przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/57/16
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 15 CZERWCA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA - podsumowanie dotychczasowych edycji i plany na przyszłość.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta:
- projekt uchwały Nr 137/16 w spr. przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków,
- projekt uchwały Nr 143/16 zmieniającej uchwałę w sprawie zmiany szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Artystycznych Miasta Szczecin oraz ustalania ich wysokości.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA - podsumowanie dotychczasowych edycji i plany na przyszłość.


dr B. Wolska – Muzeum Narodowe – przedstawiła i omówiła prezentację, której fragment stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

prof. J. Madejski – Uniwersytet Szczeciński – powiedział, że Adlojada to zintegrowane działania Uniwersytetu, organizacji pozarządowych i instytucji miejskich. Spotkania są potrzebne z uwagi na ogrom rzeczy nieodkrytych, czekających na ponowne naświetlenie, badanie i upowszechnienie. Być może niewielki impuls ze strony Miasta nada jej nowy wymiar. Podkreślił, że kluczowym dla Adlojady jest stałe zaplecze finansowe. Uniwersytet nie może, niestety, stale jej finansować, gwarantuje jednak stałe dofinansowanie. Organizatorzy chcieliby nadać jej nowy status w przestrzeni publicznej.

prof. J. Brejdak – Uniwersytet Szczeciński – przedstawił kosztorys imprezy z 2015 roku. Powiedział, ze jest szansa na lepszą, bardziej widoczną, promocję miasta. Potrzebne jest jednak do tego stałe zaplecze finansowe. Stąd prośba organizatorów i pytanie, czy jest możliwość promowania Szczecina poprzez ten festiwal.

L. Karwowski – Dyrektor Muzeum Narodowego O/Szczecin – podkreślił, że Muzeum Narodowe w Szczecinie pełni rolę narodową i edukacyjną. „Cieszymy się, że możemy korzystać z inicjatywy Uniwersytetu Szczecińskiego i współtworzyć Adlojadę. Naszym zadaniem jest pokazywanie wiedzy i kultury z różnych obszarów. Naszą rolą jest także rola inkubatora. Bardzo chętnie wspieramy Adlojadę. Będziemy dumni, jeśli stanie się ona znaczącym elementem promocji miasta”. Podkreślił, że największym elementem markowym jest wydanie książki. Zachęcił do wspierania tej inicjatywy.

J. Balicka – zapytała, ile osób uczestniczyło w tych wydarzeniach?

L. Karwowski – wyjaśnił, że trudno tu o precyzyjną odpowiedź. Seminarium bądź wykład to 20-30 osób w Secesja Cafe. Ale wystawa na Wałach Chrobrego, trwająca 2 miesiące, to nawet 10 tys. osób. Wydarzenia są różne i różne miejsca. Na spektakl teatralny i film zabrakło wejściówek.

R. Stankiewicz – przypomniał, że dzisiejsze spotkanie jest pokłosiem jego interpelacji. Ze względu na rangę tego wydarzenia radny byłby usatysfakcjonowany uznaniem go za wydarzenie wysokiej rangi i przyznaniem mu stałego finansowania ze strony Miasta. Odpowiedź Prezydenta w tej mierze jest nieprecyzyjna. Zapytał, jaka kwota byłaby satysfakcjonująca dla organizatorów Adlojady. Wspomniał imprezy takie jak „Szalom na Szerokiej” czy „Festiwal 4 Kultur”.

prof. J. Madejski – przyznał, że pytanie o kwoty jest dla niego niezręczne. W zależności od przeznaczonych środków można pomyśleć o przeglądzie filmów izraelskich, spotkanie z ciekawą osobą lub koncercie. Organizatorzy są otwarci na wszelkie propozycje.

J. Balicka – zapytała, czy organizatorzy występowali o patronat lub mecenat Prezydenta Miasta?

prof. J. Madejski – powiedział, że organizatorzy występowali i otrzymali takie wsparcie dla kilku poprzednich edycji festiwalu.

