przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/44/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 21 STYCZNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach roboczych:7/16.
3. Informacja nt. przyczyn awarii SST - przedstawienie aktualnej informacji.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach roboczych:6,7,8/16.


Projekt uchwały  nr 8 / 1 68/16  w sprawie  określenia wysokości opłat za dzierżawę nabrzeży Gminy Miasta Szczecin oraz za korzystanie z infrastruktury portowej nabrzeży i Portu Jachtowego przy Wyspie Grodzkiej

Wprowadzenia dokonał P. Adamczyk- Dyrektor WGKiOŚ - biorąc pod uwagę przekazanie do użytkowania Portu Jachtowego, który jest niewątpliwie obiektem służącym celom rekreacyjno wypoczynkowym, zgodnie z przepisami należy w drodze uchwały określić opłaty za korzystanie z jego infrastruktury.

 

Radny  M. Duklanowski - stawka zaproponowana w uchwale jak się przedstawia  w stosunku do stawek w Centrum Żeglarskim?

P. Adamaczyk- w centrum żeglarskim jest niższa.

Komisja w wyniku głosowania: za – 9 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

Projekt uchwały 7/16  w sprawie  zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Gminą Kołbaskowo

 

P. Adamczyk-  aktualnie obowiązuje porozumienie międzygminne zawarte 22 marca 2002 roku pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Gminą Kołbaskowo w sprawie powierzenia realizacji zadania polegającego na zorganizowaniu lokalnego transportu zbiorowego. W świetle obowiązujących przepisów i

nowego porozumienia, Gmina Kołbaskowo przekazywać będzie dotację (w starym porozumieniu – dopłatę) dla Gminy Miasto Szczecin w wysokości pokrywającej koszty usług przewozowych oraz organizacji tych usług przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Szczegółowe warunki realizacji powierzonego zadania i przekazywania dotacji określone zostaną w umowie zawartej pomiędzy Gminą Kołbaskowo a Gminą Miasto Szczecin.

 

Radny M. Duklanowski - jakie jest napełnienie autobusu linii 70, ma wrażenie  koszty taboru pokrywany przez  gminę nie jest zawarty w cenie wozo-kilometra, Szczecin finansuje zakup autobusów podnosząc kapitał zakładowy spółek.   Prosi na sesji  o informację ile przeciętnie wozimy pasażerów w linii 70, zwłaszcza w kursach poza miasto.

P. Adamaczyk- autobus nie jest pełny, zorientuje się i na sesji wyjaśni.

Komisja  wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.- 1  pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

Uchwała nr 6/16 6/16 - odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Rady Miasta Szczecin

 

P.Adamczyk-  wniosek mieszkańca  dotyczył uchwały dot. odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowywania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przedmiotem wezwania skarżącego do usunięcia naruszenia  jest zapis §1 ust. 1 pkt 3 lit b uchwały Nr VI/82/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 marca 2015 r.  Według zaskarżonego postanowienia rozumie się przez to pozostawienie w dniu  odbioru otwartych bram i wiat śmietnikowych, w których znajdują się pojemniki/worki z odpadami. Wytyczone przez ustawodawcę ramy w jakim może poruszać się rada gminy obejmują kwestie  sposobu udostępnienia pojemników na odpady komunalne celem ich opróżnienia. Jak wynika z   ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uchwały lokalne muszą regulować szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Radny W. Dąbrowski- czy można poprosić o opinię prawną.

P. Adamczyk- przekaże tą opinię, jak nie ma w treści uchwały nakazu, to kwestią sporna pozostaje interpretacja zapisu. Dyskusja toczy się od 2013 roku , na części nieruchomości praktyki są bardzo różne, nie naruszamy prawa własności, nie jest to  rolą miasta.

Radny W. Dąbrowski- spotkamy się z brakiem współpracy z firmami wywozowymi, jak  nie ma wjazdu  firmy wywozowe uchylają się od  wywozu odpadów. Z interpretacji tej skargi wynika, iż  nieruchomości muszą być otwarte cały tydzień, bo przy różnym odbiorze odpadów w tym selekcjonowanych musi być ciągły dostęp do pojemników. Brak jednak jest elastyczności  we współpracy z firmami, kiedyś  była poprawna.

