Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zasłużeni obywatele

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Różewicki

Data przyznania: 2011/08/29
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Różewicki, ur. 12 listopada 1931 r. w Łąsku Wielkim. Szczecinianin od 1951 roku. Tu w PAM kończył studia lekarskie, a potem podjął pracę w Klinice Położnictwa i Ginekologii. W macierzystej Uczelni przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej, a ponadto w latach 1979 - 1981 pełnił funkcje prorektora ds. Klinicznych. W latach 1974-2002 był kierownikiem Kliniki Rozrodczości i Ginekologii oraz Kierownikiem Instytutu Położnictwa i Ginekologii (1982-1990).

W trakcie wieloletniej pracy Profesora, głównym tematem Jego zainteresowań klinicznych i naukowych była profilaktyka nowotworowa i zagadnienia związane z niepłodnością małżeńską. Dużym Jego sukcesem było utworzenie w budynku przy ulicy Słowackiego, Przychodni Profilaktycznej dla Kobiet, w której z czasem utworzono 3 poradnie specjalistyczne Ginekologii Wieku Rozwojowego, Endokrynologii Ginekologicznej i Niepłodności. Poradnie te cieszyły się dużym uznaniem kobiet, przyjmowano w nich rocznie około 14 - 15 tys. pacjentek. Profesor konsultował tam trudniejsze przypadki i był do dyspozycji, bez potrzeby skierowania, dla kobiet województwa i regionu jako konsultant z Położnictwa i Ginekologii. Funkcję konsultanta wojewódzkiego, w tym regionalnego, z zakresu Ginekologii i Położnictwa pełnił w Iatach 1975-2003, będąc jednocześnie członkiem Krajowego Zespołu Specjalistycznego w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii (2000- 2003). W tym okresie wizytował szpitale i przychodnie województwa, pomagając wielokrotnie w załatwieniu u władz lokalnych, palących potrzeb szpitali i innych ośrodków służby zdrowia.

Nie były Mu obojętne sprawy zdrowotne kobiet. Poza szeroką profilaktyką raka szyjki macicy i innych nowotworów narządu rodnego kobiet, Profesor wraz z Zespołem asystentów prowadził badania kobiet zatrudnionych na różnych stanowiskach w największych zakładach pracy Szczecina: Zakładach Chemicznych Wiskord, Zakładach Odzieżowych „Dana" i „Odra" w Porcie Szczecin. Wnioski z przeprowadzonych badań przekazano dyrekcjom i służbom medycznym zakładów. Przyczyniły się one do szeregu zmian organizacyjnych i modyfikacji na stanowiskach pracy.

Jedną z największych pasji profesora były zawsze problemy niepłodności. W prowadzonej Klinice wdrażał najnowsze metody diagnostyczne i lecznicze - zachowawcze i operacyjne. Była to w kraju jedna z najlepszych klinik zajmujących się problemami niepłodności. Szkoliło się tu wielu lekarzy z różnych, poza szczecińskich ośrodków. Profesor dbał bardzo o szkolenie młodych lekarzy. Wypromował 5 doktorów habilitowanych, 8 doktorów nauk medycznych, a specjalizację pod Jego kierunkiem zdobyło 22 lekarzy. Są dzisiaj kierownikami klinik i ordynatorami oddziałów położniczo-ginekologicznych w Szczecinie i poza nim. Miał duży autorytet społeczny, był znany i ceniony i to prawdopodobnie spowodowało, że bez jakiejkolwiek kampanii wyborczej w 1990 roku wybrany został radnym Miasta Szczecina na czteroletnia kadencję. Był członkiem Komisji Zdrowia, w której zabiegał o wprowadzenie czynnej profilaktyki onkologicznej, popierał wszelkie inicjatywy społeczne.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:18:17
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:18:17 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/02 14:09:33 nowa pozycja