przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. Parku im. S. Żeromskiego

Numer: 5058
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/06/16

Park im. Stefana Żeromskiego jest jednym z największych parków miejskich w Szczecinie. Jest niewątpliwie miejscem reprezentacyjnym o licznych walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i wypoczynkowych. Zlokalizowany w sercu miasta, w pobliżu licznych biurowców, hoteli oraz atrakcji turystycznych. Z jednej strony Radisson Hotel z drugiej Park Hotel. Intensywnie uczęszczany zwłaszcza przez turystów ciąg pieszy w stronę Wałów Chrobrego i dalej w kierunku Starego Miasta. I tutaj o zgrozo ktoś poprowadził, wymalował czerwoną linię, która oznacza szlak turystyczny, co więcej umieszczono tu również tabliczkę informacyjną w trzech językach z nazwą Park im. Stefana Żeromskiego i krótkim opisem. Nic dodać nic ująć - pełna konsternacja turystów i zarazem kompromitacja miasta – jak można kogokolwiek zachęcać do zwiedzania tego miejsca lub spędzania wolnego czasu wewnątrz morza nieużytków i wszelkiej maści chwastów…? Rosną tam wszelkie możliwe chwasty, osty, pokrzywy, samosiejki, dzika trawa po pas – daleko by wymieniać. Ciągi piesze pokryte są starym żużlem, który zamienia się w czarny popiół, bo ciągi piesze wyściela archaiczny asfalt w stanie rozkładu, pełen koszmarnych dziur – nie sposób tam spacerować, ani biegać bez ryzyka utraty obuwia i zdrowia.

Ten stan naprawdę uwłacza godności mieszkańców Szczecina i turystów i kładzie się czarnym żużlowym cieniem na wizerunku Szczecina.

6 lat temu zaproponowałem kompleksową, całościową rewitalizację Parku, która powinna odbyć się w krótkim czasie w oparciu o projekt z prawdziwego zdarzenia i dokumentację techniczną. Moja propozycja nie znalazła jednak uznania w oczach Pana Prezydenta Piotra Krzystka. Drugi raz forsowałem moją wizję i pomysł zagospodarowania Parku na sesji RM w grudniu 2018 r. – do dzisiaj na przestrzeni niemal 5 lat na terenie Parku dokonano mizernych i pozoracyjnych zmian.

Nie można ciągnąć w nieskończoność zagospodarowania tego pięknego miejsca – na status Parku to miejsce jeszcze nie zasługuje.

Stan obecny został w dużym skrócie powyżej przedstawiony. A jak może i powinno być – spójrzmy na załączone wizualizacje.

Charakter parku – rekreacyjno–wypoczynkowy - w oparciu o bogate walory przyrodnicze - dla mieszkańców Szczecina i turystów - prawdziwa atrakcja turystyczna w oparciu o zagospodarowane unikatowe zasoby parku - 200 gatunków roślin.

Powinna to być Rekreacja i Wypoczynek na wysokim poziomie. Podłoże twarde sprzyjające spacerom w eleganckim obuwiu, zachęcające do spotkań towarzyskich, zawodowych, romantycznych randez vous – oaza ciszy i spokoju – prawdziwa chwila wytchnienia od zgiełku dnia w samym centrum… – w Sercu Miasta Szczecina.

Ścieżki rowerowe oddzielone od ciągów spacerowych – komfort dla spacerujących i rowerzystów – bezstresowo dla obu stron…

Mała architektura, fontanny, stylowe ławeczki, pergole, wiaty chroniące od deszczu, hamaki, zieleń i kwiaty zasadzone z rozmysłem pielęgnowane, podlewane. Unikatowe rośliny i drzewa - opisane estetycznie na stojących tabliczkach. Place zabaw, siłownie pod chmurką. I ponad wszystko soczysta zielona trawa, gdzie można położyć się na kocu i zażyć prawdziwej sielanki – oddech od upału, muzyka deszczu w liściach drzew - a czemu nie…!

Nasz mały szczeciński - CENTRAL PARK ma w sobie taki potencjał – należy go tylko zagospodarować z estetyczną wyobraźnią i polotem. Park zagospodarowany na miarę naszych oczekiwań i potrzeb, z prawdziwego zdarzenia, który zaprasza a nie odstrasza. PARK ZAKWITAJĄCEGO PRZEDWIOŚNIA – czarujący i zachwycający.

Na pewno życzyłby sobie Parku w takiej formie jego znamienity PATRON – STEFAN ŻEROMSKI – i teraz jemu poświęcimy kilka chwil… Nie ma żadnej wątpliwości, że pomnik Stefana Żeromskiego Wizualizacja pomnika Stefana Żeromskiego powinien prezentować się godnie i estetycznie, chociażby tak jak na załączonym zdjęciu. Koszt wykonania takiego pomnika (jak w załączeniu) to wydatek rzędu 130000 złotych. Czy to aż tak duża kwota…?

Mając na uwadze potencjał przyrodniczo-rekreacyjny Parku zwracam się z prośbą o jego szybką rewitalizację i modernizację. Na szczególną uwagę zasługują na pierwszym miejscu spacerowe ciągi piesze, które wymagają pilnej renowacji - zmiany nawierzchni. Obecna nawierzchnia alei spacerowych wysypana żwirem, żużlem czy kamieniami nie spełnia minimum estetycznego, a ponadto utrudnia swobodne i bezpieczne poruszanie się po Parku. Konieczna jest wymiana przedmiotowych nawierzchni na nowe, estetyczne i bezpieczne.

Taka forma rozbudowanej interpelacji ma unaocznić w pełni koncepcję zagospodarowania i rewitalizacji parku im. Stefana Żeromskiego, jak na załączonych wizualizacjach. Powinna być to inwestycja z prawdziwego zdarzenia w oparciu o projekt i dokumentację techniczną. Inwestycja, która spowoduje kompleksowe zagospodarowanie Parku im. Stefana Żeromskiego w możliwe jak najkrótszym czasie tj. w przeciągu 12 miesięcy.

Mając na uwadze powyższe zwracam się z prośbą o wyasygnowanie środków finansowych na realizację przedmiotowej inwestycji. Mam nadzieję, że Pan Prezydent odniesie się pozytywnie do naszego apelu w tej jakże ważnej dla nas wszystkich inwestycji.


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2023/06/16, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2023/06/19 10:40:01
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2023/06/19 10:40:01 modyfikacja wartości
Marzena Arciszewska 2023/06/16 14:55:08 modyfikacja wartości
Marzena Arciszewska 2023/06/16 14:49:26 nowa pozycja