przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. zmniejszenia ilości lekcji religii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Numer: 4725
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/01/24

Szanowny Panie Prezydencie,

budżet miasta Szczecina jest w obecnym roku wyjątkowo ograniczony, co prowadzi do szukania oszczędności praktycznie w każdej dziedzinie funkcjonowania naszego miasta. Dodatkowo w przypadku organizacji zajęć w szkołach publicznych, dyrektorzy wielu placówek borykają się z problemami w zakresie dostępności sal i przepełnionych szkolnych budynków. W tym samym czasie, lekcje religii w Szczecinie kosztują łącznie 14,5 mln złotych z czego około 5,4 mln złotych pochodzi bezpośrednio z budżetu Szczecina (około 37% subwencji oświatowej pokrywa GMS). Jest to nie tylko znaczny wydatek z perspektywy okrojonego budżetu Szczecina, ale również problem organizacyjny dla szkół. Lekcje religii w każdej klasie zajmują dwie godziny tygodniowo, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. Zgodnie z tym samym rozporządzeniem arcybiskup danej archidiecezji ma możliwość zmniejszyć wymiar godzin religii w poszczególnych szkołach, na wniosek Dyrektora placówki, Wydziału Oświaty czy samego Prezydenta miasta. Przykładem skutecznych działań w tym zakresie jest chociażby Warszawa czy Poznań, gdzie dyrektorzy szkół lub Wydziały Oświaty, zawnioskowały do lokalnych biskupów o zmniejszenie ilości lekcji religii. W Warszawie na 800 szkół aż 111 otrzymało zgodę na zmniejszenie wymiaru lekcji religii. Argumentem za zmniejszeniem lekcji religii jest również szybko spadająca liczba uczniów deklarujących uczestnictwo w tych zajęciach dodatkowych. W szczecińskich szkołach ponadpodstawowych zaledwie 17% uczniów i uczennic zadeklarowało się na lekcje religii. W szkołach podstawowych jest to 69% uczęszczających. Z każdym rokiem ilość uczniów nie biorących udziału w lekcjach religii rośnie.

Wnioskując o zmniejszenie ilości lekcji religii w szczecińskich szkołach, nie tylko zmniejszymy wydatki budżetowe, ale również poprawimy możliwości lokalowe w szkołach. Co więcej, jest to działanie zgodne z kierunkiem zmian jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, które zdecydowanie sprzeciwia się finansowaniu lekcji religii w szkołach (68% obywateli za odesłaniem religii do sal katechecznych, Ipsos grudzień 2020). Nie musimy czekać na wypowiedzenie Konkordatu czy zmianę rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1992 r. Już teraz mamy możliwości prawne, z których powinniśmy skorzystać aby zmniejszyć wydatki na lekcje religii z budżetu naszego miasta.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. W ilu szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w GMS, nie ma żadnej klasy w której uczniowie uczęszczają na lekcje religii?
2. W ilu szkołach z uwagi na zbyt małe zainteresowanie religią, zorganizowano zajęcia w grupach międzyklasowych?
3. Ile międzyszkolnych grup uczęszczających na religię powstało na terenie GMS?
4. Ile pozaszkolnych punktów katechecznych funkcjonuje w GMS i jaki jest koszt ich utrzymania?
5. Czy Pan Prezydent lub Pani Dyrektorka Wydziału Oświaty wnioskowała do arcybiskupa o zmniejszenie ilości lekcji religii w szczecińskich szkołach? Jeśli tak to w ilu przypadkach?
6. Czy Dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych wnioskowali o zmniejszenie ilości lekcji religii w swoich szkołach? Proszę o przedstawienie liczby wniosków oraz ilość decyzji odmownych i pozytywnych.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2023/01/24, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2023/01/24 07:52:35
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2023/01/24 07:52:35 nowa pozycja