Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Tadeusz Puszkin

Data przyznania: 2011/08/29
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Tadeusz Puszkin, ur. 04 września 1932 r. w Żurne. W Wyższej Szkole Ekonomicznej na Wydziale Transportu a następnie na Politechnice Szczecińskiej ukończył studia II stopnia na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu. Wieloletni dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania osiągnął dla przedsiębiorstwa i Szczecina następujące efekty:

  • budowa nowoczesnego zaplecza technicznego
  • wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do wywozu odpadów
  • wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do letniego i zimowego oczyszczania ulic
  • wprowadzenie nowej organizacji wywozu odpadów dla zmieniającej się struktury odpadów - wprowadzenie wielkogabarytowych pojemników
  • wzorem doświadczeń węgierskich utworzono i wprowadzono tzw. „wysypiska zorganizowane", przykrywanie śmieci warstwami izolacyjnymi.
  • wyposażono przedsiębiorstwo w sprzęt do wielosezonowego oczyszczania ulic
  • wyposażono przedsiębiorstwo w sprzęt do działań w przypadku awarii w infrastrukturze technicznej Miasta

W MPO w Szczecinie prowadzono badania przydatności do eksploatacji sprzętu produkowanego w wytwórniach urządzeń komunalnych w Łodzi, Warszawie. Dla ww. celów i określenia rozwoju kierunków rozwoju przedsiębiorstwa powołano w MPO ośrodek badawczo-rozwojowy.

MPO przez wiele lat było najlepsze w kraju z porównywalnym poziomem z przedsiębiorcami krajów zachodniej Europy. Warunki pracy załogi MPO i poziom techniczny stały się podstawą, że w przedsiębiorstwie podejmowali pracę absolwenci szczecińskich uczelni o różnych specjalizacjach Wartość komunalnych przedsiębiorstw otworzyła nowy rynek pracy dla absolwentów. Tą problematykę m.in. reprezentował Tadeusz Puszkin powołany przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki na członka Rady Społecznej Politechniki Szczecińskiej. Dla komunalnych załóg i społeczności Szczecina MPO w 1969 roku przekazało do dziś świetnie działający Dom Kultury „Słowianin". Powyższe efekty pracy po prostu „czysty Szczecin" stały się podstawą powierzenia Szczecinowi organizacji pierwszego Polskiego Kongresu Oczyszczania Miast w 1974 roku. Towarzyszącą kongresowi była na Podzamczu wielka wystawa handlowa sprzętu europejskich producentów dla oczyszczania miast.

Kilkunastoletnia praca w MPO może być skwitowana, że europejski poziom przedsiębiorstwa oceniany w czasie międzynarodowych kongresów, stał się powodem, że po przemianach ustrojowych MPO - jako pierwsze znalazło chętnych za granicą do przejęcia przedsiębiorstwa w nowe władanie. Praca Tadeusza Puszkina na wojewódzkim szczeblu kierowania przedsiębiorstwami komunalnymi skutkowała ścisłą współpracą ze wszystkimi władzami samorządowymi, co skutkowało rozwojem komunalnych inwestycji. Szczecin jest tego przykładem, w nim np. przygotowanie do realizacji Trasy Zamkowej.

W okresie pracy w gospodarce komunalnej Tadeusz Puszkin pełnił funkcję przewodniczącego komisji doradczej ds. oczyszczania miast przy Ministrze Gospodarki Komunalnej. Wiele szczególnego działania poświęcał opiece nad miejscami walki i męczeństwa, których ziemia szczecińska posiada wiele - w Szczecinie, Siekierkach, Gazdowicach, Gryfine, Chojnie, Stargardzie i Kamieniu Pomorskim. Szczecińskie uznawane było w kraju za wyjątkowo troszczące się o miejsca wali i męczeństwa. Po paru dziesięcioletniej pracy w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej Szczecina i województwa Tadeusz Puszkin kontynuował pracę w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie w dziedzinie inwestycji i remontów lądowych. Nie są to już działania w ramach gospodarki komunalnej stanowiących najważniejsze części zadań samorządów lokalnych, ale jako efekty na rzecz załogi PŻM również w sposób istotny przysporzyły Szczecinowi chluby.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:17:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:17:52 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/02 14:02:38 nowa pozycja