Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. sytuacji przedsiębiorców w związku z remontem ulicy Modrej i Koralowej

Numer: 3356
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/12/01


Szanowny Panie Prezydencie,

w imieniu mieszkańców i przedsiębiorców z ulicy Modrej i Koralowej pragniemy zainteresować Pana sprawą organizacji ruchu na przebudowywanych ulicach. Wbrew pierwotnym zapowiedziom nie wprowadzono ruchu wahadłowego tylko zdecydowano się na częściowe wyłączenie ulic z ruchu. Od strony Bezrzecza już od ulicy Zaściankowej postawiono znak o zakazie ruchu (z wykluczeniem komunikacji miejskiej i pojazdów budowy), a na odcinku od Sikorki do Żyznej zakazano całkowicie wjazdu, pozostawiając jedynie możliwość dostaw w godzinach 18:00- 6:00.

Zarządzona organizacja ruchu jest zabójstwem dla handlowej ulicy jaką jest Modra.
Pragniemy podkreślić, że na ulicy znajduje się wiele punktów handlowych i usługowych z różnych branż tj. warsztaty samochodowe, sklep ogrodniczy, apteki, kwiaciarnie, delikatesy, piekarnie, restauracje, sklepy spożywcze i inne liczne punkty handlowe oraz usługowe. Jest tutaj ponad 100 mniejszych i większych biznesów. W ostatnim tygodniu większość przedsiębiorców odnotowała ponad 50-cio procentowy spadek obrotów, są też takie firmy, które od wprowadzenia nowej organizacji ruchu nie miały ani jednego klienta. Klienci mają zakaz dojazdu do warsztatu na wymianę opon lub do sklepu ogrodniczego po wcześniej umówiony odbiór towaru. Za złamanie zakazu przejazdu straż miejska i policja karał mandatami, nie respektując wystawianych przez wykonawcę przepustek. Znaki drogowe, komunikacja ze strony miasta oraz obowiązująca organizacja ruchu skutecznie odstraszają klientów od odwiedzin w ich ulubionych sklepikach. Pragniemy zwrócić Pana uwagę, że remont ulicy Modrej i Koralowej potrwa co najmniej 24 miesiące, bez żadnej reakcji ze strony miasta żaden z prowadzonych biznesów nie przetrwa.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami (na, którym obecnych było ponad 40 osób) wypracowaliśmy wspólnie kilka propozycji dot. poprawy funkcjonowania biznesu podczas prowadzonej inwestycji:

1. Sprawą absolutnie najważniejszą jest możliwość dojazdu do punktów usługowych i handlowych przez cały okres trwania remontu. Zapewnić to może wprowadzenie wahadłowego ruchu dla samochodów osobowych w miejscu aktualnie prowadzonych prac. Pragnę przypomnieć, iż miasto zapowiadało to przed rozpoczęciem prac, nie rozumiemy dlaczego zrezygnowało z tego rozwiązania?

2. Likwidacja nieuzasadnionego zakazu przejazdu na odcinku od Zaściankowej do Wroniej. Aktualnie ponad kilkuset metrowy fragment ulicy został wyłączony z eksploatacji mimo braku prowadzonych prac na tym odcinku.

3. Proszę o montaż tabliczki informacyjnej przy wjazdach na teren inwestycji o możliwości dojazdu do lokali usługowych i handlowych. W związku z wcześniejszym komunikatem ze strony miasta dot. zamknięcia ulicy Modrej i Koralowej, zasadne jest wysłanie komunikatu dot. możliwości dojazdu do lokali handlowych i usługowych przez cały okres realizacji inwestycji.

4. Poprawy wymaga również oznaczenie dróg dojazdowych do realizowanej inwestycji oraz objazdów. Np. przed rondem na ulicy Szafera brakuje jakiejkolwiek informacji o sugerowanym objeździe. Na terenie wyznaczonych objazdów pomiędzy zabudową jednorodzinną nie wprowadzono żadnych spowalniaczy, co sprawiło że na ulicach Wroniej, Drozdowej, Insektowej, Sianokosów, czy Żyznej wraz ze wzrostem natężenia ruchu nasiliło się łamanie obowiązującej prędkości. Straż miejska zamiast wystawiać mandaty piratom drogowym, zamiast tym mieszkańcom, którzy dojeżdżają do punktów handlowych czy usługowych.

5. Proszę również o przedstawienie harmonogramu prac do wiadomości mieszkańców oraz przedsiębiorców.

6. Czy w związku z prowadzonymi pracami istnieje możliwość wsparcia przedsiębiorców ze strony miasta poprzez wprowadzenie ulgi lub zwolnienia podatków za użytkowane wieczyste i podatek od nieruchomości na okres realizacji inwestycji przez miasto?

W imieniu własnym, mieszkańców oraz przedsiębiorców apelujemy o pilne zajęcie się sprawą oraz pozytywne rozpatrzenie Naszych postulatów.

 Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/12/01, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/12/01 08:18:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/12/01 08:18:18 nowa pozycja