Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Dr n. med. Dariusz Jeżewski

Data przyznania: 2017/10/10
Kadencja: VII
Wnioskodawca: Klinika Neurochirurgii PUM w SPSK Nr 1 oraz Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne

Dr n. med. Dariusz Jeżewski dyplom ukończenia studiów na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie uzyskał w 1988 z wyróżnieniem a w 1995 skompletował specjalizację w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii. Pracuje w Klinice Neurochirurgii od 1988. Była ona wtedy jedyną placówką specjalistyczną tj. leczenia operacyjnego chorób mózgu i rdzenia kręgowego na terenie od Gdańska do Łodzi i Poznania w tym jedyną leczącą w tym zakresie na północnej połowie Kraju od linii Warszawa - Poznań. Dopiero nieco ponad dziesięć lat temu powstał drugi oddział w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym a po nim następne cztery dalsze wszelako wszystkie tworzone były i prowadzone w większości przez osoby uformowane w macierzystej Klinice. Ważne jest, aby pamiętać o tym, bo doktor D. Jeżewski od dawna jest koordynatorem macierzystej dla tychże ośrodków Kliniki.

Tu też, prowadząc ją organizacyjnie, utworzył stabilną i rzetelną bazę dla formacji zawodowo akademickiej wykorzystywanej przez wielu podziwianych neurochirurgów. Baza macierzysta dzięki jego odpowiedzialnej aktywności dnia codziennego służy bezpieczeństwu społecznemu w wymiarze 'życie-śmierć' w liczbie 1500 - 2000 osób, spośród których nieoperowani odeszliby co najmniej w połowie liczby.

Osobiście realizując zadanie neurochirurga dla 350-400 z nich rocznie uzbierał przez czas swej posługi kilka tysięcy zachowanych istnień, głównie z województwa zachodniopomorskiego, ale i spoza.

Szkolony w tutejszej Klinice rozwija swe umiejętności w innych ośrodkach europejskich a także w USA skąd wracał, co wobec innych gawiedź poczytuje za niezwykłą zasługę i wyróżniające przekazywał swe nabyte umiejętności, a to dla odmiany nie jest udziałem wielu.

To tak jakby porównać do sytuacji wirtuozowskiej akrobacji pilotów podczas pokazów podziwianych przez widzów, z pracą instruktora i pilota samolotu rejsowego, który niewidoczny w kabinie wszelako pozostaje gwarantem bezpieczeństwa lotu dla wielu pasażerów.

Mamy więc do czynienia z osobą o niezwykłej empatii społeczno-zawodowej, co wymaga skromności i odpowiedzialności w ograniczaniu 'ego'.

Szczecin zawdzięcza Dariuszowi Jeżewskiemu sprawnie funkcjonującą opiekę medyczną, nie tylko nowoczesną operatywę ale całościowo lekarską posługę nad najcięższymi chorymi jakich zna medycyna tj. tymi z uszkodzonym układem nerwowym leczonymi operacyjnie a ci wymagają przewodnika i opiekuna długotrwale, takiego który nie chowa się za drzwiami sali operacyjnej tłumacząc niedyspozycyjność kolejnymi operacjami.

Jako pierwszy wprowadził na teren ziemi szczecińskiej leczenie chirurgiczne choroby Parkinsona i chorób psychicznych i uczynił to standardem uwalniając dotknięte osoby od konieczności pielgrzymowania po Warszawie i zagranicą.

Jakkolwiek powyższe stanowi z nawiązką wyróżnienie ponad standardowo zawodowe, dostarczył miastu splendoru utworzenia pierwszego w Polsce Pomorskiego Towarzystwa Neurokognitywistycznego poprzedzając to okresem kierowania Programem Europejskim Neurokognitywistyki, który to projekt zapoczątkował i zorganizował zainteresowanie społeczne tematyką funkcjonowania mózgu. Społecznie prowadzone przezeń Stowarzyszenie jest bardzo potrzebną służebną inicjatywą skupiającą liczne grono wdzięcznych Szczecinian.
 


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2017/11/27, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2017/12/01 11:33:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2017/12/01 11:33:50 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2017/11/27 11:45:37 nowa pozycja