Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. przeniesienia rzeźby Sławomira Lewińskiego z okolic Bramy Portowej na "Złoty Szlak"

Numer: 4838
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/03/07

Szanowny Panie Prezydencie,
Sławomir Lewiński to jeden z najwybitniejszych Polskich rzeźbiarzy związany ze Szczecinem. Prace jego autorstwa możemy spotkać w najbardziej reprezentacyjnych miejscach naszego miasta tj. Zamek Książąt Pomorskich czy Wały Chrobrego.

Pragnę jednak zwrócić Pana uwagę na fakt, że jedna z rzeźb jego autorstwa jest schowana w cieniu, pod drzewami, w miejscu w którym od lat miasto ma problem z utrzymaniem czystości. Ciężko nie odnieść wrażenia, że wskazana lokalizacja jest wręcz niegodna autora, zwłaszcza, że rzeźba od lat pozostaje zabrudzona ptasimi odchodami. Warto również nadmienić, że przy rzeźbie nie ma tablicy informacyjnej wspominającej jej autora. Podobne dzieła sztuki, autorstwa innych rzeźbiarzy związanych ze Szczecinem możemy spotkać w ciągu Alei Jana Pawła II na tzw. "Złotym Szlaku". Wydaje się, że to właściwe miejsce dla omawianego dzieła wykonanego przez Sławomira Lewińskiego.

W związku z powyższym, pragnę zapytać się czy istnieje możliwość przeniesienia rzeźby z okolic Bramy Portowej na "Złoty Szlak"? Jeżeli tak, uprzejmie proszę o informację w jakim terminie miasto zrealizuje przedmiotowy wniosek?


zdjęcie

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2023/03/07, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2023/03/07 13:29:54
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2023/03/07 13:29:54 nowa pozycja