Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Kazimierz Ciuruś

Data przyznania: 2011/11/03
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Północna Izba Gospodarcza

Kazimierz Ciuruś - absolwent Technikum Budowlanego w Toruniu przyjechał do Szczecina, by rozpocząć studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Od tamtego dnia nigdy na stałe nie opuścił miasta, które bardzo szybko stało się Jego miastem. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał pięć sióstr i sześciu braci. Pracowitość i upór w dążeniu do celu doprowadziły Go do dyplomu magistra inżyniera, który osiągnął na podstawie pracy pisanej pod kierunkiem legendy szczecińskiej nauki profesora Tomisława Matyszewskiego. Profesor stał się jednym z wzorów postępowania dla młodego inżyniera.

Droga zawodowa Kazimierza Ciurusia to poniekąd historia szczecińskiego i zachodniopomorskiego budownictwa. Pierwszą pracę po studiach podjął w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego kierowanym wówczas przez Stanisława Malca. Kolejne szczeble zawodowego doświadczenia zdobywał w "Keramzycie". I wreszcie nastąpił bardzo wymagający okres największej ówcześnie inwestycji regionu - Elektrowni „Dolna Odra". Trafił na jej budowę z opinią młodego, ambitnego i już ze sporym doświadczeniem inżyniera. W Pomorskim Przedsiębiorstwie Budowy Elektrowni i Przemysłu spotkał kolejne autorytety w swoim życiu - dyrektorów: Władysława Dulibana i Stefana Szumiatę. Starsi szczecinianie pamiętają pozytywne emocje, które towarzyszyły tej inwestycji. Oddanie każdego z ośmiu bloków było wielkim wydarzeniem. Budowniczy elektrowni stawali się popularnymi postaciami w całym regionie. Jedną z takich postaci został Kazimierz Ciuruś, który jako 34 - latek został zastępcą dyrektora budowy. Potwierdził wszystkie swoje atuty: fachowość, zdecydowanie, zmysł organizacyjny i co może najważniejsze, umiejętność współpracy z ludźmi.

Kolejne etapy pracy to znane inwestycje: Famabud i Świnoport 4 jako dyrektor budowy. Największe profesjonalne wyzwanie - budowa elektrowni w El Homs w Libii. Pod Jego kierunkiem powstała ta olbrzymia inwestycja. Kilkutysięczna załoga, skomplikowana współpraca z inwestorem i zagranicznymi partnerami, nowoczesna technologia - to wszystko sprawiło, że Kazimierz Ciuruś uzyskał szlify międzynarodowego menedżera. Z tego doświadczenia skorzystał podczas kierowania budową elektrowni w Sudanie. Powrót z Afryki do Szczecina zbiegł się z okresem przemian ustrojowych w Polsce. Ponieważ odwagi Kazimierzowi Ciurusiowi nigdy nie brakowało, postanowił stworzyć własną firmę. Tak, we współpracy z gronem kolegów ponad 20 lat temu powstało Przedsiębiorstwo Budowlane CIROKO. Firma konsekwentnie zarządzana funkcjonuje i rozwija się do dziś. Kompleks mieszkalno-usługowy przy ul. Narutowicza, osiedle Pod Klonami wybudowane dla Towarzystwa Budownictwa Społecznego, osiedle dla POLNORD S.A. na terenie dawnej Selfy, siedziba ZUS-u przy ul. Citroena to tylko niektóre przykłady aktywności CIROKO w Szczecinie. Dodać trzeba do tego obiekty w innych miastach naszego regionu, przede wszystkim w Świnoujściu i za granicą. CIROKO pod kierownictwem prezesa Kazimierza Ciurusia stało się nie tylko rzetelną firmą budowlaną i developerską, ale także pewnym pracodawcą dla setek szczecinian.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:14:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:14:22 nowa pozycja