P. Adamczyk- w wielu nieruchomościach odbywa się na zasadzie uzgodnień. W systemie funkcjonują trzy podmioty właściciel nieruchomości, firma wywozowa i gmina , która kontroluje i tu należy szukac porozumienia.

Radny M. Duklanowski- ma to samo doświadczenie co radny W.Dąbrowski, brama od pojemników  jest cały czas otwarta, powoduje to ich zanieczyszczanie. Jako komisja powrócimy do tematu nawet w lutym.

Radny W. Dzikowski- wniosek o negatywne zaopiniowanie projektu uchwały

Komisja w wyniku głosowania: za-2; przeciw- 7, wstrzym.- 1  odrzuciła wniosek.

Radny W. Dąbrowski- wniosek o przedstawieni opinii prawnej, nieopiniowanie projektu uchwały w dniu dzisiejszym uchwały

Komisja w wyniku głosowania : za-9, wstrzym.- 1 przyjęła wniosek.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. przyczyn awarii SST - przedstawienie aktualnej informacji.


Przewodniczący Komisji M. Duklanowski- podziękował, zebranym , za udział w zwołanym dzisiaj spotkaniu komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska tak szerokim gronie , z udziałem firmy Energopol oraz firmy Taumer.W nawiązaniu do poprzedniego posiedzenia komisji chciałby  uzyskać wyjaśnienia w sprawie uruchomienia SST.

M. Przepiera Zastępca Prezydenta- 25 stycznia mają zakończyć się prace przy naprawie szyn na ul. Gdańskiej i Energetyków.  Odcinek do Turkusowej, którą budowała firma  Strabag jest gotowy. Były problemy ze spawami, w listopadzie komisyjnie wycięto fragment szyny z tamtego odcinka i przesłano do analizy. Wyniki będą być może pod koniec stycznia.

Marcin Konarzewski Dyrektor Spółki ENERGOPOL- jego firmaprowadzi budowy na których realizowane są obiekty inżynierskie i hydrotechniczne, obiekty użyteczności publicznej, posiadają doświadczenie w budowie takich inwestycji.

Przedstawiciel TAUMERA Marcin Banasik- typują 3 źródła przyczyn: zastosowanie tego typu szyn, błąd ludzki, zastosowanie innej mieszanki.Jego ekipy pracowały w różnych miastach, także w Szczecinie i nie było problemów z jakością spawów. W Łodzi wykonali budowę szyn tą  samą technologią  z tą sama brygada i nic się nie dzieje.

Radny M. Duklanowski-  fragment  torów, gdzie wykonawca inwestycji była firma STARBEG został wysłany do ekspertyzy, czy też zrobili taki ruch?

Przedstawiciel TAUMERA Marcin Banasik - są na tym etapie, wycinki komisyjnej  torów, aby przesłać do badania.

K. Wawrzyniak Tramwaje Szczecińskie- ze strony Miasta, również zlecą swoją ekspertyzę. Jesteśmy na etapie wyboru i uzgadniania warunków badania jakości spawów i szyn. 

M. Przepiera- ich wycinka wysłana została 21 listopada br.  i od tego czasu laboratoryjnie trwa jej badanie – termin, do końca stycznia 2016. ( dla odcinka firmy STARBEG ).Na posiedzeniu komisji zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera powiedział też, że "przeprasza i ubolewa" z powodu całej sytuacji. Jest bardzo trudna dla miasta, tak być nie powinno. 
 

Radny W. Dzikowski- na rynku pracy w Szczecinie, są różne opinie nt. Energopolu. Kontrola NIK-pokazała, iż m. Szczecin robi błąd, że wybiera firmy najtańsze. Przed tygodniem pytaliśmy o przyczyny awarii, nadal nie wiemy nic, być może to tory sprowadzone z  Austrii są wadliwe. Chciałaby ,aby przyczyna już byłą ustalona,  musimi uspokoić mieszkańców.

Radny M. Matias- pytanie  do Prezesa Energopolu, główne koszty inwestycji to materiałowe czyli szyny, kto był producentem szyn i czy ten sam producent dostarcza materiał na uzupełniane tory.  Czy podwykonawcy mają system ustalania kto spawał dany fragment szyn. Czy kwestia naprawy została skonsultowana (materiał, sposób naprawy, materiał).

