Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. aktów wandalizmu dokonanych na drzewach w centrum Szczecina

Numer: 3010
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/08/25

Szanowny Panie Prezydencie,

działając na wniosek mieszkańców, zwracam uwagę na sytuację drzew znajdujących się w samym centrum naszego miasta. Jak widać na załączonych zdjęciach, drzewa na skwerze im. Janiny Szczerskiej oraz wzdłuż ul. Krzywoustego (na wysokości CH Kupiec), zostały brutalnie okaleczone. Te akty wandalizmu na żywych organizmach to również niszczenie mienia należącego do Gminy Miasto Szczecin i sprawcy powinni być ścigani przez odpowiednie służby. Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, liczne ubytki kory i uszkodzenia łyka, oraz konsekwentne i regularne okaleczanie drzew, są to bandyckie wybryki kwalifikujące się pod przestępstwo zgodnie z Kodeksem Karnym art. 181 § 1. Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  

Dokonane zniszczenia niosą za sobą również konsekwencje finansowe, a Gmina Miasto Szczecin jako właściciel zniszczonych drzew powinna wnieść sprawę na policję. Drzewa znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, dodatkowo są monitorowane przez system kamer, więc znalezienie sprawcy powinno być kwestią czasu. Szczególnie, że jak widać po zniszczeniach dokonanych na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy, sprawca/sprawcy, konsekwentnie wracają w te same miejsca i kontynuują swoje barbarzyńskie działania. 

Okaleczone drzewa powinny zostać otoczone odpowiednią opieką i działaniami w celu zapewnienia ich przetrwania i dalszego wzrostu. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Czy GMS zgłosiła sprawę zniszczonych drzew na policję? Jeśli nie, kiedy zostanie to zrobione? 
  2. Ile zgłoszeń dotyczących zniszczenia drzew na wskazanym obszarze zostało przekazane do miejskich służb w tym Straży Miejskiej? 
  3. Czy we wskazanych miejscach znajdują się kamery miejskiego monitoringu?
  4. Czy drzewa zostały poddane kontroli ich stanu zdrowia? Jakie kroki zostaną podjęte w celu zapewnienia ich przetrwania i dobrostanu? 

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasa, wytworzono: 2021/08/25, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/08/25 10:32:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/08/25 10:32:58 nowa pozycja