przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. zabytkowych płyt chodnikowych i kostek brukowych

Numer: 1523
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/06/22

Szanowny Panie Prezydencie,

mające miejsce w ostatnich latach remonty ulic i chodników na terenie śródmieścia i centrum Szczecina, dotyczyły lub dotyczą miejsc, w których likwidowane są stare granitowe płyty, często pamiętające jeszcze wiek XIX. Praktycznie każdy z ostatnich remontów chodników w miejscu, gdzie znajdowały się zabytkowe, granitowe płyty, polegał na całkowitym usunięciu płyt i zastąpieniu ich nowymi, mniejszymi płytkami chodnikowymi wykonanymi z mniej trwałych materiałów. Płyty zniknęły z ul. Jagiellońskiej, ul. Mazurskiej, ul. Wielkopolskiej, al. Jana Pawła II, ul. Księcia Bogusława X, ul. Małkowskiego, ul. Kaszubskiej, ul. Śląskiej i pewnie kilku innych tutaj niewymienionych. W przypadku remontu ulic pojawiają się sytuacje, gdy spod powierzchni asfaltu, na światło dzienne wychodzi zabytkowa granitowa kostka. Tak też się stało przy obecnie trwającej przebudowie kwartałów w obszarze ul. Królowej Jadwigi, Małkowskiego, Bohaterów Getta Warszawskiego. Podobna kostka za chwilę zostanie usunięta z al. Jana Pawła II. Usuwane płyty i kostki, występują w ilościach masowych. Są nie tylko zabytkowe, wyjątkowo wytrzymałe, ale również wartościowe w ujęciu czysto ekonomicznym. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Ile ton zabytkowych, granitowych, chodnikowych płyt zostało zdemontowane z ulic Szczecina od roku 2010 do 2020? (proszę również o podanie przybliżonej liczby płyt)
2. Ile ton zabytkowej kostki granitowej zostało zdemontowane z ulic Szczecin od 2010 do 2020? (proszę również o podanie przybliżonej liczby kostek)
3. Gdzie znajdują się zdemontowane płyty i kostki, proszę o podanie fizycznego adresu magazynu?
4. W ilu i których konkretnie inwestycjach zabytkowe płyty i/lub kostki zostały ponownie użyte?
5. Ile ton zabytkowych płyt i kostek zostało poddanych utylizacji w związku ze złym stanem, niepozwalającym na ponowne użycie?
6. Dlaczego praktycznie przy żadnej inwestycji, zabytkowe płyty i kostka nie są po oczyszczeniu i przycięciu, ponownie użyte?
7. Jakie są dalsze plany Gminy Miasto Szczecin w zastosowaniu zabytkowych płyt i kostki?
 

zdjęcie 1

zdjęcie 2



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/06/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/06/22 08:13:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/06/22 08:13:18 nowa pozycja