Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Teresa Barbara Dominiczak

Data przyznania: 2018/06/18
Kadencja: VII
Wnioskodawca: Fundacja Wspierania Kultury Noc Poetów

Teresa Barbara Dominiczak - szczecińska polonistka, animator kultury, publicystka i poetka, nazywana „szczecińską Mariią Konopnicką".

Jest absolwentką polonistyki na wydziale humanistycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i podyplomowego studium z historii sztuki. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w średnich szkołach szczecińskich, przede wszystkim w Technikum Samochodowym w Szczecinie gdzie wychowała wiele pokoleń szczecinian. Była recenzentką teatralną. Jej artykuły i wiersze zamieszczano w pismach regionalnych i ogólnopolskich. Należy do szczecińskiego Oddziału Związku Literałów Polskich. Wydała jedenaście tomików wierszy, a ostatni pt. „Uczuć mych szaleństwo", zawiera rozdział poświecony jej umiłowanemu miastu w którym spędziła całe swoje dorosłe życia. Jest redaktorką wielu publikacji, była jurorem wielu konkursów literackich.

Od wielu lat współpracuje ze stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie. Wchodziła w skład komitetu redakcyjnego biuletynu Rodzin Katyńskich „Rodowód II". Pracuje w zespole redakcyjnym kwartalnika „Ostróg" (wydawanym w Szczecinie), zamieszczając artykuły i wiersze o tematyce patriotycznej, a zwłaszcza kresowej.

Opracowała w sensie redakcyjnym książkę „Prawda i Pamięć" (plon konkursu „Katyń - Golgota Wschodu" ogłoszonego przez MEN). Jest autorką tomików poetyckich, mówiących m.in. o tragedii Rodzin Katyńskich („Różaniec z łez"), losie zesłańców syberyjskich („Groza i bezradność"), heroizmie i tragedii powstańców warszawskich („Powstanie Warszawskie empatią pisane"). Wydała zbiór esejów i felietonów opartych na swoich doświadczeniach pedagogicznych („Przeciw szkolnym stereotypom"). Jej artykuły były zamieszczane w almanachach literackich i pismach regionalnych oraz nauczycielskich: „Refleksje" i „Dialogi".

Jej „Siekierki - poemat o forsowaniu Odry" (Szczecin 2015, wyd. II 2016) rozszedł się w ponad 4 tys. egzemplarzy. Jest współautorką sztuki „Dwie Wigilie", która wyreżyserowała i przedstawiła w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie. Pracowała nad redakcją i wydaniem trzytomowej powieści Elżbiety Gizeli Erban „Kochankowie Burzy", której akcja rozgrywa się w czasach Powstania Styczniowego.

Pod jej redakcją ukazała się publikacja „Szczecinian życiorysy spełnione - wspomnienia animatorów szczecińskiego przemysłu 1946 - 2016" (Warszawa 2017). Jest autorką książki o najmłodszym żołnierzu Gen. Andersa - kpt. Krzysztofie Flizaku, która jest przygotowywana do druku.

Teresa Barbara Dominiczak uhonorowana zastała Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Pro Memoria", Medalem „Pro Patria", Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/09/04, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2019/09/04 15:03:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2019/09/04 15:03:13 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2019/09/04 14:56:47 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2019/09/04 14:13:20 nowa pozycja