Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. dystrybucji węgla przez Gminę Miasto Szczecin
Numer: 4522Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/10/06
Szanowny Panie Prezydencie,
znajdujemy się w europejskim kryzysie energetycznym spowodowanym min. atakiem zbrojnym na Ukrainę przez Rosję. Polityka Unii Europejskiej zmuszająca zamykanie Polskich kopalni spowodowała kryzys węglowy. Obecnie Polski rząd staje na wysokości zadania zwiększając polskie wydobycie oraz sprowadzając dodatkowy węgiel z poza Europy. Do końca roku do Polski trafi prawie 11 mln ton węgla.. W przyszłym roku planowany import ma osiągnąć 17 mln ton. Jest to wystarczająca ilość aby ogrzać wszystkie gospodarstwa domowe.
Kolejnym problem jest cena węgla. Rząd mając na uwadze wysokie ceny węgla wprowadził dodatek węglowy, który wynosi 3 tys złoty na każde gospodarstwo domowe. W zmianach budżetowych Gminy Miasto Szczecin na 2022 roku przyjęto, że z rządowego programu 61 mln zł trafi do mieszkańców Szczecina, co realnie wesprze finansowo ponad 20 tyś gospodarstw domowych w Szczecinie.
Pomimo licznych rządowych działań ceny węgla utrzymują się na wysokim poziomie co jest spowodowane działalnością pośredników- składów węglowych. Dlatego rząd zwrócił się z apelem do samorządów o pomoc w dystrybucji węgla. Samorządy dysponują narzędziarzami- spółkami komunalnymi, które mają możliwość sprawnej dystrybucji węgla do mieszkańców.
Obecnie istnieje możliwość kupowania węgla przez samorządy bezpośrednio od importera- PGE Paliwa i Węglokoks, co spowoduje znacząco zredukowanie cen węgla dla mieszkańców.
Coraz więcej samorządów na ten apel odpowiada i planuję wspomóc swoich mieszkańców.
W naszym regionie w dystrybucję węgla zaangażowało się poprzez swoje spółki miejskie min, Świnoujście czy Gryfino. Gmina Miasto Szczecin także dysponuje spółkami miejskimi, które posiadają możliwości przeładunku czy też magazynowanie węgla. Wśród Szczecińskich spółek, które posiadają niezbędny sprzęt i plac do dystrybucji węgla to Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Usług Komunalnych oraz Szczecińska Energetyka Cieplna. W czasie istniejącego kryzysu energetycznego wykorzystać można możliwości szczecińskich Eko-Portów, które posiadają niezbędne miejsca do składowania. Dodatkowym ich atutem jest ich doskonałe zlokalizowanie w pobliżu osiedli.
Mając na uwadze,że bezpieczeństwo energetyczne naszych mieszkańców to wspólne zadanie ponad podziałami rządu i samorządu zawracam się z prośbą o pozytywną odpowiedź władz miasta Szczecin na apel rządu dot. pomocy przy dystrybucji węgla.
Związku z powyższym zwracam się z prośbą udzielenia informacji:
1. Czy Gmina Miasto Szczecin planuje dystrybuować węgiel poprzez działalność ZWiK, ZUK lub SEC do mieszkańców Szczecina, którzy złożyli wniosek o dodatek węglowy?
2. Ile gospodarstw domowych na dzień dzisiejszy złożyło wniosek o dodatek węglowy?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2022/10/06 10:56:12 | nowa pozycja |