Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. bezpieczeństwa pieszych przez wykonania chodnika od ul. Zielonogórskiej do ul. Santockiej

Numer: 3248
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/10/25

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, zwracam się z wnioskiem o wykonanie standardowego (o właściwych wymiarach) chodnika dla pieszych po stronie południowej ul. 26 Kwietnia na odcinku między ul. Zielonogórską i ul. Santocką.

Uzasadnienie

Na odcinku między ul. Zielonogórską a Santocką nie ma włsciwie chodnika odpowiadającego przepisom bezpieczeństwa pieszych. Jest tylko utwardzony pas o szerokości 50 cm (szerokość jednej płyty chodnikowej).  Mieszkańcy Świerczewa chcąc się udać do przystanku autobusowego linii nr 75, 86 lub 67, muszą przechodzić przez przelotową, dwupasmową ul. 26 Kwietnia przy skrzyżowaniu z ul. Zielonogórską. Jest to bardzo ruchliwe i niebezpieczne skrzyżowanie (dochodzi do wypadków), ze względu na dojazd do usytuowanych przy ul. Zielonogórskiej różnego rodzaju sklepów oraz dojazd i dojście do szkoły nr 51 i innych lokali handlowych i usługowych na Osiedlu Kaliny i Oś. Przyjaźni (Leningradzkim). Dodatkowo ruch pieszych i pojazdów wzrośnie po oddaniu do użytku basenu „Orka”. Gdyby był chodnik dla pieszych (Zielonogórska – Santocka) nastąpiłoby częściowe, rozładowanie” tego skrzyżowania, ponieważ piesi mogliby wygodnie udać się na przystanek linii 75, przy ul. 26 kwietnia (przy wejściu do działek), lub linii 67 na ul. Santoskiej na przeciwko CMB. Warto zaznaczyć, że chodnik po południowej stronnie ul. 26. kwietnia jest wykorzystywany także przez udających się ze Świerczewa na targowisko Turzyn i odwrotnie. Przez skrzyżowanie (Zielonogórska-26 Kwietnia) odbywa się duży ruch samochodowy, a mogłyby częściowo pojazdy z ul. Zielonogórskiej wyjeżdżać przez ul. Świerczewską do skrzyżowania z ul. Santocką. Jednak tak nie jest, ponieważ ul. Świerczewska jest w bardzo złym stanie (zła nawierzchnia, częściowo brak chodnika dla pieszych i ścieżki rowerowej) i kierowcy nie chcą tamtędy jeździć. Dotyczy to także kierowców taxi. Podsumowując, chcąc poprawić bezpieczeństwo pieszych i pojazdów na skrzyżowaniu ulicy Zielonogórskiej i 26 Kwietnia zgłaszam potrzebę:
• wykonania chodnika między ul. Zielonogórską i Santocką,
• wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. 26 Kwietnia i Zielonogórskiej,
• wykonania nowej nawierzchni ul. Świerczewskiej łącznie z chodnikiem dla pieszych i ścieżką rowerową.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/10/25, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/10/25 13:56:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/10/25 13:56:29 nowa pozycja