Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Gustaw Zemła

Data przyznania: 2012/10/08
Kadencja: VI
Wnioskodawca: "Gazeta Wyborcza"

Gustaw Zemła - ur. w 1931 roku. W latach pięćdziesiątych studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1958 roku uczy rzeźby na ASP. Jest profesorem zwyczajnym, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2006 roku zasiada w Radzie Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Należy do najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Jest autorem wielu monumentów, m.in.: Powstańców Śląskich w Katowicach, Bitwy o Monte Cassino w Warszawie, Jana Pawia II w Suwałkach i Pomnika Czynu Polaków w Szczecinie.

Pomnik Czynu Polaków został odsłonięty l września 1979 roku w Parku Kasprowicza, przy ul. Piotra Skargi. Powstał z inicjatywy władz ówczesnego Szczecina. Jest hołdem dla trzech pokoleń Polaków, związanych z budową i odbudową Szczecina po zniszczeniach wojennych. Pan Gustaw Zemła stworzył dzieło ponadczasowe. Pomnik Czynu Polaków „przeżył" swoją epokę i stał się symbolem współczesnego Szczecina. Trzy Orły górujące nad Jasnymi Błoniami zachwycają wielkością, energią i doskonałymi proporcjami. Wykonanie rzeźby było nie lada wyzwaniem dla twórcy i wielu innych osób, które przyczyniły się do jej powstania. Monument ma ogromne rozmiary; 22,5 metra wysokości, same orły ważą 60 ton.

Dziś trudno sobie wyobrazić park Kasprowicza i cały Szczecin bez Pomnika Czynu Polaków. Jest jedną z ikon miasta, obok Wałów Chrobrego, Zamku Książąt Pomorskich czy Bramy Portowej. Szczecinianie polubili Pomnik Czynu Polaków. Chętnie spacerują w jego pobliżu, działacze różnych partii składają przed nim kwiaty i organizują wiece, a młode pary po ślubie robią zdjęcia na jego tle. Fragment parku Kasprowicza z Pomnikiem Czynu Polaków zwyciężył w plebiscycie "Skarby Architektury Szczecina" (w kategorii powojenne otwarte przestrzenie publiczne), zorganizowanym w październiku 2011 roku przez „Gazetę Wyborczą" i Stowarzyszenie Architektów Polskich.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:39:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:39:57 nowa pozycja