przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. unieważnienia z winy urzędników wielu tysięcy głosów w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2019

Numer: 1178
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/01/08

Szanowny Panie Prezydencie, uczestniczyłem dziś w konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki SBO 2019, w aktualnej, siódmej edycji konkursu, na 122 projekty zgłoszone przez szczecinian zagłosowało 30 164 osób, ogólna liczba ważnych głosów to 141 415.

Na konferencji prasowej (po pytaniach redaktorów niezależnych portali internetowych) podano informację, że bardzo wiele głosów było nieważnych ze względu na błąd urzędników, którzy na stronach internetowych zamieścili błędny formularz - kartę do głosowania.

Proszę o następujące informacje:
- Przez ile dni błędny formularz był możliwy do pobrania?
- Proszę wskazać kto ponosi odpowiedzialność za umieszczenie błędnej karty do głosowania w sieci?
- Ile dokładnie kart do głosowania i głosów zostało unieważnionych przez zamieszczenie w sieci błędnej karty do głosowania?
- Proszę o wykaz; ilość głosów nieważnych (z powodu zamieszczenia w sieci błędnej karty do głosowania) na poszczególne projekty.
- Proszę o informację, gdzie i kiedy ukazała się informacja o zamieszczeniu karty do głosowania z błędem i konieczności ponownego zagłosowania? Ile osób ponownie zagłosowało po oddaniu głosu nieważnego na niewłaściwej karcie? Proszę o informację, czy wiadomość o konieczności ponownego głosowania była promowana wśród mieszkańców Szczecina? Jeśli tak, to w jaki sposób?
- Dlaczego wyniki SBO ogłoszone zostały w trakcie rozpatrywania skarg i wniosków na przebieg konsultacji/promocji SBO? Proszę o zestawienie tych skarg i wniosków (okres od rozpoczęcia konsultacji do dziś), dat ich wpływu, na kogo były to skargi, czego dotyczył każdy z tych wniosków i jak je rozpatrzono.


Ostatnie pytanie, pozamerytoryczne - ustawodawca wprowadzając w miastach na prawach powiatu obowiązkowy budżet obywatelski kierował się przekonaniem o konieczności większego zaangażowania mieszkańców w życie lokalnej społeczności, w życie samorządu. Jaki przykład Gmina Miasto Szczecin dała tym setkom mieszkańców, którzy zagłosowali w tej edycji budżetu obywatelskiego, unieważniając ich głosy z winy urzędników?


 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/01/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/01/08 07:55:15
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/01/08 07:55:15 nowa pozycja