przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. placu Zamenhoffa

Numer: 1026
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/11/04

W ostatnich dniach w mediach poruszany był temat dewastacji placu Prezydenta Pawła Adamowicza przez osoby jeżdżące na deskorolkach. Media obiegły zdjęcia uszkodzonych elementów. Dodatkowo jedna z gazet opisała, iż deskorolki zakłócają hałas uliczny na jednym z największych szczecińskich skrzyżowań.

W tym samym czasie sytuacja na placu Zamenhoffa pozostaje nierozwiązana od około roku czasu. Jak widzimy na załączonych zdjęciach dewastacji uległy ławki (jena z nich musi zostać wymieniona), ściany donic (widoczne wgniecenia, spękania, zarysowania oraz wykonane wiele miesięcy temu graffiti). Spękania powinny być objęte gwarancją wykonawcy. Nie są to uszkodzenia, które powstały w wyniku użytkowania, a wady projektowe lub wykonawcze które ujawniły się po kilku sezonach. W sprawie graffiti Radni Miasta zwracali się już do urzędu w interpelacjach.

Uwagi wymaga również zieleń, która wygląda bardzo źle, a w niektórych miejscach jej zwyczajnie brakuje. Nie jest to sprawa spowodowana porą roku. Identyczny, opłakany stan zieleni mogliśmy obserwować latem.

Mała architektura jest brudna, wymaga czyszczenia, lub malowania.

Proszę o informacje:
1. Czy urząd miasta zgłaszał szkody powstałe w wyniku dewastacji w przypadku placu Zamenhoffa (graffiti, uszkodzenia w postaci wgnieceń w konstrukcji donic, uszkodzone ławki).

2. Ile było zgłoszeń?

3. Na jakie kwoty wyceniono w urzędzie przywrócenie obiektu do jego pierwotnego stanu?

4. Czy w sprawie spękań konstrukcji donic skorzystano z gwarancji Wykonawcy?

Ponadto zwracam ponownie uwagę, iż w obrębie fontanny brak jest informacji o zakazie kąpieli. Ponad rok temu otrzymałam informację z wydziału UM, z której wynikało iż fontanna jest w systemie zamkniętym, czyli w obiegu jest woda brudna. Tymczasem obiekt został zaprojektowany w taki sposób, iż mylnie sugeruje że woda może służyć do schładzania się w upały. Obiekt wręcz do tego zachęca. W wielu miastach fontanny o takiej formie realizuje się w obiegu otwartym, ponieważ w upały służą ona jak kurtyny wodne czyli służą do schładzania się. To rozwiązanie wprowadza w błąd użytkowników, zwłaszcza turystów. Dlatego wnioskuję o niezwłoczne umieszczenie informacji o zakazie kąpieli w fontannie na placu Zamenhoffa oraz przy alei Wojska Polskiego/ róg Wawrzyniaka. Informacje powinny być wykonane w języku polski, niemieckim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

zdjęcie 5

zdjęcie 6

zdjęcie 7

zdjęcie 8

zdjęcie 9

zdjęcie 10


 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/11/04, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/11/04 11:31:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/11/04 11:31:16 nowa pozycja