Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. wycinki drzew przy ulicy Piłsudkiego oraz nasadzenia zastępczego
Numer: 1057Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/11/20
W związku z planowaną wycinka drzew przy ulicy Piłsudskiego, proszę o następujące informacje:
- kopię projektowanego planu zagospodarowania - pokazującego kolizję projektowanych przejść dla pieszych oraz przystanków komunikacji miejskiej z istniejącymi drzewami,
- kopię wniosku o zgodę na wycinkę wraz z oceną dendrologiczną z podaniem wieku drzew
- proszę o podanie przyczyny złego stanu trzech drzew (Wiśni) przy Szarych Szeregów, które również zostaną wycięte
- gdzie zostaną wykonane nasadzenia zastępcze
- jaki będzie wiek drzew dobranych do nasadzeń zastępczych
Z informacji jakie do tej pory zgromadziłam wynika iż zostaną wycięte: 2 brzozy (stan dobry), 3 wiśnie (stan zły), 7 lip (stan dobry), 1 świerk (stan zły).
W ich miejsce mają zostać zasadzone magnolie. Proszę o uzasadnienie doboru tego gatunku dla ulicy Piłsudskiego oraz placu Szarych Szeregów. Przy ulicy Piłsudskiego mamy już historyczną aleję drzew miejskich - lip. Lipy są doskonałym gatunkiem dla miast, osiągają wysokość od 25m do 40m, mają korzenie głębokie w związku z czym są odporne na susze. Są to drzewa duże, a wiec w ich cieniu możemy się schronić w gorące dni, redukują temperaturę na naszych ulicach o nawet o kilkadziesiąt stopni, stanowią naturalną barierę dla hałasu, pochłaniają większą ilość CO2 w porównaniu z drzewami małymi. Ulica Piłsudskiego nie posiada dużej powierzchni biologicznie czynnej w związku z czym jest to miejsce dla drzew nie mających dużych wymagań ani pod kątem jakości gleby ani wody. Lipy ponadto są gatunkami miododajnymi. Miododajność jest bardzo ważnym zagadnieniem w dzisiejszych czasach kiedy pszczołom grozi wyginięcie. Wiele miast tworzy łąki miododajne oraz dobiera nasadzenia tak ażeby zwiększać populację pszczół.
Dobrane jako zasadzenia zastępcze gatunki Magnolii są drzewami ozdobnymi, dekoracyjnymi, które komponuje się z inną zielenią (do uzyskania efektów wymagają kompozycji, tła z roślin, roślin towarzyszących, tła w postaci architektury). Magnolie nie są gatunkami miodajnymi, więc 14 zasadzonych drzew nie będzie miało przełożenia na bioróżnorodnść w mieście. Magnolia Glaxy jest odmianą szybkorosnącą, ale uzyskującą wysokość 5-10m. Tymczasem druga wybrana odmiana to Magnolia Burgundy, która osiąga zaledwie wysokość 5m, tym samym nie będzie należycie zacieniała ulicy, redukując temperaturę. Powstanie kolejna wyspa ciepła. Magnolie to drzewa które mają płytkie korzenie, a więc w warunkach suszy i ograniczonej powierzchni biologicznie czynnej będą wymagały podlewania. Ponadto Magnolie wymagają gleb kwaśnych. Proszę o informację czy ZUK dobierając takie gatunki uwzględnił późniejsze nakłady jakie będą musiały być poniesione ażeby drzewa prawidłowo rosły? Czy przed doborem gatunków sprawdzono PH gleby (doświadczenie z placu Rodła, gdzie konieczna była wymiana wykonanych nasadzeń)?
Jaka jest ogólna koncepcja wykonywania nasadzeń zastępczych w strefie Śródmieścia?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2019/11/20 11:23:08 | nowa pozycja |