przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. funkcjonowania roweru miejskiego

Numer: 1159
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/01/03

Szanowny Panie Prezydencie,

jak pokazują statystyki, spada ilość użytkowników roweru miejskiego w Szczecinie. Decyzje użytkowników o rezygnacji z korzystania z rowerów bike_s możemy upatrywać przede wszystkim w coraz gorszym stanie technicznym rowerów i spadającej z roku na roku liczbie dostępnych rowerów. Dochodzi do tego przestarzały system stacji dokujących, który utrudnia wypożyczenia, zamiast maksymalnie ułatwiać i zachęcać do podróży rowerem. Kilkadziesiąt hulajnóg elektrycznych i znacznie mniej skuterów elektrycznych na minuty, nie powinno mieć zbyt dużego znaczenia dla wypożyczeń rowerów. Szczególnie że hulajnogi pojawiły się dopiero na jesieni 2019 roku.
Dla przyszłości roweru miejskiego w naszym mieście nie bez znaczenia mogą być problemy dostawcy, firmy Nextbike, która w zeszłym roku stanęła przed widmem bankructwa oraz odnotowała drastyczny spadek wartości. Transport rowerowy i jego rozwój powinien być jednym z priorytetów polityki transportowej Szczecina.
Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby system rowerów miejskich nie tylko utrzymać, ale przede wszystkim rozwijać. Powinniśmy odejść od przestarzałych technologicznie rozwiązań, które nie tylko zmniejszają atrakcyjność roweru, ale również zwiększają koszty utrzymania całego systemu. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:


1. Jaki byłby koszt wymiany systemu roweru miejskiego na rowery miejskie IV generacji (z możliwością wypożyczania bez stacji dokujących)? Zakładając utrzymanie podobnej ilości rowerów.
2. Ile czasu potrzeba na przeprowadzenie wdrożenia IV generacji roweru miejskiego i czy byłoby to fizycznie możliwe do zaimplementowania jeszcze w roku 2020?
3. Dlaczego rower miejski, nie może być dostępny przez cały rok? Czy rozważane jest wprowadzenie takiego rozwiązania?
4. Jaką ilość wypożyczeń w roku 2019 stanowiły wypożyczenia darmowe, do 20 minut?
5. Ile stanowił wpływ z tytułu płatnych wypożyczeń rowerów w roku 2019?
6. Czy współpraca z firmą Nextbike w ramach świadczenia obsługi roweru miejskiego przebiega bez zastrzeżeń i nie ma zagrożenia dalszej współpracy?



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/01/03, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/01/03 08:53:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/01/03 08:53:57 nowa pozycja