przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wycinki drzew przy ulicy Mariackiej

Numer: 1474
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/05/29

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z otrzymanym przez Radę Osiedla Stare Miasto pisma w sprawie wycinki drzew przy ulicy Mariackiej, w którym TBS Prawobrzeże zwraca się do Rady Osiedla o wskazanie podmiotu, który wstrzymał wycinkę drzewa celem wystawienia faktury za koszty wynajęcia ekipy do wycinki na tę organizację zwracamy się o niezwłoczne udostępnieni następujących informacji:

1. Opinii ornitologicznej na którą powołuje się TBS w swoim piśmie

2. Decyzji Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącej zgody na wycinkę drzew

3. Prosimy o przedstawienie opinii ornitologicznej, oraz dowodu wystąpienia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowisk celem uzyskania zgodny na likwidację siedlisk ptaków objętych częściową i scisłą ochroną w oparciu o z Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt z dnia 16 grudnia 2016r. (Dz. U poz. 2183).

Na drzewach przeznaczonych do wycinki w chwili próby wycięcia drzew znajdowały się przynajmniej dwa gniazda gołębia miejskiego, co zostało udokumentowane przez mieszkańców za pomocą zdjęć. Ponadto przedmiotowe drzewa stanowią miejsce żerowania wielu gatunków ptaków. Mieszkańcy posiadają wiele nagrań, które to dokumentują. Nikt z pracowników firmy wynajętej do wycinki drzew nie sprawdził czy w gniazdach nie znajdowały się jaja. Zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa gołąb miejski należy do gatunków objętych czesiową ochroną i niszczenie jego siedlisk i miejsc żerowania w o parciu o par. 6 pkt. 6 jest zabronione.

Aby uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku, należy zwrócić się o odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od reżimu ochronnego gatunku i rodzaju planowanych czynności). Podział kompetencji pomiędzy tymi instytucjami określa art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody. Kompetencje w obszarach parków narodowych należą do ministra środowiska.

Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych jest wykroczeniem (art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody) i podlega karze aresztu albo grzywny. Dodatkowo, jeśli zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym będzie znacznych rozmiarów lub też szkoda w gatunkach chronionych będzie istotna, zastosowanie mogą mieć przepisy Kodeksu Karnego (art. 181).

4.Prosimy o potwierdzenie, iż Wojewódki Konserwator Zabytków został przez Wnioskodawcę powiadomiony o obecności gniazd.

5. Prosimy o podanie podstawy prawnej w oparciu o jaką TBS Prawobrzeże żąda od Rady Osiedla ujawnienia danych podmiotu który blokował wycinkę drzew.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/29, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2024/01/31 11:09:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/01/31 11:09:34 modyfikacja wartości
Marzena Arciszewska 2020/05/29 09:44:36 nowa pozycja