przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wprowadzenia programu Lokal za Grunt

Numer: 5654
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/01/22

Szanowny Panie Prezydencie,
GMS jako samorząd jest kluczowym podmiotem w realizacji polityki mieszkaniowej. Na dzień dzisiejszy mieszkańcy Szczecina, którzy nie posiadają mieszkania lub domu na własność mają wybór pomiędzy kredytem bankowym lub najmem na rynku komercyjnym. Kredyt w tej chwili jest trudno dostępny dla przeciętnego obywatela ze względu na wysokie stopy procentowe, a program "Bezpieczny kredyt 2%" z dniem 1 stycznia został wstrzymany, co jeszcze bardzie pogłębia problem. Z drugiej strony kieszenie Szczecinian drenują wysokie stawki najmu na rynku prywatnym. Oczywiście bardzo dobrą alternatywą jest sektor mieszkań komunalnych czy budownictwa społecznego. Jednak zasób mieszkań miejskich w Szczecinie i w innych samorządach jest niewystarczający, aby zaspokoić oczekujących w kolejce.
Stąd właśnie są uruchamiane różne narzędzia na poziomie rządu centralnego w celu ułatwienia samorządom powiększenia ich zasobu mieszkań gminnych. Jedno rozwiązanie wydaje się najbardziej interesujące i obiecujące: " Lokal za grunt". Jako gmina posiadamy potężny zasób działek budowlanych. W 2022 roku według danych GUS posiadaliśmy 192 ha terenów pod budownictwo wielorodzinne. Te tereny moglibyśmy w ramach wspomnianej ustawy sprzedawać prywatnym deweloperom i w ramach częściowego rozliczenia otrzymywać od nich gotowe lokale mieszkalne, które systematycznie powiększałyby nasz gminny zasób mieszkaniowy. Ma to też pozytywne skutki społeczne ponieważ mieszkańcy nie będą "segregowani" poprzez miejsce zamieszkania. W tym przypadku na jednym osiedlu, w jednym budynku mieszkalnym wspólnie będą mieszkać zarazem najemcy komunalni jak i lokatorzy posiadający mieszkania na własność. W ten sposób będziemy przeciwdziałać procesom gettyzacji.
Dodatkowo trzeba nadmienić, że w przypadku korzystania z tego mechanizmu możemy uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego tzw "Grant na infrastrukturę". Oznacza to, że w przypadku, gdy dojdzie do podpisania umowy z inwestorem, GMS będzie mogła uzyskać grant na pokrycie 10% kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego inwestycji realizowanej przez nabywcę nieruchomości.
Stąd proszę o informację:
1. Czy GMS planuje wprowadzenie programu "Lokal za grunt"?
2. Jeśli tak, to na na jaki etapie są przygotowania?
3. Jeśli nie, to jakie działania podejmie GMS w latach 2024-2025 w celu zwiększenia zasobu mieszkań.
4. Ile nowo wybudowanych mieszkań (nie wliczając wyremontowanych pustostanów) zostanie oddanych do użytku w roku 2024.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2024/01/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2024/01/22 15:04:26
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/01/22 15:04:26 nowa pozycja