przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. bezprzetargowej dzierżawy terenu pod obiekt sakralny

Numer: 1043
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/11/13

Szanowny Panie Prezydencie,

w dniu 28 sierpnia Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa procedowała w sprawie bezprzetargowej dzierżawy gruntu o powierzchni 5.917 m2 dla Kościoła Katolickiego na czas 30 lat. Działka nr 33/5 z obrębu 4152 oraz działka 20/3 z obrębu 4151 przy ul. Gwarnej/Romantycznej miałyby zostać wydzierżawione pod budowę obiektu sakralnego (wykaz nr 9/DDG/ZBiLK/2019). W postępowaniu brakuje jednak podstawy prawnej, która umożliwia dzierżawę gruntu miasta na czas powyżej 3 lat, bez stosownej uchwały Rady Miasta. Zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony w drodze bezprzetargowej może wystąpić tylko po wyrażeniu odpowiedniej zgody przez Wojewodę, radę lub sejmik. W przypadku Gminy Miasto Szczecin, organem odpowiednim do wyrażenia takiej zgody w formie uchwały jest Rada Miasta Szczecin. Artykuł 37 ust 4a tej samej ustawy definiuje, iż podmiot który może skorzystać z formy dzierżawy bezprzetargowej musi być organizacją pożytku publicznego. Zgodnie z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który określa sferę zadań publicznych, parafia nie może prowadzić działalności pożytku publicznego polegającej na budowie kościoła. Budowa kościoła nie stanowi bowiem działalności społecznie użytecznej w rozumieniu ustawy.

W powyższej sprawie jest wiele wątpliwości i niejasności. Nie doszło do żadnych konsultacji społecznych, które chociaż nie są w tym przypadku wymagane, wydają się zasadne patrząc po społecznym oburzeniu jakie wywołała decyzja komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa. Biorąc pod uwagę, że mówimy o publicznym majątku potencjalnie wysokiej wartości, decyzja o przekazaniu gruntu powinna być maksymalnie transparentna, a przede wszystkim zgodna z obowiązującym prawem.

W związku z powyższym apeluję do Pana Prezydenta o wstrzymanie wszelkich prac nad finalizacją dzierżawy wskazanego terenu. Dalsze procedowanie, a tym bardziej podpisanie umowy z dzierżawcą, może podlegać stwierdzeniu nieważności umowy w związku z naruszeniem prawa, a w konsekwencji wypłaceniem odszkodowania dla parafii. Od czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania tego terenu minęło 10 lat. Jestem przekonany, że wstrzymanie się z decyzją o kolejne kilka tygodni nie powinno być obiektem skarg, a wyrazem troski o jak najlepsze zarządzanie publicznym majątkiem.

W celu pełnego zrozumienia przedmiotowej sprawy proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

Na jakiej podstawie prawnej Gmina Miasto Szczecin zdecydowała się na dzierżawę wskazanego powyżej terenu, bez uzyskania zgody Rady Miasta Szczecin?
Na jakiej podstawie Gmina Miasto Szczecin odstąpiła od procedury przewidzianej w art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, skoro jest to przepis bezwzględnie obowiązujący?
Na jakiej podstawie prawnej Gmina Miasto Szczecin potraktowała budowę obiekt kultu religijnego, tj. Kościoła wraz z domem parafialnym jako działalność pożytku publicznego?
Czy Gmina Miasto Szczecin dysponuje opinią prawną w przedmiocie bezprzetargowego wydzierżawienia wyżej wskazanej nieruchomości? Jeżeli tak, proszę o jej udostępnienie.
Proszę o udostępnienie kompletnej korespondencji w sprawie bezprzetargowego wydzierżawienia gruntu o powierzchni 5917m2 dla Rzymskokatolickiej Parafii pw. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z siedzibą przy ul. Kolorowych Domów 4, na okres 30 lat, z przeznaczeniem pod wybudowanie obiektu kultu religijnego, tj. kościoła i domu parafialnego, w szczególności między urzędem miasta a przedstawicielami Kościoła.
W dniu 17 września 2012 roku Rada Miasta Szczecin wyraziła zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie na okres 30 lat Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Antoniego z Padwy z siedzibą w Szczecinie, przy ul. Szczecińskiej 14, niezabudowanej nieruchomości gruntowej przy ulicy Duńskiej o łącznej powierzchni ok. 6200 m2 z przeznaczeniem na cele inwestycji sakralnej i kościelne (nr uchwały XXII/605/12). Podstawą prawną tej uchwały był właśnie art. 37 ust. 4 ustawy o z dnia 21 sierpnia 1997 roku gospodarce nieruchomościami. Sytuacja wygląda analogicznie do obecnej dzierżawy gruntu na osiedlu Nad Rudzianką, a jednak odstąpiono od podjęcia decyzji przez Radę Miasta Szczecin. W jaki sposób wskazane dwa przykłady różnią się od siebie, iż zdecydowano się zastosować dwa różne postępowania?
Proszę o wskazanie kwoty dzierżawy jaką ma zapłacić parafia za 30 lat użytkowania terenu na osiedlu Nad Rudzianką.
Proszę o podanie szacunkowej wartości działki nr 33/5 z obrębu 4152 oraz działki 20/3 z obrębu 4151, przy założeniu możliwości budowy wielorodzinnej.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/11/13, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/11/13 09:26:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/11/13 09:26:57 nowa pozycja