przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. odbetonowania chodników w ciągu ul. Kopernika

Numer: 4303
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/08/08

Szanowny Panie Prezydencie,

kolejne inwestycje w naszym mieście prowadzą do coraz większej betonozy, szczególnie w centrum Szczecina, gdzie tereny zielone są na wagę złota. Idąc za przykładem miast zarówno w Europie zachodniej jak i w Polsce, oraz wsłuchując się w głos mieszkańców i konieczność dostosowania naszego miasta do zmieniającego się gwałtownie klimatu, powinniśmy zmniejszać ilość betonu i asfaltu w Szczecinie. Jako pierwszy teren do przeprowadzenia takiej pozytywnej zmiany i zmniejszenia ilości betonu w postaci chodnikowych płyt, idealnie nadaje się ul. Kopernika. Jak zwrócili uwagę sami mieszkańcy, po obu stronach ul. Kopernika, jest wiele miejsc, zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, jak i latarni, które nie pełnią funkcji parkingowych, a chodniki są na tyle szerokie, że można bez problemu zdjąć chodnikowe płyty i uwolnić przestrzeń pod tereny zielone i biologicznie czynne. Fragmenty chodnika już teraz, prawie znikają pod warstwą przebijające się trawy i roślin. Małe zieleńce otaczające drzewa, są zaniedbane i często już zbyt ciasne dla wiekowych drzew. Uwolnienie kolejnych fragmentów chodnika miałoby korzystny wpływ na stan drzew. Każdy fragment chodnika przebiegający przy osi jezdni, który nie stanowi miejsca parkingowego, może zostać zamieniony w teren biologicznie czynny.

Niedawno odbyło się uzupełnianie połamanych płytek chodnikowy. Zamiast je wymieniać, po prostu usuńmy beton i stwórzmy zieleńce z nowymi nasadzeniami i trawnikami, które zwiększą retencję na tym obszarze, przyczynią się do poprawy jakości powietrza i samopoczucia mieszkańców. Nowoczesne miasto, przygotowane do zmian klimatu, to miasto, które stawia na rozwój zieleni, ochronę środowiska naturalnego i likwidowanie betonu wszędzie tam gdzie jest on zbędny. Ulica Kopernika może być pierwszym miejscem w Szczecinie, które zostanie potraktowane systemowo i kompleksowo, dając przykład jak możemy zmieniać naszą przestrzeń w miejsce przyjazne do życia.


W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Co stoi na przeszkodzie, aby wskazane miejsca zamienić w tereny zielone?
2. Jaki byłby szacunkowy koszt usunięcia płyt i stworzenia przestrzeni zielonych?
3. Czy w planach budżetowych na rok 2023 zostaną zarezerwowane środki, aby odbetonować fragmenty ul. Kopernika?
4. Dlaczego zamiast wymieniać płytki chodnikowe na nowe, GMS nie zdecydowała się, zdemontować stare płyty i zostawić ten teren jako trawnik z nasadzeniami?
 


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjęcie 8
zdjęcie 9
zdjęcie 10
zdjęcie 11
zdjęcie 12

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/08/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2022/08/08 08:04:25
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2022/08/08 08:04:25 nowa pozycja