Marcin Konarzewski Dyrektor Spółki ENERGOPOL- producentem szyn, które trafiły zarówno do Energopolu  jest firma Voest Alpine z Austrii. Rok 2014 był specyficzny, w Polsce było bardzo duże zapotrzebowanie na szyny zamawiał też Olsztyn, Łódź, BydgoszczWrocław. Było dwóch potencjalnych dostawców: ArcelorMittal i Thyssen Krupp. Ten pierwszy uwikłany w duży, opóźniony kontakt dla niemieckiej kolei nie był zainteresowany dostawami na polski rynek. Pozostała tylko oferta Thyssen Krupp. Z certyfikatu jaki otrzymaliśmy wynikało, że producentem była huta Voest Alpine z Austrii.

Przedstawiciel TAUMERA Marcin Banasikkażdy spawacz ma uprawnienia, sa posiadaczem ISO, posiadają certyfikaty. Mają swoich spawaczy jak i podwykonawców, każdy ma uprawnienia do tej techniki spawalniczej. Przechodzili szkolenia producenta.

Radny M. Matias- czy spawy były badane?

Przedstawiciel TAUMERA Marcin Banasik– 20%  torów jest badanych  defektoskopowo,  starają się znaleść optymalne rozwiązanie na ten moment.

Radny M. Matias- kto nadzoruje prace ?

K. Wawrzyniak- inspektorzy nadzoru , inżynier Kontraktu.

M. Przepiera- każdy spaw ma swoją historie wiadomo kto go spawa.

Radny H. Jerzyk- co się stanie jeśli się potwierdzi najgorsze, że szyny są do niczego? - zaniepokoił się radny Henryk Jerzyk.

Marcin Konarzewski Dyrektor Spółki ENERGOPOL-może  odwołać się do prawa, jeśli jeden z elementów się nie nadaje i potrzebne są nowe szyny, to płaci za to dostawca. Wg. ekspertyza prof. Wielgosza nt. szyn; opinia składu chemicznego potwierdza zgodność szyn z zamówieniem. Szukamy krok po kroku przyczyny.

K. Wawrzyniak- chcemy, by kończące się obecnie naprawy były docelowe ale nie jest w stanie tego zagwarantować. Przypomniał, że spawy i szyny zaczęły pękać już w listopadzie i grudniu, kiedy nie było mrozów, a temperatury były wręcz wiosenne.

Radny M. Duklanowski- w audycji radiowej w której uczestniczył był przedstawiciel ZUT- u, który stwierdził, iż  możliwy błąd to spawanie przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Szyny na ul. Gdańskiej i Energetyków spawane były w upalne dni, w słońcu mogły się rozgrzać nawet do 60-70 stopni C, mogły  się wydłużyć i w takim, "rozciągniętym" stanie były łączone. Czy ktoś potwierdza tą opinię, kiedy będzie ekspertyza?

 

Przedstawiciel TAUMERA Marcin Banasik temperatura spawana nie ma wpływy na przyczyny powstanie tej awarii.

Radny M. Matias- kiedy ruszy tramwaj, czy miasto ma koncepcje zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta po uruchomieniu tramwaju?

Wawrzyniak- odbiór i sprawdzenie wszystkiego będzie w poniedziałek - mówił Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie. - Sporządzana jest dokumentacja każdego spawu. Kto naprawiał, kto nadzorował, robione są zdjęcia i sporządzane oświadczenia. Dzień później całą trasę przejedzie tramwaj. Jeśli wszystko będzie w porządku w środę 27 stycznia tramwaje wrócą na prawobrzeże. To nie oznacza jednak finału sprawy. Dopóki nie będzie wiadomo dlaczego szyny pękły będą pod ścisłą kontrolą. Będzie codzienny obchód trasy - zapowiedział Wawrzyniak. Dodatkowo pod koniec marca wszystkie spawy zostaną prześwietlone. To pozwala wykryć nieprawidłowości.


Ad. pkt. 4.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za : 8 (jednoglośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 10.12. 2015 bez uwag oraz w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłosnie) protokól z posiedzenia komisji w dniu 14 stycznia br. bez uwag.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja  zapoznała się z pismem mieszkańca miasta skierowane do wiadomosci RM w sprawie drogi- pieszojezdni od A.Mickiewicza do S.Przybyszewskiego.   




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/01/15
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/02/02 11:04:21
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/02/02 11:04:21 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/29 09:18:06 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/26 09:12:16 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/15 13:07:29 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/15 10:20:03 Nowa pozycja