Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Estudio Barozzi / Veiga

Data przyznania: 2015/05/19
Kadencja: VII
Wnioskodawca: Artur Szałabawka Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Estudio Barozzi / Veiga powstało w 2004 roku. Założone przez urodzonego w 1976, w Trento we Włoszech Fabrizio Barozziego oraz pochodzącego z hiszpańskiego Santiago Albero Veigę, urodzonego w 1972. Obaj architekci wcześniej zdobywali doświadczenie w znanych pracowniach, które zaowocowało licznymi realizacjami z zakresu wnętrz, architektury i urbanistyki. Projekty pracowni mają być efektem wnikliwych poszukiwań idealnej formy dla spełnienia wymagań funkcji. Większość projektów firmy, której główna siedziba znajduje się w Barcelonie, zlokalizowana jest na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i Niemczech. Pracownia uczestniczyła z sukcesami w wielu międzynarodowych konkursach, proponując piękną architekturę, która mimo swojej nowoczesności znakomicie wpisuje się w kontekst miejsca.

Pomysł zbudowania nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej w miejscu nieistniejącego już Domu Koncertowego (Konzerthaus) zrodził się w 2004 roku. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Wpłynęły propozycje od 44 pracowni z całego świata, a ostatecznie jury postawiło na projekt opracowany przez Estudio Barozzi Veiga z Barcelony.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe, - najważniejszą i najbardziej prestiżową europejską nagrodę w dziedzinie architektury, wręczaną co dwa lata od 1987 roku. Zwycięski projekt musiał zmierzyć się z aż 420 pracami z 36 europejskich krajów. To nie pierwsze wyróżnienie dla nowej siedziby Szczecińskiej Filharmonii. Otwarta we wrześniu 2014 r. zdobyła już nagrody szczecińskiego Westivalu Architektury (obiekt 25-lecia w mieście), Grand Prix Życia w Architekturze (jedynej w Polsce nagrody architektonicznej przyznawanej przez Prezydenta RP), zwyciężyła w plebiscytach Bryła Roku i Polska Architektura XXL. Projektanci podkreślali, że główną ich ideą było stworzenie symbolu miasta, z którym mogliby się identyfikować jego mieszkańcy. Budynek o zygzakowatej linii dachu i mlecznobiałych, szklanych elewacjach, na które nałożono gęsto rozmieszczone pionowe profile aluminiowe bezpośrednio nawiązuje do otaczającej historycznej zabudowy – ze strzelistymi wieżami kościołów, stromymi dachami i pionowymi podziałami na elewacjach sąsiednich kamienic. Centralnym miejscem jest główna sala symfoniczna w kolorze złota, z geometrycznym sufitem, w której akustyka pozwala na przygotowywanie nagrań studyjnych. Pomaga w tym między innymi 951 specjalnie zaprojektowanych do tego pomieszczenia siedzeń. W sali kameralnej – zaprojektowanej dla 192 osób – czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy. Stąd też sala ta zyskała miano „akustycznej perełki”. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/03 14:51:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/03 14:51:13 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/03 14:50:40 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/03 14:50:17 nowa pozycja