Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Architekta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2019/07/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 28.06.2019 r. w sprawie zamieszczania w uchwale miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czytelnej informacji odległości linii zabudowy od granicy działki informuję, że wprowadzenie do uchwały w sprawie planu dodatkowych, tak szczegółowych, informacji właściwych dla etapu realizacji (projektowania) zabudowy byłoby niewłaściwe, generalnie rzecz biorąc z dwóch powodów:
1. Projekt planu powstaje w powiązaniu z mapą zasadniczą nie zawsze dostępną w wersji cyfrowej, wymiarowanie, nawet korzystając z programów narzędziowych, obarczone będzie błędem, wynikającym również z możliwej do osiągnięcia dokładności geodezyjnych technik pomiarowych. Wprawdzie zasadniczą skalą planów miejscowych jest 1:1000, ustawodawca dopuszcza jednak również skale 1:2000 i 1:5000.
2. Projekt planu sporządzany jest w oparciu o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i przepisy wykonawcze do tej ustawy. Prawo miejscowe nie może wykraczać poza dyspozycje wynikające z tych przepisów, w tym wkraczać w obszar projektowania architektonicznego, tzw. „władztwo planistyczne” gminy wyznaczają i ograniczają przywołane przepisy. Wprowadzenie do uchwały w sprawie planu miejscowego ustaleń niewynikających z ich umocowania prawnego może skutkować rozstrzygnięciami nadzorczymi wojewody lub wywoływać inne skutki prawne.
3. Rysunek planu jest załącznikiem graficznym do uchwały w sprawie planu miejscowego
i obowiązuje w takim zakresie, w jakim tekst planu odsyła do ustaleń planu wyrażonych graficznie na rysunku, stanowi uzupełnienie i wyjaśnienie tekstu, a zatem nie może zawierać ustaleń innych niż tekst uchwały. Część graficzna planu jest uszczegółowieniem części tekstowej, a ustalenia planu muszą być odczytywane łącznie – z uwzględnieniem zarówno części graficznej jak i tekstowej. W związku z powyższym, umieszczenie na rysunku planu jakichkolwiek parametrów odległości wiązałoby się z koniecznością zapisu w tekście planu.
Ze względu na fakt, że linie zabudowy niejednokrotnie prowadzone są wzdłuż istniejących budynków (kontynuacja linii zabudowy) – powoduje to, że odległości od planowanych dróg lub działek geodezyjnych mogą być zmienne w zależności od miejsca położenia w terenie.
W przypadku zmiennej geometrii granicy terenu elementarnego trudno byłoby w sposób uogólniony dokonać wymiarowania odległości, każdy punkt na granicy generuje nową odległość linii zabudowy. Nie sposób byłoby ustalić w zapisach planu miejscowego, w każdym dowolnym miejscu odległości od granicy działek ewidencyjnych, gdyż musiałyby być wszystkie w tekście planu wymienione i jednoznacznie opisane, czego ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w zakresie planu miejscowego, nie przewiduje.
Podsumowując, jedynym sposobem uwidocznienia przebiegu linii zabudowy jest ich naniesienie na rysunku planu, który sporządzony jest na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000, co pozwala na każdorazowy pomiar w dowolnie wybranym miejscu. Obowiązkiem urbanisty jest sporządzenie rysunku planu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1587), w czytelnej technice i z jednoznacznym określeniem granic terenów o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania. Samodzielne, dodatkowe oznaczenia na rysunku planu, niewynikające z ww. rozporządzenia mogłyby prowadzić do zaciemnienia i nieczytelności rysunku planu a wprowadzane - bez wyraźnego przepisu ustawowego mogłyby zostać uznane przez nadzór prawny za przekroczenie kompetencji Rady Miasta w zakresie stanowienia prawa miejscowego.
Pomocne w interpretacji zagadnienia będącego przedmiotem interpelacji mogą okazać się:
II SA/Wr 7/19 - Wyrok WSA we Wrocławiu,
IV SA/Po 751/18 - Wyrok WSA w Poznaniu.
Interpelacja: Dot. standardów opracowywania MPZP