Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Zenon Butkiewicz

Data przyznania: 2008/12/09
Kadencja: V
Wnioskodawca: Komisja ds. Edukacji i Kultury Rady Miasta Szczecin

Zenon Butkiewicz - od 1 września 1993 roku do 31 grudnia 2008 roku pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego Teatru Współczesnego. Swoją dotychczasową działalnością od lat aktywnie promuje Szczecin i województwo zachodniopomorskie na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Spójna wizja kształtu artystycznego Teatru Współczesnego wypracowana wspólnie z Dyrektor Artystyczną Anną Augustynowicz oraz konsekwencja w jej realizacji spowodowała, że dziś Teatr Współczesny uznawany jest za jedną z najciekawszych scen teatralnych w Polsce, docenianą przez widzów i krytyków. Teatr regularnie bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach teatralnych, jak na przykład Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Kaliskie Spotkania Teatralne, Warszawskie Spotkania Teatralne. Zespół Teatru Współczesnego prezentował się w roku 2008 także na międzynarodowym festiwalu Voci di Fonte w Sienie oraz na scenie berlińskiego Teatru Studio.

Wśród ostatnich sukcesów Teatru należy wymienić wielokrotnie nagradzaną realizację „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz. Spektakl ten został wyróżniony siedmioma nagrodami z dziewięciu wszystkich przyznanych) na Festiwalu Wyspiański 2007 w Krakowie (w tym między innymi za reżyserię oraz wyjątkowo starannie przygotowany program do przedstawienia autorstwa Zenona Butkiewicza); spektakl spotkał się również z entuzjastycznym przyjęciem na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka polska". Z inicjatywy Dyrektora Zenona Butkiewicza spektakl został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas 10-dniowej trasy po Polsce „A to Polska właśnie -- Wesele" (Poznań, Zabrze, Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz). Dzięki swojej pozycji w kraju Teatr otrzymał także wyjątkową propozycję emisji na żywo spektaklu „Moralność pani Dulskiej" w TVP Kultura. Nad całością projektu czuwał Zenon Butkiewicz.

Z inicjatywy i pod kierownictwem Zenona Butkiewicza Teatr wzbogacił się o nową sceną - Teatr Mały na Deptaku Bogusława, na której Dyrektor zainicjował letni przegląd małych form pod nazwą „Mały Teatr Latem", polegający na zaprezentowaniu w okresie letnim niezwykle interesujących realizacji teatralnych z całej Polski. Pomysł ten zyskał szeroką aprobatę widzów, w tym turystów przyjeżdżających do Szczecina, wzbogacając letnią ofertę kulturalną miasta i województwa zachodniopomorskiego. Dyrektor Butkiewicz był również pomysłodawcą przeniesienia spektaklu „Eine kleine" Artura Daniela Liskowackiego do oryginalnej przestrzeni szczecińskich podziemi. Projekt ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony szczecinian, jak i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i Niemiec. Zenon Butkiewicz jest również autorem publikacji na temat sceny teatralnej w Polsce: „Festiwal w czasach PRL-u. O festiwalu teatrów Polski Północnej w Toruniu (1959-89)", „139 przedstawień", „Nasz współczesny". Jako autorytet w dziedzinie teatru był gościem wielu programów radiowych i telewizyjnych, w których wielokrotnie podkreślał rolę i znaczenie kultury Szczecina. Ponadto przez wiele lat wpływał na kształt artystyczny najważniejszego szczecińskiego festiwalu teatralnego Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt", będąc w latach 1995-2005 członkiem Komisji Artystycznej i gospodarzem jednej ze scen tego przeglądu.

Teatr Współczesny pod kierunkiem Zenona Butkiewicza stał się w ostatnich latach instytucją najbardziej skuteczną w promowaniu artystycznego dorobku i potencjału miasta oraz regionu zachodniopomorskiego. Było to możliwe nie tylko ze względu na rangę i bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowanych przez Teatr Współczesny przedstawień, kunszt reżyserski, profesjonalizm zespołu aktorskiego, ale także dzięki osobistemu zaangażowaniu i umiejętnościom menadżerskim samego dyrektora Zenona Butkiewicza.

Przez 15 lat działalności Zenon Butkiewicz przyczynił się w sposób niebagatelny do rozwoju kultury teatralnej w Szczecinie i województwie, umocnił pozycję Teatru Współczesnego wśród najlepszych teatrów w Polsce i stał się niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie zarządzania teatrami instytucjonalnymi w naszym kraju.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/05/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/05/25 09:37:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/05/25 09:37:29 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/05/25 09:37:13 nowa pozycja