Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Jan Władysław Stopyra

Data przyznania: 2010/06/08
Kadencja: V
Wnioskodawca: Bazyli Baran Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Jan Władysław Stopyra ur. 16 grudnia 1934 r. w Stanisławowie - działacz samorządowy związany ze Szczecinem. W Szczecinie mieszka od 1950 roku. Tutaj a następnie w Krakowie ukończył studia ekonomiczne. Swoje życie zawodowe związał z gospodarką miejską. Pracę zawodową rozpoczął na Uczelni (Politechnice Szczecińskiej) i potem przez przedsiębiorstwa handlowe, remontowo-budowlane i gospodarki mieszkaniowej doszedł do stanowiska Naczelnego Dyrektora Wojewódzkiego Zjednoczenia Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczecinie.

Kierowane przez Niego przedsiębiorstwa i zakłady gospodarki komunalnej i mieszkaniowej zajmowały liczące się miejsce wśród swoich odpowiedników w kraju. Np. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, po trzykrotnym zdobyciu sztandaru przechodniego Prezesa Rady Ministrów, zyskało I miejsce w Kraju, a Szczecin postrzegany by! jako najbardziej czyste miasto w Polsce. Dla wszystkich przedsiębiorstw wybudowano lub przygotowano odpowiednie zaplecza, np. dla MPK przy ul. Klonowica i Struga, dla pięciu Dzielnicowych Zarządów Budynków Mieszkaniowych przy ul. Malczewskiego, Heyki, Robotnicze, Jaśminowej i 26 kwietnia.

W latach 1972-1973 pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie, a następnie, po reorganizacji struktur władz terenowych państwa, od 17 grudnia 1973 do 31 marca 1984 by! Prezydentem Szczecina.

Okres sprawowania przez Jana Stopyrę Urzędu Prezydenta Miasta jest bardo liczącym się w rozwoju Szczecina. Konsekwentnie tworzono infrastrukturę komunalna miasta. Rozpoczęto na szeroką skalę roboty asfaltowania ulic. Przebudowano torowiska tramwajowe, usuwając je z jezdni na pasy wydzielone. Za jego kadencji rozpoczęto budowę wielkich osiedli mieszkaniowych na obrzeżach miasta: Os. Słonecznego i Os. Książąt Pomorskich, zakończono budowę Os. Zawadzkiego-Klonowica. Miasto zyskało magistralę wodną z ujęcia na jeziorze Miedwie oraz galową z południowej Wielkopolski. Rozpoczęto budowę Trasy Zanikowej. Rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków przy ul. Lożowej. Zakończono odbudowę Zamku Książąt Pomorskich. Wybudowano amfiteatr i kąpieliska miejskie Arkonkę i Gontynkę. Z czasów jego kadencji pochodzi także "aleja fontann" w ciągu al. Papieża Jana Pawła II oraz Pomnik Czynu Polaków. Jako Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego uczestniczył w tworzeniu tej Uczelni, na której dzisiaj wiedze zdobywa około 40 000 studentów.

Po zakończeniu urzędu Prezydenta Szczecina, w roku 1984 otrzymuję nominację na stanowisko Konsula RP w Bułgarii, którą sprawuje do roku 1988. Od 2002 r. Radny Rady Miasta Szczecin. Na wszystkich stanowiskach starał się służyć mieszkańcom miasta Szczecina. Kocha miasto i jest z niego dumny.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/05/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/05/25 10:41:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/05/25 10:41:31 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/05/25 10:40:22 nowa pozycja