przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. mieszkań chronionych i hostelu dla osób LGBT+ w Szczecinie

Numer: 3149
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/09/27

Szanowny Panie Prezydencie,

z artykułu portalu wSzczecinie.pl dowiadujemy się, że: "W Szczecinie funkcjonują mieszkania chronione dla osób LGBT+, które doznają przemocy w swoich domach i potrzebują wsparcia w trybie interwencyjnym. Miasto nie informuje, gdzie są one zlokalizowane ani ile osób z nich korzysta, ale wiadomo, że potrzeba jest spora. Do takich mieszkań kierowane są osoby, które zgłosiły się o pomoc do Lambdy Szczecin"

W wywiadzie dla portalu wSzczecinie.pl Monika Pacyfka-Tichy (znana w ostatnim czasie z okrzyków w kierunku matki niepełnosprawnego dziecka: "w***dalaj k***wo!” J***ć Godek!") stwierdziła, że „hostel LGBT” to jedna z palących potrzeb w naszym mieście […] Mamy ustalenia dotyczące przyszłego roku budżetowego.”

Proszę o informacje w następujących kwestiach:
1) Ile mieszkań chronionych dla osób LGBT+ udostępnia Gmina Miasto Szczecin?
- Jaki jest koszt działania tego programu?
- Jakie są kryteria przydziału takich mieszkań?
- Ile osób skorzystało z pomocy w ramach mieszkań chronionych dla osób LGBT+?
- Od kiedy prowadzone są takie mieszkania?
- Czy miasto prowadzi specjalne mieszkania chronione dla osób heteroseksualnych, które są np. ofiarami przemocy domowej, bądź które są osobami bezdomnymi? Jeśli GMS nie prowadzi takich mieszkań, to proszę wyjaśnić dlaczego młode heteroseksualne osoby są dyskryminowane przez Miasto?
- Proszę szczegółowo opisać na czym polega współpraca GMS z organizacją Lambda Szczecin.

2) Proszę wskazać czym dokładnie ma być "hostel LGBT+" w Szczecinie?
- Proszę wskazać wszystkie dotychczasowe ustalenia dot. tego hostelu - w szczególności z kim odbywały się konsultacje dot. budżetu na tę inicjatywę.
- W jakim trybie będzie on powołany? Czy zarządzać będzie nim Miasto, czy organizacja pozarządowa. Jeśli organizacja pozarządowa - to w jakim trybie zostanie wybrana?

Zanim powstanie ten hostel, chciałbym zaapelować do Pana Prezydenta o tolerancję i brak dyskryminacji osób ze względu na orientację seksualną. Osoby, które nie należą do społeczności LGBT+ mają prawo otrzymać od Miasta dokładnie taką samą pomoc.

Zatem pytanie nasuwa się samo;
- Czy powstanie hostel dla osób heteroseksualnych, które są w kryzysie bezdomności, bądź które są ofiarami przemocy domowej?

Rozróżnianie mieszkańców Szczecina tylko i wyłącznie ze względu na kryterium orientacji seksualnej może zostać uznane jako daleko idący przejaw dyskryminacji. Pomagajmy wszystkim na równym poziomie, bez uprzywilejowywania poszczególnych grup szczecinian.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/09/27, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/09/27 15:11:05
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/09/27 15:11:05 nowa pozycja