ale również  kontroli i realizacji. Jako miasto zaczęliśmy walczyć z kryterium niskich cen („rażąco” niską ceną). W każdym przypadku wykluczaliśmy takich wykonawców, przegrywaliśmy arbitraże, bo  taka była linia orzecznictwa; jak zaczęto budować autostrady wtedy rząd polski zobaczył co to znaczy kryterium niskiej ceny; od wtedy możemy mówić o zmianie polityki niskiej ceny. Dziś wykonawcy nie odwołują się od tych decyzji komisji przetargowych (ostatni przypadek to SP Nr 59). Kryterium ceny – nie jest jedynym kryterium stosowanym przez miasto w wyborze inwestorów, jest np. kryterium wysokości kary umownej np. za niedotrzymanie terminu ( jest to punktowane). Problemem z którym przyjdzie się im zmierzyć to  nowa dyrektywa unijna z roku 2014, która  wprowadza  nowelizację  ustawy o zamówieniach publicznych (wytyczne mają100 stron), okres implementacji przypada na dzień 18 kwietnia br. jako biuro poradzą sobie, ale co zrobią małe podmioty np. szkoła. Nowością, którą chce stosować UM to kary umowne dla projektantów.

Radny R. Stankiewicz- prosi o informację o nowych dyrektywach unijnych.

I.Miller- będzie pisała elaborat dla wydziałów i przekaże taką informację dla komisji.


Ad. pkt. 6.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.


punkt porządku obrad przełożony na kolejne posiedzenie z uwagi na brak ZBiLK


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła treść następujących pism skierowanych do wiadomości:

 

  1. mieszkańca Miasta  (nr 174/2016) w sprawie pojemników na odpady komunalne – załącznik nr 6
  2. WGKiOŚ w sprawie przedłużenia terminu odpowiedzi na wnioski  dot. Łowczego Miejskiego – załącznik nr 7
  3. Protestów w sprawie lokalizacji schroniska dla zwierząt (nr 100,107,106) oraz odpowiedzi na nie – załącznik nr  8 
  4. Mieszkańca osiedla Świerczewo w sprawie smogu wytwarzanego przez domowe planie w piecach odpadów ( nr 111)  – załącznik nr 9      

Komisja postanowiła przekazać   pismo   Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nowe Osiedle" ( nr 167)     w sprawie  propozycji zmian zapisów uchwały nr VI/81/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24.03.2015 w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin do WGKiOŚ - załącznik nr 10.

Komisja postanowiła przekazać  pismo właścicieli i najemców lokali użytkowych  przy al. Niepodległości  w Szczecinie  w sprawie zmiany podstrefy płatnego parkowania z B na A,  celem przygotowania korekty   uchwały -  załącznik nr 11 do protokołu.   


 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/02/05
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2018/01/09 15:11:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2018/01/09 15:11:35 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/03/07 09:04:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/22 13:51:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/22 10:24:59 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/08 08:38:32 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/05 09:52:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/02/05 09:22:28 Nowa pozycja