przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. utworzenia Punktu Profilaktyki Intymnej z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami

Numer: 2304
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/03/08

Szanowny Panie Prezydencie,

według oficjalnych danych w Polsce żyje około 3 mln osób z niepełnosprawnościami. Nieoficjalne dane mówią nawet o dwukrotnie większej ilości osób z czego 27% z nich posiadają znaczny stopień niepełnosprawności. W naszym mieście żyje około 40 000 osób z niepełnosprawnościami z czego połowa to kobiety. Wśród wielu barier w codziennym życiu kobiety z niepełnosprawnościami borykają się z dostępem do profilaktyki ginekologicznej i profilaktyki intymnej. Kobieta chora z ograniczeniami w poruszaniu się, wymaga specjalistycznej opieki wykraczającej poza możliwości standardowego gabinetu ginekologicznego. Wizyta kobiety z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko opieki dodatkowej osoby ale również specjalistycznego wyposażenia np. fotela z podnośnikiem. Problemy z dostępem do profilaktyki ginekologicznej i intymnej, wykraczają poza ściany gabinetu. Zaczynają się znacznie wcześniej, gdy do gabinetu prowadzą schody pozbawione rampy czy windy dla wózków. Jak wynika z doświadczeń kobiet z niepełnosprawnościami w naszym mieście, skorzystanie z wizyty u ginekologa wymaga nadludzkiego wysiłku i pokonania wielu barier, tym samym kobiety często pozostawione są bez specjalistycznej opieki i dostępu do badań profilaktycznych.

W swoim stanowisku z listopada 2020 roku deklaruje Pan wsparcie dla osób dyskryminowanych i wskazuje kierunki działań miasta w tym obszarze. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na pkt. 5-7:

“5. Zapewnienie realnego wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji.
6. Podejście do tematu dyskryminacji w sposób odpowiedzialny, ze świadomością konieczności długofalowych działań i rozwiązań.
7.Stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom.”

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Czy Gmina Miasto Szczecin posiada informacje na temat ilości gabinetów ginekologicznych z profilaktyką dla osób z niepełnosprawnościami?
2. Czy w przypadku gdy do odpowiedniej jednostki Gminy Miasto Szczecin, zgłosi się pacjentka z niepełnosprawnościami potrzebująca specjalistycznej opieki ginekologicznej, otrzyma informację na temat gabinetów dostosowanych dla potrzeb takich osób?
3. Czy w ramach zapewnienia realnego wsparcia Gmina Miasto Szczecin planuje wsparcie utworzenia Punktu Profilaktyki Intymnej, który między innymi, byłby dostępny dla kobiet z niepełnosprawnościami?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/03/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/03/08 07:46:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/03/08 07:46:52 nowa pozycja