przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. udostępnienia kopii dokumentów ze sprawy I C 13030/18 (bezprawna eksmisja z Willi Grünenberga)

Numer: 2033
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/12/09


"Zgodnie z art. 24 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym radni mogą kierować interpelacje i zapytania do wójta (w tym przypadku Prezydenta Miasta Szczecin) Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Zapytanie winno zawierać, krótkie przedstawienie stanu faktycznie, będącego jego przedmiotem oraz wynikający z niego pytania" - wypełniając treść z cytatu, prośbę swoją motywuję naruszeniem przez Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka Konwencji o ochronie praw człowieka i koniecznością obrony praw mieszkańców naszego miasta.

Cytując fragment artykułu red. Jolanty Kowalewskiej opublikowanego 29 września 2014 w Gazecie Wyborczej: "O tym, że w związku z wywłaszczaniem właścicieli willi naruszono prawo, NSA orzekł 30 lipca. Trzem rodzinom odebrano willę, a następnie siłą je eksmitowano w oparciu o tzw. specustawę drogową. [...] O wyroku NSA pisaliśmy kilkakrotnie. Ale dopiero teraz poznaliśmy argumenty sądu zawarte w uzasadnieniu. Są dla prezydenta Szczecina druzgocące. Sąd uznał, że prezydent miasta naruszył art. 1 Protokołu Nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który mówi o tym, że każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności. Sąd orzekł także naruszenie art. 8 Konwencji, który mówi o tym, że obywatel ma prawo do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i mieszkania, władza publiczna musi to prawo szanować"

Dokonując bezprawnej eksmisji z willi Grüneberga Pan Prezydent Krzystek naraził Miasto Szczecin na wielomilionowe odszkodowania. Mieszkańcy miasta mają prawo poznać wszelkie szczegóły dotyczące tej sprawy a radni powinni stawać w ich obronie.

W kontekście tej interpelacji warto przytoczyć słowa przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej, p. Łukasza Tyszlera: "Bezprawna eksmisja trzech rodzin z willi Grünenberga przez Miasto Szczecin, reprezentowane przez Piotra Krzystka świadczy o tym, że mieszkańcy nie mogą czuć się bezpiecznie wobec bezdusznego aparatu obecnej władzy w mieście. Pogwałcono brutalnie własność prywatną szczecinian. Władza publiczna, w tym wypadku Piotr Krzystek, musi szanować prawo obywatela do jego życia prywatnego, rodzinnego i mieszkania. Czy jest to uczciwe wobec szczecinian? Myślę, że nie. Zabrakło wrażliwości i dialogu. W relacjach władzy miasta z mieszkańcami, kluczową rolę powinny odgrywać dialog i szukanie porozumienia. Jestem przekonany o tym, że można było zrobić to z poszanowaniem konstytucyjnych praw obywateli. Mieszkańcom naszego miasta potrzebny jest prezydent szczecinian, który będzie im służył, a nie, jak obecnie, urzędnik o wrażliwości egzekutora".

14 kwietnia 2016 roku w artykule w "Gazecie Wyborczej" opublikowano następującą informację: "Willa Gruneberga może być otwarta w 2019. Najpierw - remont za 4 mln. [...] Jeśli prace projektowe uda się zrealizować do końca roku, remont potrwa dwa lata i pierwsze warsztaty odbędą się w 2019 r. [...]" - jak widać nie wyszło.

Proszę o przedstawienie szczegółowych informacji o trwającym sporze prawnym dotyczącym wywłaszczenia z willi Grünenberga oraz o obecnym stanie budynku i planach jego remontu (wraz z terminami i kosztorysem).

- wnoszę o przesłanie kopii dokumentów procesowych złożonych przez pełnomocników Gminy Miasto Szczecin na początku posiedzenia Sądu Okręgowego w Szczecinie I Wydział Cywilny, sygnatura akt: I C 13030/18, które odbyło się w dniu 19 listopada 2020 r. o godz. 9:00.

 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/12/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/12/09 13:45:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/12/09 13:45:40 nowa pozycja