Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź" w Szczecinie

Data przyznania: 2015/10/19
Kadencja: VII
Wnioskodawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź" w Szczecinie

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź" w Szczecinie powstało w 1989 roku z inicjatywy mieszkańców Szczecina, emocjonalnie związanych z Wilnem i Wileńszczyzną. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 18.01.1989 r. Stowarzyszenie skupia Polaków pochodzących z Kresów Północno- Wschodnich. Członkami Stowarzyszenia są dzieci przymusowych emigrantów, które starają się ocalić od zapomnienia przeżycia własne i ich rodziców. Celem Stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy o przeszłości i współczesności Kresów, tworzenie więzi emocjonalnych i kulturowych między członkami Stowarzyszenia i Polakami zza wschodniej granicy oraz wzbogacanie kulturowego pejzażu Szczecina. Stowarzyszenie jest organizatorem sesji popularnonaukowych o tematyce kresowej, konkursów historycznych dla młodzieży i tematycznych wystaw. Przy współpracy z Książnicą Pomorską „Świteź" zorganizowała 15 wystaw poświęconych wybitnym postaciom pochodzącym z Kresów. Stowarzyszenie wspiera finansowo szkoły, domy dziecka, a obecnie wsparło hospicjum dla Polaków w Wilnie prowadzone przez siostry Nazaretanki pw. bł. ks Michała Sopoćki.

Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej członków. W ubiegłym roku Stowarzyszenie obchodziło 25-lecie działalności. „Kaziuk Wileński" 2014 otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Szczecin. Już po raz 26-ty z okazji imienin św. Kazimierza Stowarzyszenie zorganizowało "Tydzień Kresowy" nawiązujący do wileńskiej tradycji. W ciągu dwudziestu sześciu lat „Kaziuk Wileński" wpisał się barwnie w krajobraz życia kulturalnego naszego miasta. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w uroczystościach patriotyczno-rocznicowych oraz w dorocznych spotkaniach organizacji pozarządowych „Pod Platanami" w Szczecinie. Corocznie członkowie „Świtezi" wraz z delegacją Republiki Litwy, Konsulem Honorowym Republiki Litwy w Szczecinie i delegacją Urzędu Miasta uczestniczą w składaniu kwiatów poświęconej pamięci tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku na terenie naszego województwa. Naszą tradycją jest organizowanie wieczorów wigilijnych i spotkań wielkanocnych dla członków Stowarzyszenia i ich rodzin. W każdą środę „Świtezianie" odbywają spotkania w swojej siedzibie przy ulicy Bolesława Śmiałego 5. „Świteź" od początku powstania prowadzi kroniki obrazujące swoją działalność.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/03 14:53:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/03 14:53:18 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/03 14:53:11 nowa pozycja