przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2018/12/12
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pani interpelację z dnia 29 listopada 2018 roku w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin przedstawiam poniżej informację na temat etapu procedowania tej zmiany.

Prace nad projektem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina (dalej: Studium) są w fazie przygotowawczej, tj.: analizowania uwarunkowań, zmian w zainwestowaniu terenów, sporządzania bilansów terenów przeznaczonych pod zabudowę, pozyskiwania opracowań i gromadzenia danych niezbędnych do zredagowania założeń co do kierunków rozwoju Szczecina w horyzoncie najbliższych trzydziestu lat. Przyjęte założenia będą weryfikowane w toku dalszych prac, co pozwoli opracować wynikową mapę Kierunków zagospodarowania przestrzennego i ustalenia Studium w jego części tekstowej.

Dodatkowo informuję, że Ustawodawca w kolejnej zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003r. (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945) wprowadził regulacje diametralnie zmieniające zakres analiz i metodykę opracowywania polityki przestrzennej Miasta, mającej swój wyraz w dokumencie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Sporządzenie projektu Studium wymaga aktualizacji danych przestrzennych, analizy uwarunkowań z uwzględnieniem zmian w zagospodarowaniu przestrzeniu względem studium obowiązującego, w tym zmian w zakresie struktury demograficznej i potrzeb społecznych, zmian struktury gospodarczej i potrzeb w zakresie ochrony środowiska. Prace analityczne pozwolą oszacować dostępne zasoby, stan rozwoju miasta i przedmiot ochrony, jak obszary i obiekty związane z ochroną przyrody i dziedzictwa przeszłości.
Ważną kwestią jest ocena aktualnych danych i analiz z zakresu: zagadnień demograficznych, społecznych, środowiskowych i ekonomicznych. Prezydent przygotowując się do zmiany Studium jest w trakcie pozyskiwania wymaganych opracowań. Sporządzona została prognoza demograficzna z uwzględnieniem migracji oraz waloryzacja przyrodnicza, w roku 2019 będą zamawiane opracowania komunikacyjne i społeczne. Założenia do zmiany kierunków będą wynikiem prognozowanego bilansu demograficznego Szczecina w horyzoncie 30 lat, który wyraźnie wskazuje ubytek ludności, co będzie miało swoje odniesienie w dyspozycjach planistycznych i gospodarowaniu zasobami.

Dyspozycje planistyczne będą osadzone nie tylko w bieżących uwarunkowaniach i prognozach ale również uwzględniać będą możliwości finansowania przez gminę wykonania sieci komunikacyjnych i infrastruktury technicznej oraz społecznej, służących realizacji zadań własnych gminy.

W przypadku gdy potrzeby inwestycyjne przekraczają możliwości ich sfinansowania, dokonuje się zmian w celu dostosowania zapotrzebowania na nową zabudowę do możliwości finansowania przez gminę wykonania sieci komunikacyjnej i infrastruktury technicznej oraz społecznej. Działania te mogą wymagać powtórzenia, na zasadzie analizy wariantów oraz powtórzenia wszystkich lub części z nich, także w połączeniu z innymi czynnościami przeprowadzanymi w ramach prac nad projektem Studium.


 


Interpelacja: Dot. zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/12/12, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/12/12 11:28:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/12/12 11:28:03 nowa pozycja