P. Bartnik – przypomniał, że historia Polski jest połączona ściśle z historią Żydów. Oba narody żyły obok siebie i wspólnie tworzyły historie i kulturę. To, że tych ludzi dzisiaj nie ma to jest tragedia. To nas pozbawiło także naszej tożsamości. My w Szczecinie musimy swoją tożsamość budować, m.in. na tym co przywieźli ze sobą nasi przodkowie – na historii kultury polsko-żydowskiej. Nawiązując do tematu finansowania festiwalu przypomniał o Euroregionie Pomerania, który dysponuje Funduszem Małych Projektów Interreg Va. Z tych środków można sfinansować ten festiwal. Wkład własny to tylko 20%. Problemem jest jednak prefinansowanie: dopiero po zakończonej imprezie otrzymuje się zwrot tych 80%.Żadne stowarzyszenie tego nie uniesie. Może to zrobić jedynie budżet gminy bądź jednostki samorządowej czy Uniwersytet. Być może jest to kwestia porozumienia się tych instytucji. Rozwiązaniem jest znalezienie partnera po stronie niemieckiej. Zarówno Muzeum jak i Uniwersytet na pewno takich partnerów mają.

B. Baran – stwierdził, że Adlojada to bardzo cenna inicjatywa. Należy myśleć o mecenacie Miasta nad tym festiwalem i o stałym jego finansowaniu. Należy też dążyć do tego, by ta inicjatywa się usamodzielniła i funkcjonowała przez całe lata.

M. Liktoras – zapytała, czy Miasto finansuje Dni Kultury Francuskiej czy Skandynawskiej? Jeśli tak, to na jakich zasadach się to odbywa? Radna chciałaby, aby wszystkie tego typu inicjatywy były traktowane i finansowane w podobny sposób.

C. Cichy – Wydział Kultury – wyjaśnił, że wydarzenia, o które pytała radna, mają charakter cykliczny i są dofinansowywane przez budżet miasta. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku. Dla Dni Kultury Żydowskiej otwartych jest kilka procedur – przede wszystkim Otwarty Konkurs Ofert. Nie ma tu 100% gwarancji dofinansowania, jest to konkurs, ale wszystkie wymienione wcześniej imprezy otrzymują takie dofinansowanie. Jest też tzw. mała dotacja. Wniosek składa się w określonym terminie. Kwoty do uzyskania są do 10 tys. zł. Ostatnia forma wsparcia to mecenat miasta – prosta umowa na dofinansowanie np. wydawnictwa bądź usługi.

R. Stankiewicz – złożył wniosek, by Festiwal Kultury Żydowskiej Adlojada otrzymał mecenat i patronat Miasta a w ślad za tym – stałe dofinansowanie, nie wymagające corocznego udziału w konkursie ofert.

J. Balicka – przypomniała, że każdorazowo trzeba złożyć wniosek, a potem go rozliczyć by móc ubiegać się o środki w kolejnym roku.

R. Stankiewicz – podtrzymał swój wniosek.

R. Niburski – poddał pod głosowanie wniosek radnego Stankiewicza.

W głosowaniu za – 5, przeciw – 1, wstrzym – 3 Komisja zaopiniowała go pozytywnie.

R. Niburski – zaproponował, że przekaże wniosek Prezydentowi Miasta wraz z propozycjami finansowania Festiwalu, wskazanymi podczas dyskusji.

Propozycja Przewodniczącego Komisji została przyjęta przez aklamację.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta:
- projekt uchwały Nr 137/16 w spr. przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków,
- projekt uchwały Nr 143/16 zmieniającej uchwałę w sprawie zmiany szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Artystycznych Miasta Szczecin oraz ustalania ich wysokości.


M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków - omówiła projekt uchwały Nr 137/16 w spr. przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący R. Niburski poddał go pod głosowanie.

W głosowaniu: za – jednomyślnie, Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały Nr 137/16.

Następnie E. Wiśniewska - Wydział Kultury – omówiła projekt uchwały Nr 143/16 w spr. zmiany uchwały w sprawie zmiany szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Artystycznych Miasta Szczecin oraz ustalania ich wysokości.
.
Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący R. Niburski poddał go pod głosowanie.

W głosowaniu: za – jednomyślnie, Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały Nr 143/16.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/06/09
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/07/07 14:30:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/07/07 14:30:35 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/06/09 11:13:11 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/06/09 11:03:52 Nowa pozycja