przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/02/06
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


W odpowiedzi na Pana interpelację (nr 204) uprzejmie informuję, iż w 2018 roku na drogach publicznych Gminy Miasto Szczecin nastąpiło 149 zdarzeń z udziałem pieszych następstwem których 6 osób poniosło śmierć, a 146 odniosło większe lub mniejsze obrażenia. Z ww. liczby 83 zdarzenia nastąpiły na przejściach dla pieszych na których śmierć poniosło 2 osoby (Mieszka I i ul. Goleniowska).
Na przejściu dla pieszych w ciągu ul. Duńskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Belgijską odnotowano jedno zdarzenie z udziałem pieszych, na przejściu dla pieszych w ciągu ul. Wilczej na wysokości z ul. Jarogniewa dwa zdarzenia, natomiast na przejściu dla pieszych w rejonie placu Szarych Szeregów nie odnotowano żadnego zdarzenia.
Na terenie Gminy Miasto Szczecin sukcesywnie wprowadzane są rozwiązania majce na celu zwiększanie bezpieczeństwa ruchu drogowego począwszy od przebudowy całych układów drogowych poprzez montaż słupków blokujących przed przejściami dla pieszych.
Wprowadzane są nowe rozwiązania w postaci „mini rond” czy sugerowanych miejsc przekraczania jezdni przez pieszego. Stopniowo wprowadzane są strefy „tempo 30” w których powstają skrzyżowania równorzędne, progi zwalniające bądź wyniesione tarcze skrzyżowań, likwidowane są przejścia dla pieszych oraz wprowadzany „kontraruch” rowerowy celem uspokojenia ruchu kołowego.
Na ulicach układu podstawowego wprowadza się bądź planuje na lata następne budowę sygnalizacji świetlnych lub naświetlaczy drogowych przed przejściami dla pieszych.
Należy jednak podkreślić, iż żadne rozwiązania inżynierii drogowej nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa poszczególnym uczestnikom ruchu drogowego w szczególności w sytuacjach ignorowania znaków i sygnałów drogowych oraz braku zachowania zdrowego rozsądku przez obydwie strony uczestniczące w danym zdarzeniu. Mowa tu o wejściu bezpośrednio przed nadjeżdżający tramwaj czy wejście na przejście podczas nadawania przez sygnalizator pieszy sygnału czerwonego. Stąd oprócz ww. elementów inżynierii ruchu drogowego prowadzone są przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin wspólnie z Policją i Strażą Miejska akcje edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na terenie Gminy Miasto Szczecin. Akcje te związane są z edukowaniem osób odnośnie prawidłowego zachowania na drodze poprzez przekazywanie odblasków, ulotek czy montaż tabliczek przy wybranych przejściach
dla pieszych.

 

 


Interpelacja: Dot. „wizji zero” – 0 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/02/06, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/02/06 15:28:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/02/06 15:28:51 nowa pozycja