Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Jan Skroś

Data przyznania: 2014/05/12
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Jan Skroś - nauczyciel, muzyk, dyrygent, kapelmistrz Młodzieżowej Żeńskiej Orkiestry Dętej „Olimpia" funkcjonującej przy Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Jego zaangażowanie w funkcjonowanie orkiestry, dobór repertuaru, aranżacja utworów, przygotowywanie partytur w różnych wariantach, koordynacja pracy instruktorów muzyki, zdobycie i utrzymanie kontaktów z organizatorami krajowych i zagranicznych festiwali spowodowało, że „Olimpia" prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Operatywność i charyzma Pana Jana Skrosia sprawia, że „Olimpia" każdego roku podróżuje i jest zapraszana na różne festiwale muzyczne, a w jej repertuarze znajdują się marsze oraz znane międzynarodowe przeboje. Do jej największych osiągnięć należy zdobycie:

  • w 1998 roku II miejsca oraz Srebrnego Helikonu na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu,
  • w 1999 roku III miejsca podczas Międzynarodowego Festiwalu na Węgrzech,
  • w 2005 roku II miejsca w IV Międzynarodowym Festiwalu we Włoszech,
  • w 2011 roku otrzymanie honorowego tytułu „Miejsce odkrywa talentów" nadanego przez Ministra Edukacji Narodowej',
  • w 2013 roku tytułu Grand Prix na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Łobzie.

Pan Jan Skroś dba o wizerunek Orkiestry, która od lat promuje Szczecin i Polskę w wielu ważnych konkursach i uroczystościach organizowanych w krajach Unii Europejskiej. Orkiestra:

  • w 2005 roku brała udział w Koncercie Czterech Narodów w Berlinie,
  • reprezentowała Polskę na Wystawach Expo: w 1998 w Lizbonie i w 2000 w Hanowerze,
  • w 2013 reprezentowała miasto Szczecin podczas Zlotu Żaglowców The Tali Ship's Races.

Do krajów, które „Olimpia" odwiedziła, należą: Irlandia, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Czechy, Węgry, Szwecja, Rosja oraz Portugalia. Sezon występów w 2014 roku "Olimpia" i "Takty" rozpoczęły od reprezentowania Szczecina i Polski podczas "Carnaval de Roi de la Gastronomie" w Nicei we Francji.

Pan Jan Skroś przez cały okres pracy twórczej z młodzieżą wykazuje ogromne zaangażowanie. Dba o koordynację nauki gry na różnych instrumentach, prowadzoną przez instruktorów z układami tanecznymi wykonywanymi przez Zespół Musztry Paradnej „Takty." Dzięki jego działaniom Orkiestra „Olimpia" ustawicznie podnosi poziom artystyczny, zaś sam „Mistrz" uzupełnia i doskonali swoje umiejętności.

Praca z Młodzieżową Żeńską Orkiestrą Dętą „Olimpia" funkcjonującej przy szkole nieodłącznie wiąże się z 4-letnią rotacją członków zespołu, co znacznie utrudnia pracę instruktorom muzyki oraz kapelmistrzowi. Pan Jan Skroś swoim zaangażowaniem i żmudną pracą oraz dobrym, przyjacielskim stosunkiem do młodzieży potrafi stworzyć znakomity klimat w zespole. Na zajęciach panuje bardzo twórcza atmosfera. Mimo tego, że młodzież ciężko pracuje na efekty zespołu, zawsze chętnie uczestniczy w próbach i koncertach. Jest to niewątpliwie zasługą Pana Skrosia, który wkłada wiele wysiłku w przekazywanie młodzieży warsztatu i kunsztu muzykowania. Orkiestra pod batutą p. Jana Skrosia znajduje się na czołowym miejscu w rankingu orkiestr dętych w Europie. Jest zjawiskiem niepowtarzalnym i ze wszech miar godnym wielkiej uwagi i troski.

Przez 31 lat swojej pracy Pan Jan Skroś zyskał ogromny szacunek swoich wychowanków, rodziców i grona pedagogicznego. Pełniąc funkcję kapelmistrza Orkiestry jest zasłużonym mieszkańcem Szczecina, rozsławiając miasto w kraju i Europie. Jego operatywność, doskonała organizacja, umiejętność pracy zespołowej, profesjonalizm w pracy z młodzieżą spowodował, że grające i tańczące dziewczęta promowały Szczecin w kraju i zagranicą.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/06 12:56:45
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/06 12:56:45 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/06 12:56:20 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/03 09:20:40 nowa pozycja