Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Prof. zw. dr hab. n. med. Przemysław Nowacki

Data przyznania: 2014/05/12
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Prof. zw. dr hab. n. med. Przemysław Nowacki ur. 4 kwietnia 1950 r. w Bydgoszczy. Studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ukończył w 1974 r. Od tego samego roku został pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze i Klinice Neurologii PUM, przechodząc kolejno wszystkie etapy awansu zawodowego, do stanowiska profesora zwyczajnego oraz funkcji kierownika Katedry włącznie. Jego praca zawodowa obejmuje działalność dydaktyczno-wychowawczą, leczniczą, naukową. Przez 16 lat udzielał się w organach administracyjnych uczelni, w tym jako dziekan Wydziału Lekarskiego w latach 1990 - 1996, prorektor ds. dydaktyki w kadencji 2002-2005 oraz jako rektor w kadencji 2005 - 2008 oraz 2008 - 2012. Prace podjęte w okresie drugiej kadencji zaowocowały przekształceniem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczelnie. Było to możliwe dzięki osiągnięciom wielu jednostek naukowych, w tym na miarę międzynarodową. Pomorski Uniwersytet Medyczny, spadkobierca Pomorskiej Akademii Medycznej godnie reprezentuje intelektualne wartości społeczeństwa akademickiego naszego województwa daleko poza jego granicami, nie tylko w kraju, pozostając najlepszą akademicką uczelnia publiczną naszego regionu, osiągając w okresie pełnienia przez prof. Nowackiego funkcji rektora 12 miejsce w Polsce w rankingu akademickich uczelni publicznych redakcji Perspektyw oraz dwukrotnie wyróżnienie w tym rankingu jako najlepsza uczenia w kategorii „największy awans" oraz „najlepsza promocja młodej kadry naukowej''.

W kierowanej przez prof. Przemysława Nowackiego Klinice wiedzę neurologiczną uzyskało wiele pokoleń przyszłych lekarzy, w tym liczna grupa niosąca pomoc pacjentom Szczecina i województwa. W Klinice wykształcenie zdobywa większość przyszłych wysokiej klasy specjalistów z dziedziny neurologii, zasilających kadrę neurologów miasta i regionu. Wyniki badań naukowych i wynikające z nich doświadczenie praktyczne są wykorzystywane w propagowaniu zachowań prozdrowotnych w społeczeństwie województwa zachodniopomorskiego poprzez powtarzanie akcji, w tym medialnych, mających na celu ustawiczne przypominanie o czynnikach ryzyka udaru mózgu - chorobie o wymiarze cywilizacyjnym. Jako członek zespołu ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Nowacki był odpowiedzialny za przygotowanie, z punktu widzenia neurologa, rekomendacji co do leczenia zwężenia tętnicy szyjnej w ramach profilaktyki wtórnej udaru. Ponadto uczestniczył w pracach nad modyfikacją krajowych zaleceń profilaktycznych względem innych czynników ryzyka udaru. W Klinice Neurologii w czasie pełnienia przez prof. Nowackiego funkcji kierownika powstał pierwszy w województwie zachodniopomorskim Oddział Udarowy - wysokospecjalistyczna jednostka mająca na celu zmniejszenie umieralności z powodu udaru i stopnia okaleczenia po udarze.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/03 09:15:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/03 09:15:28 nowa pozycja