przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. przebudowy al. Wojska Polskiego

Numer: 1624
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/08/06

Szanowny Panie Prezydencie,

6.08 Radni otrzymali pismo Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, w którym dr. Helena Freino w punkcie 4 pisma przytacza zapisy Miejscowego Panu Zagospodarowania Przestrzennego:
,, 4. Likwidacja w projekcie budowlanym historycznej kompozycji zieleni w formie obustronnie nasadzonych pasów drzew wzdłuż chodników jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Centrum – pl. Odrodzenia 3” (Uchwała Nr XIV/488/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 stycznia 2020 r., Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 5 maca 2020 poz. 1267). Plan ustanowił na obszarze XIX-wiecznego śródmieścia strefę ochrony konserwatorskiej historycznej struktury przestrzennej (obszar ujęty w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków), gdzie m.in. ochronie podlega historyczny przebieg ulic i rozplanowanie placów, historyczne nawierzchnie jezdni i chodników wraz z komponowanymi obsadzeniami ulic (§ 6 ust. 3 pkt 18)! W pkt 19 cyt. par. zapisano co prawda, iż, cyt. dopuszcza się przekształcenia obszaru chronionego w zakresie określonym ustaleniami planu, jednakże ustalenie szczegółowe dla terenu elementarnego S.C.2017.KD.Z (odcinek al. Wojska Polskiego objęty projektem przebudowy) w § 23 ust. 2 nakazuje jedynie wprowadzenie bogatego programu zieleni. Nie ustalono innej kompozycji zieleni niż historyczna, a tym samym ona obowiązuje! Inaczej, niż w przypadku obowiązku utrzymania historycznego śladu krawężników (§ 6 ust. 5 pkt 15), gdzie § 23 ust. 24 pkt 3 ustalił, iż ten warunek nie obowiązuje’’.

Analizując przytoczone zapisy planu miejscowego jak i całą uchwałę pojawia się pytanie: jak organ administracji budowalnej mógł dopuścić do wydania Pozwolenia na budowę w oparciu o dokumentację, która nie spełnia ustaleń planu miejscowego. Plan owszem dopuszcza wycinkę drzew ze względu na inwestycje drogowe (można domniemywać że chodzi o kolizję z łukami, infrastrukturą drogową itd.) , czy też remonty kamienic, ale MPZP przede wszystkim ustala ochronę kompozycji ulic, zabudowy i zieleni. Z §6 punkt 3 ppkt. 18 wprost wynika, iż ochronie polegają między innymi: ,, Komponowane obsadzenia ulic’’ - czyli szpaler drzew po obu stronach alei. Oznacza to, że kompozycja zieleni, a więc obustronne szpalery drzew powinny zostać odtworzone w przypadku przebudowy drogi.
Proszę organ administracji budowalnej do ustosunkowania się do zapisów planu miejscowego i uzasadnienia wyrażenia zgody w drodze Pozwolenia na Budowę na zmianę kompozycji zieleni z historycznej gdzie zieleń była nasadzona po obu stronach ulicy tworząc aleję, na nasadzenia w osi jezdni, które jak wiemy będą tworzyły zupełnie nową, obcą niezgodną z ustaleniami mpzp kompozycję przestrzenną.
Proszę o analizę dział prawy czy tak wydana decyzja o pozwoleniu na budowę nie będzie obarczona wadą prawną, która w przypadku ponownego wszczęcia postepowania nie będzie rodziła podstaw do zaskarżenia jej do SKO?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/08/06, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/08/06 13:04:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/08/06 13:04:57 nowa pozycja