Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. przekazania na 17 lat zarządzania wiatami przystankowymi dla prywatnego podmiotu
Numer: 4998Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/05/09
Szanowny Panie Prezydencie,
jak wynika z informacji przedstawianych w mediach lokalnych, ZDiTM przeprowadził i rozstrzygnął konkurs na utrzymanie już istniejących i stawianie nowych wiat przystankowych. Ze zdumieniem przeczytałem, że umowa jest zawarta na 17 lat! Aż do roku 2040. To bardzo długi okres czasu obejmujący prawie dwie dekady i kolejne kilka kadencji władz samorządowych. Jednocześnie GMS przyzwyczaiła nas do zawierania umów na bardzo krótkie okresy od roku do trzech lat. Z lakonicznych informacji medialnych dowiadujemy się, że za ponad 400 miejsc reklamowanych w postaci wiat przystankowych, zwycięzca konkursu zapłaci do kasy miasta około miliona złotych rocznie. To niecałe 2 400 zł rocznie za jedno miejsce reklamowe. W zasadzie niewiele mniej kosztuje miesiąc reklamy na jednej tylko ścianie takiego przystanku. Czy przedstawiona kwota miliona złotych dotyczy łącznie wszystkich przystanków? Opinia publiczna i radni, nie znają szczegółów przeprowadzonego postępowania, a przekazanie podmiotowi prywatnemu zarządzania tak dużą ilością mienia publicznego na prawie dwie dekady, powinno być procesem jak najbardziej transparentnym i najlepiej poddanym pod szerszą dyskusję. Firma Stroer będzie odpowiedzialna również za stawianie nowych wiat przystankowych. Jakie to będą wiaty? Ile z tych wiat będzie wiatami zielonymi? Czy wykorzystany zostanie model zielonej wiaty zaprojektowanej w ramach zwycięskiego projektu SBO? Czy przewidziano montaż na dachach wiat paneli fotowoltaicznych (w lokalizacjach o dużym nasłonecznieniu)? To tylko część pytań jakie przychodzą na myśl widząc przeprowadzenie tak kompleksowego i wieloletniego przetargu.
Urzędnicy w komunikacie prasowym informują iż miasto nie będzie ponosić również około 0,5 miliona rocznych kosztów wynikających z utrzymania wiat. Skąd pochodzi kwota 0,5 miliona skoro umowa na ten rok dotycząca utrzymania czystości i sprawności technicznej przystanków z firmą WIR-MAR opiewa na kwotę prawie 1 miliona złotych?
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Jak wyglądają szczegóły umowy zawartej z firmą Stroer na utrzymanie i montaż wiat przystankowych? Od kiedy umowa zaczyna obowiązywać? (proszę o przekazanie umów)
2. Jak umowa z firmą Stroer ma się do wyboru oferty firmy WIR-MAR, która to ma odpowiadać za utrzymanie przystanków do końca roku 2023?
3. Dlaczego miasto podjęło decyzje o przekazaniu przystanków w zarządzanie na tak długi okres czasu? Czy dokonano wcześniejszych analiz rekomendujących takie rozwiązanie?
4. Jakie są możliwości wypowiedzenia umowy przed rokiem 2040?
5. Czy w ramach nowych wiat przystankowych zaplanowano również stawianie zielonych przystanków i modelu zaprojektowanego w ramach SBO?
6. Jakie są dokładnie stawki opłat ponoszone przez Stroer za dzierżawę każdego przystanku?
7. Czy jest Pan w stanie wskazać inne umowy pomiędzy GMS a podmiotem prywatnym zawartą na tak długi okres czasu?
8. Ile ofert i na jakie kwoty pojawiło się w przeprowadzonym konkursie?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2023/05/09 14:52:40 | nowa pozycja |