Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. wystąpienia Prezydenta Szczecina do miast Unii Metropolii w sprawie transgranicznego egzekwowania opłaty dodatkowej w SPP

Numer: 2894
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2021/07/16

Szanowny Panie Prezydencie,

problem transgranicznego egzekwowania opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty w strefie płatnego parkowania jest znany w całej Polsce. W przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce, sprawa doprowadzenia do windykacji jest dość prosta. Jeśli chodzi o samochody zarejestrowane w innych krajach, sytuacja jest bardziej skomplikowane. Niestety większość samorządów od wielu lat nie robi nic w tej sprawie. Wieloletnie zaniedbania niosą przesłanki naruszenia dyscypliny finansów publicznych polegające na niepobraniu i niedochodzeniu należności Gminy poprzez zaniechanie pobrania i dochodzenia opłaty

Na podstawie danych z 2019 r. zdarzenia szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania związane z nieuiszczenie opłaty przez właścicieli samochodów zarejestrowanych w innych krajach, które należało przekazać do windykacji (74 433 zdarzeń) opiewały na kwotę 3 7721 650 zł. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych okres przedawnienia opłaty dodatkowej wynosi 5 lat.

w związku z odpowiedzią na interpelację z dnia 2019/03/19 dot. odpowiedzi na interpelacje dot. transgranicznego egzekwowania opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty w strefie płatnego parkowania wnoszę o przedstawienie następujących informacji:

1. Czy po dwóch latach od odpowiedzi na interpelację Pan Prezydent Miasta Szczecin przygotował wystąpienia do miast Unii Metropolii Polskich o podjęcie wspólnej inicjatywy w zakresie zmian przepisów?

2. Czy nastąpiło tzw. "przetarcie ścieżki" na przykładzie pojedynczych spraw, które pozwoliło na zidentyfikowanie głównych problemów dochodzenia należności z tytułu nieopłaconego postoju w strefie płatnego parkowania od obywateli, których pojazdy zarejestrowane są poza granicami Polski?

3. Proszę o przedstawienie pełnej analizy formalno-prawnej, która miała być przygotowana.
 Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/07/16, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/07/16 13:58:46
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/07/16 13:58:46 nowa pozycja